Pécs 2004-ben látott hozzá a nagyszabású víz- és csatorna-hálózat fejlesztéséhez, amely harmincegymillió eurós uniós támogatással, illetve másfél milliárd forintnyi önkormányzati, központi és víziközmű-társulási forrásból valósul meg. A már befejezett első ütemben összesen mintegy ötven kilométernyi szennyvíz-, illetve ivóvíz-gerincvezeték létesült.
A beruházás második ütemében százhúsz kilométer hosszan szennyvíz- és ötven kilométeren ivóvíz-gerincvezetéket fektetnek le. Ezt a fázist azonban két részre bontották, s ugyan az egyik úgynevezett alegységben hetente másfél-két kilométernyit haladnak a kivitelezők, ám a másik esetében a tervezett április végi kezdéshez képest még el sem indultak a munkálatok. A kérdéses szakaszon a városhoz csatolt egykor önálló falvak, Somogy, Vasas, illetve Hird csatornázását és a pécsi bekötés kiépítését kellene megoldani.
Az utóbbi területen a kivitelezőt ugyan már kiválasztották, de a munkakezdésnek az a feltétele, hogy a beruházás felügyeletét ellátó mérnök-műszaki ellenőrzést is biztosítsanak. A feladatra az önkormányzat januári ülésén indította el a közbeszerzési eljárást, ezt azonban – a közbeszerzési döntőbizottság állásfoglalása miatt – augusztusban újra meg kellett ismételniük a képviselőknek.
Érdeklődésünkre az önkormányzat sajtóközleményt juttatott el lapunkhoz, amelyben az áll, hogy a döntésük szerint bár a legalacsonyabb árat adó ajánlattevő nyert a pályáztatáson, az eredményt kétszer is megtámadták a magasabb árat kérők a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A felülvizsgálatot kezdeményezők szerint ugyanis irreálisan alacsony árat jelölt meg az elvégzendő munkáért a városháza által kiválasztott nyertes, s bár ezt a győztes vitatta, a felügyeleti szerv végül mégis megsemmisítette a kifogásolt eredményt.
A Közbeszerzési Értesítő szerdai számában olvasható határozat szerint az ajánlatkérő önkormányzatra – súlyos jogsértésre való tekintettel – kétmilliós bírságot szabtak ki.
Most mégis úgy tűnik, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium segítségével – egy átmeneti mérnöki megbízással – a kivitelezés a történtek ellenére megkezdődhet, s a város polgármestere, Tasnádi Péter úgy véli, akár már szeptemberben elindulhatnak az április óta esedékes munkák. Hogy pontosan mennyit is csúsznak az eredeti határidőkhöz képest a kivitelezők, arra nem kaptunk választ, a pécsi ISPA-projekt vezetője, Kovács Katalin ugyanis a témában nem kívánt nyilatkozni.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
