Bár Nurszultan Nazarbajev mindent megtett annak érdekében, hogy ellenzéki párt is legyen a parlamentben, a társadalom Kazahsztánban lassan vált. Nem sikerült az elnöki akaratot véghezvinni, bár a 2009-es EBESZ-elnökség érdekében a kazah államfő mindent megtett, hogy több lábra állítsa a politikai rendszert, ám az emberek úgy gondolták, hogy csupán az elnöki párt, a Nur Otan tett meg mindent ez idáig az ország fejlődése érdekében.
Az ellenzéki pártok nem tudták megjeleníteni magukat, pedig a televízióban ugyanannyi időt kaptak, mint a hatalmi párt. Új, alternatív programmal azonban nem sikerült előállniuk. Ez érződött a választások eredményén is. A második helyen végzett Szociáldemokrata Párt nem tudott mást üzenni, s arra szorítkozott, hogy mindent elutasítson, amit Nazarbajev pártja mond. A harmadik helyen végzett Ak-Zsol viszont azért nem tudott áttörni, mert túlságosan közel állt az elnök pártjához.
A választások éjszakáján éjfélkor a főváros, Asztana főterén megjelent Nurszultan Nazarbajev és úgy fogalmazott, hogy a politikai modernizáció hatalmas léptekkel tör előre, ám másnap reggelre kiderült, hogy mégiscsak egypárti marad a kazah parlament. Meglepő volt a külföldi újságírók számára a választásokat követő, nyugati stílusban zajló ünnepség. Nazarbajev mintegy tíz- perces beszédén kívül a kazah pop-rock kultúra legjelesebb képviselői jelentek meg a színpadon, s majdnem hajnalig koncerteztek.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői szerint a kazah választások nem érték el a nemzetközi szabványoknak megfelelő mértéket, ugyanakkor „előrelépésként” értékelték a szombati szavazást. A nemzetközi megfigyelők között Magyarországról részt vevő Kelemen András fideszes képviselő a választást kiértékelve lapunknak elmondta: „a kazah hatalom is látja, hogy modernizálni kell az ország politikai rendszerét, erre volt egy kísérlet ez a választás. Magát a kampányt ugyan nem kísérhettük figyelemmel, mert mikor megérkeztünk, már kampánycsend volt, de nyilvános sértésekről nem lehetett hallani. Azt észrevettük, hogy a hét induló párt plakátjai nem igazán látszottak az utcákon, valójában csak a Nur Otan, az elnök pártja reklámozta magát.”
Az ellenzéki pártok egyébként vitatják az eredményeket. Az Ak-Zsol vezetője kijelentette, nem ismerik el a választások eredményét, mivel azok nem tükrözik az országban a politikai erők közötti erőviszonyokat és támogatottságukat.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
