Leszámoltak egy illúzióval a csillagászok: a Jupiter gravitációs ereje nem téríti el azokat a kisbolygókat (aszteroidákat) haladási irányuktól, amelyek a Föld felé tartanak, és kozmikus karambolt okozhatnak – írta a BBC.
Napjainkban mind több, a Naprendszer felé tartó aszteroidát sikerül felfedezni, s az aggodalmak is nőnek, hogy valamelyik a Földnek ütközik. A fenyegetést jelentő objektumok érkezhetnek a Naprendszer határain túlról, de jöhetnek a Naprendszeren belüli Kuipier-övből vagy a Kentaurok nevű aszteroidaövből is, azoknak az égitestesteknek a gyülekezőhelyéről, amelyek a Kuipier-övből eljutottak az óriásbolygók: a Jupiter és a Neptun között húzódó térségbe. Az utóbbi másfél évtizedben a kutatók egyetértettek abban, hogy a Jupiter megvédi a Naprendszer belső bolygóit a nemkívánatos aszteroidáktól, de az európai csillagászoknak a németországi Potsdamban megtartott találkozóján bemutatott számítógépes modell ezt nem igazolta.
A Kentaur-övre koncentráló számítógépes szimuláció azt mutatta, hogy bár a Jupiter hatása sok, a belső bolygókra veszélyes égi objektumot terel új irányba, majdnem ugyanannyi azok száma is, amelyeket egyenesen a Föld felé küld.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
