Búcsú a növekedéstől

Még az előzetes becslésénél is rosszabb adatokat tett közzé a gazdaságra vonatkozóan tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A megszorítások miatt a gazdaság a második negyedévben mindössze 1,2 százalékkal bővült, azaz hazánk leszakadása felgyorsult, holott a világgazdaság bővül. Elemzők szerint még nem ért véget a mélyrepülés: a mezőgazdaság visszaesése és az oktatásban történt megszorítások miatt egy százalék alá is eshet a növekedés.

Szabó Eszter
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly megdöbbenést váltott ki az elemzőkből, amikor augusztus közepén kiderült, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a statisztikai hivatal előzetes gyorsbecslése alapján az év második negyedében csupán 1,4 százalékkal haladta meg a tavaly ilyenkor mértet. A tegnap napvilágot látott, de már nem becsült, hanem pontos adatok szerint azután kiderült, hogy a valódi növekedés még ennél is kisebb, 1,2 százalékos volt. A főként adóemelésekre támaszkodó, rossz szerkezetű kiigazítás miatt az első féléves teljesítmény is két százalék alatt maradt. Ezzel a GDP-növekedési adattal a magyar gazdaság visszatért tizenegy évvel ezelőtti mélypontjára, hiszen utoljára a Bokros-csomag idején bővült ilyen lassú ütemben a nemzeti össztermék. Más országokban történt költségvetési kiigazításokkal összehasonlítva megállapítható, hogy a szigorító intézkedések hazánkban követelték a legnagyobb növekedési áldozatot, a magyar gazdaság veszített leginkább fejlődési üteméből.
*
A vártnál rosszabb adatok egyben azt mutatják, hogy – a közép- és kelet-európai új uniós tagállamok közül egyedüliként – Magyarország távolodik az uniótól, sőt hazánk leszakadása a második negyedévben még fel is gyorsult, a 27 tagú EU növekedési átlaga ugyanis 2,8 százalékos volt ebben az időszakban, és a világgazdaság is erőteljes növekedési pályát mutat. A szakemberek azt mondják, ha a külső konjunktúra nem lenne ilyen jó, Magyarországon már nem toporgásról, hanem egyenesen recesszióról kellene beszélnünk. A tegnap nyilvánosságra hozott GDP-adat más szempontból is negatív rekordnak számít, miután most már nemcsak az új tagállamokat, hanem a teljes uniót figyelembe véve is hazánk produkálta a leglassabb fejlődési ütemet. Lemaradásunk különösen a térség országaihoz képest mérve fájó. Csehországban a gazdasági problémák ellenére is hatszázalékos volt a negyedéves GDP-növekedés, és a cseh pénzügyminisztérium 5,8 százalékot vár az év egészére nézve. Szlovákia ennél is jobban teljesít, északi szomszédunkban 9,2 százalékra gyorsult a növekedés üteme 2007 második negyedévében.
A fokozódó leszakadásunkat jelző növekedési mutatókat a Pénzügyminisztérium (PM) tegnapi közleménye elégedetten értékelte. A szaktárca megállapításai szerint a második negyedéves növekedési adatok azt mutatják, „hogy eredményesen, a kijelölt pályának megfelelően zajlik a kormányprogram végrehajtása”. A PM ezután hosszan sorolja a szerinte kedvező jelekre utaló adatokat, majd megállapítja, hogy további visszafogásra a közszférában nem lesz szükség, ez pedig a növekedési adatokban is meglátszik majd.
Nem voltak ilyen optimista hangulatban a jelentést ugyancsak értékelő elemzők, akik szerint a pénzügyi tárca előrejelzésénél rosszabb gazdasági növekedés várható az idén. A lapunknak nyilatkozó közgazdászok szerint a gazdaság egyes szektorainak adatai arra engednek következtetni, hogy még távolról sem ért véget a gazdaság mélyrepülése. Ebben a helyzetben ráadásul a Magyar Nemzeti Bank sem tud segíteni a jegybanki alapkamat csökkentésével, hiszen a belső és a külső kockázatok miatt igen óvatos monetáris politikára van most szükség. Tovább nehezíti a javulás esélyeit, hogy a magyar gazdaság alapvető problémáit – az alacsony foglalkoztatást, a magas bérterheket, a korrupciót és a bürokráciát – a jövő évi intézkedések sem kezelik.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a gyenge gazdasági mutatók hátterében a megszorítócsomag, illetve annak rossz szerkezete áll. Mint mondta, a sikeres külföldi kiigazításokat alapul véve össze lehetett volna állítani egy olyan csomagot is, amely nem veti ennyire vissza a gazdaság fejlődését, ez azonban sajnos nem így történt. Török szerint a KSH adataiból jól látható, hogy a gazdaságon belül egyedül a feldolgozóipari export teljesít jól, az összes többi szektor „leült”. Az elemző szerint a gazdaság teljesítménye az idén nem fogja meghaladni a két százalékot, mivel a harmadik negyedévben sem lehet javulásra számítani.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, aki szerint még nem értük el a mélypontot. Július– szeptemberben egy százalék alatti növekedés is elképzelhető, a mezőgazdaság ugyanis rendkívül rossz teljesítményt nyújtott, és az oktatásban történt megszorítások, az iskolabezárások, az intézmény-összevonások és az elbocsátások is ebben a negyedévben éreztetik hatásukat. Suppan aggasztónak nevezte azt is, hogy még mindig nem látni, milyen intézkedések fogják felgyorsítani a magyar gazdaságot, és mikor fordul át a leszakadásunk felzárkózásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.