Új értelmező szótárról lesz szó, a szavakról, melyekről Juhász Gyula így írt 1934-ben: „Szavak, csodálatos szavak. / Békítenek, lázítanak. // Eldöntenek egy életet. / Följárnak, mint a kísértetek.” Mint a kísértetek? Emlékeket hordoznak, vagy szertefoszlanak?
Az egyetemistáknak olykor meghökkentő szóértelmezéseik vannak; már edzettek vagyunk, mégis meglepődünk. Egyszer a vájárra azt mondták tanítványaim, hogy föld alatti állat, a kolhozra pedig, hogy az valamiféle büntetőtelep volt a hajdani Szovjetunióban. Nemrégiben a zeugma nevű alakzatot magyaráztam hallgatóimnak. Elmondtam, hogy a szó görög eredetű, jelentése „járom, iga”. Az elnevezés arra utal, hogy van a mondatban egy olyan szó, amely több szerkezetet fog össze. Híres példája Adynak a Magyar jakobinus dala című költeményéből való:
Meddig lesz még úr a betyárság
És pulya had mi, milliók?
Tudniillik meddig leszünk pulya had mi, milliók. A zeugma körül minden világos volt, mégis feszültség honolt a teremben; ismerik ezt a hangulatot: a tanár érzi, hogy valami nincs rendben. Végül egy lány feltette a kezét, és megkérdezte, hogy mit jelent a pulya szó. Senki nem tudta. Pedig kulcsszó, nélküle valóban nem érthető az idézet.
Az Értelmező szótárban (főszerk.: Eőry Vilma, Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2007; ára: 11 990 forint) benne van a pulya, két csillaggal minősítve, ami azt jelenti, hogy nem is nagyon ritka szó, olyan, mint a pumpa, a puncs vagy a purgatórium. A puma vagy a purdé ritka, egy csillag áll mögöttük. A pisztácia vagy a pulzus, a puli vagy a pulóver háromcsillagos, a pult négy csillagot kapott. A puska ötcsillagos, tehát a leggyakoribb szavak közé tartozik. Röpke társadalomkép az 1294. és az 1295. oldalakról? (Egyébként a 16 065 szavas anyagban eléggé arányosan oszlanak meg a leggyakoribb, a gyakori, a közepesen gyakori és a ritka szavak. Körülbelül 3300 van mindegyik típusból, a legritkább szavak száma nagyjából 2000.)
E szótár többletet nyújt például az iskolának, amely a legnagyobb fogyasztó, ezért a tanár szemével nézem és értékelem az új szótárt, most csak két szempontból.
A szómagyarázat művészet, és mindennapos feladata a tanárnak, tanítónak. Meglehetősen egysíkúan végzik, többnyire szinonimát mondanak, vagy közlik a munkafüzet értelmezését. Sok lehetőség van pedig: a definíció, a körülírás, a rámutatás, mondatba helyezés, szinonimák, antonimák mondása, etimologizálás stb. stb. A szótár logikusan felépített szócikke tulajdonképpen kínálja a változatos értelmezési lehetőségeket.
Nézzük meg a pulyát. Értelmezése: kisgyermek. A példamondat: Nehezen tartja a sok pulyát, kevés a jövedelme. Szinonimái: gyerek, bizalmas minősítéssel lurkó, gyerkőc, csemete, választékosan szólva kisded. Etimológiájáról annyit mond, hogy bizonytalan eredetű, talán román jövevényszó.
A puska értelmezése klasszikus definíció: hosszú csövű kézi tűzfegyver, a példamondat alatt szólás is szerepel: Mintha puskából lőtték volna ki: olyan gyorsan (távozik valahonnan). Második jelentése bizalmas minősítést kapott: Adatokat, képleteket stb. tartalmazó, előre elkészített és feleléskor, dolgozatíráskor használatos feljegyzés mint tiltott iskolai segédeszköz. Etimológiája: német, végső soron latin eredetű vándorszó.
A puttonynál rajz is látható, lehet tehát alkalmazni az osztenzív meghatározást, vagyis a gyerek Mi a puttony? kérdésére rámutatunk a képre: ez.
Ebből a kis felsorolásból is érzékelhető, hogy milyen változatos a szótár kínálata, de ennél fontosabb korszerű szemlélete: rendszerben, összefüggéseiben térképezi fel a szavak jelentését.
Természetesen kitűnő segédeszköz az újságírók, a fordítók számára is, különösen azért, mert nemcsak számos szinonimát, szólást, irodalmi idézetet ad meg, hanem vonzatokat, az értelmezéseknél is, a szinonimáknál is, minden szükséges helyen. Ez azért fontos, mert az egyes nyelvek sajátosságai a vonzatokban mutatkoznak meg. A hisz ige jelentésénél például ezt olvassuk: hisz valakinek, valaminek; mondatban: Ha nem hiszel nekem, higgy a saját szemednek!; továbbá: hisz valakiben, valamiben: Hisz Istenben. Hisz a csodákban. Szinonimái: remél valamit; bízik, bizakodik, reménykedik valamiben. Antonimáiból egyetlen példa: kételkedik valakiben, valamiben. A szócikk végén kis kép, egy feltartott mutatóujj figyelmeztet a helyesírási nehézségekre: higgyek, hidd.
Sokan emlegetik, hogy kár volt eltörölni a beszéd- és értelemgyakorlatokat (1963-ban történt ez a meggondolatlanság). Azt azonban kevesen tudják, hogy ezeken a foglalkozásokon játékosan, szemléltetve tanították a fogalmi köröket, mert jól tudták, hogy ezzel konkrét, szemléleti alapon előkészítik az elvont nyelvtan és a retorikai érvelés tanítását/tanulását meg általában a tanulást. Az okos tanítók most is felosztanak, illetőleg osztályoznak vagy kategorizálnak, és jelentéstérképpel szemléltetik az összefüggéseket. Munkájukat nagyon megkönnyíti a szótár végén lévő Fogalomköri csoportok című fejezet, például a gabonafajták, zöldségek, járművek felsorolása. A fogalmi körök nagyobb egységekben követik egymást: például lakóhely, lakberendezés, öltözködés, táplálkozás, oktatás-nevelés-tudomány, egészségügy, közélet. A nyelvtan tanítását nem kivenni kell a tananyagból, állítólagos nehézsége miatt, hanem ily módon előkészíteni, megkönnyíteni. A szótár egyik, talán legfontosabb plusza ez a fogalomköri függelék.
Azt mondják, a gyerekek nem értik az eléjük tett olvasmányokat. Ostoba módon némelyek úgy próbálják megoldani ezt a problémát, hogy száműzik az iskolából a régi írókat. De ki a régi író? A gyereknek már egy emberöltőnyi idő is réginek számít, honnan tudná, hogy mi az őrs, vagy hogyan méri a fagylaltját Bagaméri? Az irodalomirtó szemlélet a szó szoros értelmében sehová sem vezet. Csakis az ellenkezője a megoldás: olvastatni és szavakat magyarázni, könnyedén, színesen, ahogyan ez a szótár sugallja.
Juhász Gyula – akit Tóth Árpáddal együtt már kivettek a tananyagból – ezt is írja a szavakról: „Világot jelentenek, / Meghaltál, ha már nincsenek”. A pszicholingvisztika mentális lexikonról beszél, nem mindegy sem az egyén, sem a közösség szempontjából, hogy mekkora a passzív és az aktív állománya. Egyáltalán előhívható-e belőle múltunk s jelenünk?
Az Értelmező szótár egy világot jelent, életünk része. Tolle, lege. Vedd és olvasd!
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
