Északi-sark: kárt okoz a viszály
Új nemzetközi egyezmény nélkül helyrehozhatatlan természeti károk érhetik az Északi-sarkvidéket, ha nem sikerül megállítani a térségben területi pozíciókért és a gazdasági erőforrásokért folyó rivalizálást – figyelmeztetett a Természetvédelmi Világalap (WWF). A szervezet szerint az ENSZ tengeri jogi konvenciója nem alkalmas a konfliktusok kezelésére. Kanada, Dánia is jelezte, hogy igényt tart a szénhidrogénkészletekben gazdag területekre. – Az ott található, több száz milliárd hordónyi olaj nyakló nélküli kitermelése és elégetése önmagában is drámai módon fokozná a légköri felmelegedést – érvelt a WWF. (greenfo.hu)
Még érintetlen az ausztrál szavanna
Ausztrália északi részében található a világ utolsónak fennmaradt legnagyobb kiterjedésű szavannája, amely egyike az utolsó nagy vadonnak, nagyobb, mint egész Nyugat-Európa – mutattak rá ausztrál kutatók. – A világ más részeiben a forró égövi szavannák kipusztulóban vannak a túlzott legeltetés és a túlnépesedés miatt, de Észak-Ausztráliának ez a nagy kiterjedésű területe figyelemre- méltóan érintetlen – jelentette ki Brendan Mackey professzor, aki tudósok egy csoportjával három éven át tanulmányozta a térséget. (greenfo.hu)
Jutalom a szennyezés csökkentéséért
A szénben gazdag közép-kínai Sanhszi tartomány vezetése ötvenmillió forintnak megfelelő pénzjutalmat helyezett kilátásba azoknak a városoknak, amelyek a legtöbbet teszik a környezetszennyezés csökkentéséért. A tartományi kormány egymillió jüan (csaknem 25 millió forint) jutalmat ígért azoknak a városoknak, amelyek lekerülnek a Kína öt legszennyezettebb városát felsoroló listáról, és ezen jutalom dupláját kapják azok, amelyek a lista első tíz helyéről is eltűnnek. A környezetszennyezés csökkentését célzó törekvéseket a tartományi önkormányzat vizsgálja, a díjakat pedig a tervek szerint évente fogják kiosztani. (greenfo.hu)
LED-es közvilágítás egy olasz kisvárosban
Az olaszországi Salerno tartományban az 1400 lelket számláló Torraca városa elsőként cserélte le a világon a hagyományos közterületi fénycsöveit és izzóit LED-es technológiával működő lámpatestekre. A LED (azaz fénykibocsátó dióda) előnye, hogy magas az élettartama, biztonságos az üzemeltetése (ugyanis 24 volttal működik), s főleg, hogy a konvencionális megoldáshoz képest 65 százalékos energiamegtakarítást érnek el vele. Ide- tartozó hír, hogy Európai Unió energiaügyi hatósága 2015 után az otthonokban is megtiltaná a hagyományos villanyégők használatát. Az EU háztartásainak 97 százalékában még mindig az Edison-féle izzó világít, az emberek vonakodnak átállni az energiatakarékos – igaz, kellemetlenebb fényű körtékre. (greenfo.hu)
Orbán Balázs: Ukrajnában ma egy proxyháború zajlik
