Postán érkezett a Naplemente

Nagy valószínűséggel Munkácsy Mihály alig ismert festménye került elő, amikor a Ferihegyi repülőtéren egy pénzügyőr felnyitotta az Egyesült Államokból érkezett csomagot. A naplementét ábrázoló, sötét tónusú mű több tízmillió forintot érhet, egyelőre szakemberek vizsgálják az eredetiségét. A vám- és pénzügyőrség kulturális javakra elkövetett csempészet miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.

Tölgyesi Gábor
2007. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsődleges szakértői vélemény szerint Munkácsy festette azt a tájképet, amely július első napjaiban került elő a Ferihegyi repülőtéren elvégzett vámvizsgálatkor – közölte tegnap a Magyar Nemzeti Galériában tartott sajtótájékoztatón Sipos Jenő, a vám- és pénzügyőrség szóvivője. A 66x99 centiméteres kép sarkában a vámosnak feltűnt Munkácsy neve, ezenkívül más jelekből is arra következtetett, hogy nem az okiraton szereplő, 1500 dollárra értékelt Mesterházy-festményt rejti a csomag. Ezek után a művet lefoglalták, és azt igazságügyi szakértő vizsgálta meg, aki szerint elképzelhető, hogy a világhírű művész egy kevéssé ismert képe került most elő. – Kulturális javakra elkövetett csempészet bűncselekménye ügyében folytatunk nyomozást – közölte Sipos Jenő. Bár az amerikai feladó és a magyar címzett neve is ismert, egyelőre nem hozzák nyilvánosságra az adatokat, mivel még tisztázatlanok a kép tulajdonviszonyai. Vagyis nem lehet tudni, kié a kép, hogyan került a légipostára adott küldeménybe, és azt sem, hogy valódi-e. A nyomozás lezárta után lehet csak biztosat mondani arról, vajon történt-e bűncselekmény, és ha igen, akkor miféle, a szakértői vizsgálat befejeztével pedig arra kaphatunk választ, tényleg Munkácsy készítette-e az előkerült művet. Az alkotás egyébként jó állapotban van, a fa lapra festett tájképet a vám- és pénzügyőrség őrzi, kezelését és tárolását szakemberek végzik, ami felelősségteljes feladat, ismerve a magyar festő képeinek romlékonyságát.
Ha kiderül, hogy az alkotás eredeti, akkor olyan újdonság került elő, amit eddig nem láthattunk – nyilatkozta Pákh Imre, neves Munkácsy-gyűjtő. Megközelítőleg 600 Munkácsy-kép keletkezéséről létezik dokumentum. A festő körülbelül 350 festményének holléte ismert, 250 alkotása azonban lappang vagy megsemmisült. Egy névtelenséget kérő szakértő lapunknak úgy nyilatkozott, a művész legalább ezer festményt készíthetett, s annak idején nem mindegyiket vették leltárba a műkereskedők. Munkácsy legtöbb rejtőzködő festménye valószínűleg az Egyesült Államokban található. Magyarországon ugyanakkor nincs megbízható adat arról, hány képzőművészünk dokumentált alkotása tűnt el vagy semmisült meg, ezért nagy a bizonytalanság a most fellelt alkotás körül.
Nagyjából tehát legalább kétszázötven Munkácsy-festmény sorsa ismeretlen, ennek ellenére a világhírű magyar festő legnagyobb gyűjtője szerint kétséges, hogy a magyar pénzügyőrök eredeti Munkácsy-festményre leltek. Az Egyesült Államokban élő magyar műgyűjtő korábban már látta a Naplemente című alkotást, ugyanis megvételre ajánlották neki. – Rossz minőségű fényképet mutattak a képről, ami akkor nem nyerte meg a tetszésemet – mondta el a Magyar Nemzet megkeresésére. – Mégis, izgatottan vártam, hogy a festménnyel egy nap szemtől szembe állhassak. Most eljött a pillanat: teljes a kiábrándultságom. A műgyűjtő megjegyezte, hogy a festmény eredetisége legalábbis megkérdőjelezhető, s az is bebizonyosodhat, a Naplemente nem is Munkácsyé.
De ez csak Pákh Imre meglátása, a művészettörténészek még nem formáltak véleményt, és csak komoly kutatások után lehet majd szakmai álláspontról beszélni. Pákhot mindenesetre első látásra nem nyűgözte le a Naplemente. Az ő elmondása szerint a Munkácsy-életműben nem lelhető fel dokumentum arról, hogy a művész festette ezt a képet, és a szakma sem tudott korábban a festő Naplementéjének létezéséről. Akadnak azonban olyan vélemények is, hogy a festmény korábban az Andrássy-gyűjteményben foglalt helyet. Az Andrássy család műgyűjteményéről annak idején rengeteg fotográfia készült. Ha találnak olyan fotót, amelyen ez a festmény jól látható, akkor az bizonyítékként szolgálna eredetiségére – tette hozzá Pákh.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.