Atlétikában mától kilenc napon keresztül a 11. szabadtéri világbajnokságra kerül sor, és a másodikra, amelynek Japán a házigazdája. Az 1991-es tokiói seregszemle elsősorban arról nevezetes, hogy férfi távolugrásban Mike Powell 895 cm-re javította Bob Beamon megdönthetetlenek hitt, bő két évtizedet megélt 890-es világcsúcsát, de annak a vb-nek számunkra is van emlékezetes momentuma. Sem előtte, sem azóta nem voltunk olyan közel a világbajnoki címhez; a rúdugrásban 590 cm-ig jutott Bagyula Istvánnak annyi kellett volna a megkoronázáshoz, hogy a verseny végén Szergej Bubka utolsó kísérletére leverje az 595 centit. Nem verte le.
Az előttünk álló napokban a Távol-Keleten újra megdőlhet egy történelmi léptékű világrekord, ám ahhoz kisebbfajta csoda kellene, hogy mi négy ezüst és öt bronz után most szerezzük meg az első aranyunkat. Ami jóslatunk első felét illeti, női magasugrásban Blanka Vlasic nem egyszerűen csak favorit. A 24 éves horvát versenyző a vb felé haladva 204, 205, 206, legutóbb pedig 207 cm-es eredményekkel nyerte a versenyeit, és már nekirontott a 210-nek is! Az örökranglista élén immár húsz éve áll 209 cm-rel a bolgár Sztefka Kosztadionova, nagy kérdés, meddig.
Arra felesleges tippversenyt rendezni, hogy melyik nemzet lesz a legeredményesebb. Két éve a Helsinkiben rendezett világbajnokságon az Egyesült Államok atlétái minden idők legjobb szereplését produkálták: 14 arany-, 8 ezüst- és 3 bronzérmet szereztek, s ezzel a mérleggel az éremtábla második fokán végzett oroszok (7-8-5) sem konkurálhattak. Az amerikaiak tizenkét egyéni számban, valamint a női 4 x 100-as és a férfi 4 x 400-as váltóban diadalmaskodtak, s akkori hőseik közül csak egyvalaki nem indul Oszakában. Igaz, éppen a 2005-ös vb legnagyobb sztárja, a férfi 100 és 200 méteren is győztes, s Athénban 100 méteren olimpiai bajnok Justin Gatlin hiányzik, aki tavaly visszaesőként fennakadt egy doppingvizsgálaton…
Ám már megvan az utódja: Tyson Gay 100 méteren 9,84, 200-on 19,62 másodperccel vezeti a világranglistát. A klasszikus százas összecsapása a világcsúcsot 9,77-dal tartó, de idén eddig csak 9,90-ig jutott jamaicai Asafa Powell-lal a vb leginkább várt találkozása.
A világranglista támpontot nyújt számunkra is, hogy mire számíthatunk. Versenyzőink közül legelőrébb Pars Krisztián áll, az athéni olimpián ötödikként zárt kalapácsvetőnk még júniusban Bydgoszczban 81,40 métert dobott, s ezzel az eredményével negyedik a rangsorban két fehérorosz, Gyevjatovszkij (82,94) és a címvédő Tyihon (82,58), valamint a szlovén Kozmus (82,30) mögött. Pars esélyeit stabil formája javítja, mert meg kell említeni, hogy az idei ötödik legjobb eredmény is az övé, 81,36-dal. „Ha tudom tartani a mostani formámat, és hozni azt az eredményt, amire képes vagyok, akkor mindenképpen esélyem van a dobogóra” – nyilatkozta az elutazás előtt visszafogottan a Dobó SE 25 éves versenyzője.
A sérülések miatt végül csak 11 fősre redukálódott válogatottunkból Pars Krisztiánon kívül még diszkoszvetésben Máté Gábor és Kővágó Zoltán, valamint a tízpróbázó Zsivoczky Attila kerülhet be a pontszerzők közé. Máté 11., Kővágó 12. a világranglistán, a 2005-ös vb-n bronzérmes, tavaly Achillesín-műtéten átesett Zsivoczkynak pedig egyelőre nincs idei „tízszámos” eredménye. Sajnos a múlt évben motorbalesetet szenvedett olimpiai ezüstérmes Kővágó is messze van a csúcsformájától; mintha két klasszisunk esete is azt példázná, hogy a magyar atlétika jelenleg több sebből vérzik…
Czukortól Váriig. A magyar vb-csapat, férfiak: Czukor Zoltán (50 km gyaloglás), Kővágó Zoltán (diszkoszvetés), Kürthy Lajos (súlylökés), Máté Gábor (diszkoszvetés), Pars Krisztán (kalapácsvetés), Olteán Csongor (gerelyhajítás), Zsivoczky Attila (tízpróba); nők: Dívós Katalin (kalapácsvetés), Győrffy Dóra (magasugrás), Petráhn Barbara (400 m), Vári Edit (100 m gát).
Kapu Tibor megmutatta
