Optimista berlini kényszerházasság

Németországban a regnálása második félidejéhez érkezett Merkel-kabinet a 2009-es parlamenti választáshoz vezető út menetrendjét igyekezett formába önteni azon a tegnap véget ért kétnapos tanácskozáson, amelyen az új EU-tagállamokat érintő döntések is születtek.

Stefan Lázár
2007. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel eddig a két nagy néppártnak, a kereszténydemokratáknak (CDU) és a szociáldemokratáknak (SPD) mindvégig sikerült olyan kompromisszumos megoldásokat találniuk, amelyek a kezdeti kétségek ellenére garantálták kényszerházasságuk életképességét, a brandenburgi Meseberg-kastélyban összegyűlt kabinet hangulatát az optimizmus jellemezte.
Volt miért. Angela Merkel minden idők legnépszerűbb kancellárjaként nyithatta meg az ülést. A polgároknak több mint háromnegyede elégedett a CDU-kormányfő teljesítményével, sőt az ellenzéki liberálisok és zöldek választóinak többsége is hasonló véleményt képvisel. Peer Steinbrück pénzügyminiszter örömmel jelenthette be, hogy az államháztartás a német újraegyesítés óta először pozitív mérleggel rendelkezik. A konjunktúra fellendüléséből adódóan az állam, a tartományok, a városok és községek 1,2 milliárd euró bevételt könyvelhettek el az elmúlt hat hónapban. A nagykoalíció most azon fáradozik, hogy védelmet biztosítson a köztársaság kulcsiparágainak a külföldi állami érdekeltségű befektetőkkel szemben.
A biztató előjelek ellenére a nagykoalíciónak nagy célokra lesz szüksége a jövőben is, amelyre a klímavédelem elsőrangú lehetőséget nyújt. A német kancellár ennek zászlóvivőjeként tovább növelheti nemcsak belföldi, hanem nemzetközi tekintélyét is. Sigmar Gabriel (SPD) környezetvédelmi és Michael Glos (CSU) gazdaságügyi miniszter közösen mutatták be azt a klímavédelmi programot, amely szerint a következő tizenhárom év során Németország a mérgező gázok negyvenszázalékos csökkentését ígéri az előírt harmincöt helyett, és több mint nyolcmilliárd eurót fordít a program megvalósítására.
Az új EU-államok, így Magyarország szemszögéből is különös jelentőséggel bír, hogy Németországnak szüksége lesz jól képzett mérnökökre. A kormány ezért könnyít azokon az előírásokon, amelyek eddig akadályozták a külföldi specialisták munkavállalását. Az építész- és gépészmérnökökben mutatkozó hiány kiegyenlítésének érdekében a kabinet hatályon kívül helyezi a rendelkezést, hogy a kelet-európai szakemberek alkalmazása csak akkor lehetséges, ha a vállalatok kimerítették a német munkaerő-piaci kínálatot. A német felsőoktatásban diplomázó diákoknak engedélyezik, hogy tanulmányaik befejeztével három éven keresztül az országban dolgozzanak. Annette Schavan (CDU) oktatásügyi miniszter emellett nyolcvanezer euróról hatvanezerre csökkentené annak az évi jövedelemnek az összegét, amelyet eddig követeltek a külföldi munkavállalótól és munkaadójától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.