Merev álláspontok

Tegnap Bécsben megtartották a Koszovó-tárgyalások első menetét, a közvetítő trojka – Wolfgang Ischinger (EU), Frank Wiesner (Egyesült Államok) és Alekszandr Bocan-Harcsenko (Oroszország) – délelőtt a pristinai, délután pedig a belgrádi delegációval tanácskozott. Mindkét fél – Szerbia is, Koszovó is – csak megismételte a már jól ismert, homlokegyenest ellentétes álláspontjaikat, a diplomaták pedig az összekötő csoport által meghatározott rendezési elveket.

Sebestyén Imre
2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszovó a legmagasabb szinten képviselteti magát, a küldöttségben van az elnök, a kormányfő, a parlamenti elnök, de az ellenzék vezetői is, Szerbia két kormánytagot küldött, a Koszovó-ügyi minisztert és a külügyminisztert. A tárgyalások december 10-ig tartanak, azt követően készíti el jelentését a nemzetközi hármas az ENSZ-főtitkárnak.
A legoptimistább elemzők sem hisznek abban, hogy Bécsben a tárgyalásokra szánt 120 nap alatt kompromisszum születhet. Az újságírók már azt firtatnák, hogy mi lesz december 10. után. Pristina kihirdeti-e egyoldalúan a függetlenséget, tették fel a kérdést Veton Surroinak, aki kitérőleg csak annyit válaszolt, hogy „nem lehet kétoldalúan kikiáltani a függetlenséget”. Agim Ceku kormányfő azonban már ennél egyértelműbb volt.
Pristina egyébként nem volt hajlandó a függetlenségről tárgyalni, ami szerinte már eldöntött tény. Skender Hiseni szóvivő szerint már Szerbia és Koszovó – két egyenrangú független állam – jövőbeni kapcsolatainak sorsáról, tehát gyakorlati kérdésekről tanácskoztak volna. Szerbia pedig csak egy kérdésre összpontosít: Koszovó státusának meghatározása, s eközben csak egy megoldást zárnak ki: a függetlenséget. A közvetítők abban reménykednek, hogy a felek új rendezési javaslatokkal érkeznek. Egyelőre azonban erre nincs nagy kilátás. Olyan megoldás pedig nem létezik, hogy Koszovó is független legyen, s Szerbia is megőrizze területi épségét.
Eddig jó néhány hivatalos, félhivatalos és nem hivatalos javaslat látott napvilágot mind Szerbia, mind Koszovó, mind pedig a nemzetközi közösség részéről, némelyikkel csak ki akarták tapogatni a felek kompromisszumos készségét. Belgrád hivatalos javaslata gyakorlatilag nem jelent újat, hiszen Koszovónak volt már széles körű autonómiája a titói Jugoszláviában. Pristina ugyancsak kategorikus: csak a függetlenség jöhet számításba, de kompromisszumként elfogadja a Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott által kidolgozott tervet, a felügyelt függetlenséget. Ennél tovább nem megy. A tartomány felosztásának ötletét eddig mindenki elvetette, ám nincs kizárva, hogy a későbbiek során – a tárgyalási pozíciók változásától függően vagy alkuk eredményeképpen – valamelyik fél felkarolhatja az ötletet, vagy más elképzelést, amelyek eddig csak utalások szintjén jelentek meg. Ursula Plassnik, a vendéglátó ország külügyminisztere figyelmeztette a feleket, hogy vegyék komolyan a tárgyalást, s használják ki az utolsó lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.