Tegnap az iskolaügyet és a polgármester asszony lemondását tárgyalta a képviselő-testület, de nem jutottak dűlőre, így 7:3 arányban megszavazták a feloszlatásukat. Hegedűsné Kripák Ildikó nem kívánt felállni a polgármesteri székből, ez vezetett ahhoz, hogy a település önkormányzat nélkül maradt. A törvény szerint a feloszlatás után 72 napon belül új választást kell kiírni. A meghatározó irányítás nélkül maradt faluban azonban ahány érdekcsoport, anynyi vélemény.
– Szerették volna, ha az iskolakérdés romakérdéssé válik – fogalmazott Bonyhády Elemér László exképviselő. Ő úgy látta, „túl lett harsogva a dolog”, ami már rég megoldott lenne, ha Vác, Csörög és Sződ polgármesterei nyugodt körülmények között tudnak tárgyalni a problémáról. A Cigány Kisebbségi Önkormányzat (CKÖ) helyi elnöke, Virág József a csörögi szülők nevében fogalmazott meg levelet az oktatási és az önkormányzati miniszternek. Ebben azt sérelmezi, hogy az érintett önkormányzatok és azok iskolái nem akarják befogadni, és együtt nevelni-tanítani a 29 roma gyerekeket nem cigány társaikkal.
A település iskolagondjai rég kezdődtek, egy hónappal ezelőtt lapunk is foglalkozott az üggyel. Akkor Kállai Ernő kisebbségi ombudsman jogalkotási javaslatot terjesztett az oktatási és az önkormányzati tárca elé, mert a jelenlegi szabályok szerint egyetlen település sem kötelezhető arra, hogy befogadja az iskolabezárások és -összevonások miatt tanintézmény nélkül maradó tanulókat.
Mindeközben a CKÖ egy harmadik felet is bevont az ügybe, megkereste az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványt, így már ők is hangoztatták véleményüket. Szegregációval vádolták meg többek között Bóth János váci polgármestert, aki ellen eljárást is indítottak. Ennek ellenére már akkor is Vácott helyezték volna el a gyerekek egy részét. Mohácsi Erzsébet, az alapítvány elnöke úgy látta, egyáltalán nincs megoldva a diákok elhelyezése.
Augusztusban mégis sikerült megegyezniük a környező településvezetőknek, akik megállapodtak a gyerekek elhelyezéséről. A CKÖ által életre hívott fórumon az érintett minisztériumok képviseletében Szüdi János közoktatási szakállamtitkár és Csillag Márta főosztályvezető részvételével lapzártakor is folyt az egyeztetés.
Kapu Tibor megmutatta
