Nazarbajev fölényes győzelme

Nurszultan Nazarbajev pártja, a Nur Otan (Fényes Haza) fölényesen győzött a kazah előre hozott választásokon. Az elnöki párt 88 százalék fölötti eredménnyel végzett az első helyen. A politikai rendszer modernizációját célul kitűző elnök akarata így nem érvényesült: egyetlen ellenzéki párt sem jutott be a parlamentbe.

2007. 08. 21. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Nurszultan Nazarbajev mindent megtett annak érdekében, hogy ellenzéki párt is legyen a parlamentben, a társadalom Kazahsztánban lassan vált. Nem sikerült az elnöki akaratot véghezvinni, bár a 2009-es EBESZ-elnökség érdekében a kazah államfő mindent megtett, hogy több lábra állítsa a politikai rendszert, ám az emberek úgy gondolták, hogy csupán az elnöki párt, a Nur Otan tett meg mindent ez idáig az ország fejlődése érdekében.
Az ellenzéki pártok nem tudták megjeleníteni magukat, pedig a televízióban ugyanannyi időt kaptak, mint a hatalmi párt. Új, alternatív programmal azonban nem sikerült előállniuk. Ez érződött a választások eredményén is. A második helyen végzett Szociáldemokrata Párt nem tudott mást üzenni, s arra szorítkozott, hogy mindent elutasítson, amit Nazarbajev pártja mond. A harmadik helyen végzett Ak-Zsol viszont azért nem tudott áttörni, mert túlságosan közel állt az elnök pártjához.
A választások éjszakáján éjfélkor a főváros, Asztana főterén megjelent Nurszultan Nazarbajev és úgy fogalmazott, hogy a politikai modernizáció hatalmas léptekkel tör előre, ám másnap reggelre kiderült, hogy mégiscsak egypárti marad a kazah parlament. Meglepő volt a külföldi újságírók számára a választásokat követő, nyugati stílusban zajló ünnepség. Nazarbajev mintegy tíz- perces beszédén kívül a kazah pop-rock kultúra legjelesebb képviselői jelentek meg a színpadon, s majdnem hajnalig koncerteztek.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői szerint a kazah választások nem érték el a nemzetközi szabványoknak megfelelő mértéket, ugyanakkor „előrelépésként” értékelték a szombati szavazást. A nemzetközi megfigyelők között Magyarországról részt vevő Kelemen András fideszes képviselő a választást kiértékelve lapunknak elmondta: „a kazah hatalom is látja, hogy modernizálni kell az ország politikai rendszerét, erre volt egy kísérlet ez a választás. Magát a kampányt ugyan nem kísérhettük figyelemmel, mert mikor megérkeztünk, már kampánycsend volt, de nyilvános sértésekről nem lehetett hallani. Azt észrevettük, hogy a hét induló párt plakátjai nem igazán látszottak az utcákon, valójában csak a Nur Otan, az elnök pártja reklámozta magát.”
Az ellenzéki pártok egyébként vitatják az eredményeket. Az Ak-Zsol vezetője kijelentette, nem ismerik el a választások eredményét, mivel azok nem tükrözik az országban a politikai erők közötti erőviszonyokat és támogatottságukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.