Egy gyáva ember menekülése?

Három kérdés után távozott a miniszterelnök az MSZP tapolcai kihelyezett frakcióülése közben tartott délutáni sajtótájékoztatóról, este pedig már meg sem jelent.

Zsebõk Csaba
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első alkalommal Gyurcsány Ferenc ugyan hallotta a Hír TV kérdését, de nem volt hajlandó szólni az ifjúsági pénzek kapcsán kirobbant botrányról, illetve saját felelősségéről. Az Indexnek a tájékoztatón kívül nyilatkozva úgy fogalmazott a sporttárca volt helyettes államtitkárának, Ocsovai Tamásnak a tanúvallomásáról, hogy „ez egy gyáva ember menekülése”. A miniszterelnök még annyit jegyzett meg, hogy az utóbbi években számos hasonló ügybe belekeverték, ezért – az internetes portál észrevétele szerint – Ocsovai vádjai sem „rendítették meg különösebben”. Ismeretes, a volt helyettes államtitkár a nyomozó ügyészségnek azt állította: minden pályázati pénz odaítéléséről az ifjúsági és sportminiszter utasítására döntöttek. Ennek fényében sajtóinformációk szerint elképzelhető, hogy a nyomozás eléri Gyurcsány Ferencet is.
A szocialista sajtómunkatársakkal előzetesen megbeszéltek ellenére összesen három kérdést tehettek fel a nagy számban megjelent médiumok képviselői, és kizárólag a „baráti” orgánumok kaphattak szót. Gyurcsány Ferenc az első válasz helyett feltette a költői kérdést: mit gondolunk akkor, amikor mind felmentjük magunkat közös normáink alól, amelyeket be kell tartanunk? Majd egy kis logikai bukfenccel rátért arra, hogy a rendszerváltozás utáni Magyarország legígéretesebb kezdeményezésének annak idején a polgári Magyarország gondolatát tartotta, amelyet a Fidesz képviselt 1996-tól, és amelyben a szabadság és a felelősségeszmény tükröződött.
*
Enélkül nincsen modern Magyarország, állította Gyurcsány, majd közölte: végtelenül sajnálja, hogy a polgári Magyarország eszményét és eszméit legalábbis cserbenhagyta az Orbán-kormány.
– Erős Magyarország csak úgy lehet, ha a polgári felelősségnek megteremtjük a kultuszát, és felelősség az is, hogy mit akarunk kezdeni hosszú távon a nyugdíjrendszerrel. Rendet kell teremteni, és a rendet meg kell követelni magunktól és másoktól is. Biztos vagyok benne, hogy Magyarország túlnyomó többsége ennek a fontosságát megérti – folytatta a miniszterelnök.
Lendvai Ildikó frakcióvezető kérdésünkre, hogy tudomása szerint a kormányfő egykori érintett miniszterként felelősnek érzi-e magát az ifjúsági pénzek elosztásában, amely akár bűnszövetkezetben elkövetett különösen nagy értékű csalás vádjához is vezethet, úgy nyilatkozott: a szóban forgó szocialista politikusokat eddig csupán tanúként hallgatták meg, és eddig úgy tűnik, hogy a sértett, vagy károsult pozícióját képviselik. Mindazonáltal szerinte a fő kérdés az, hogy valóban rendeltetésszerűen használták-e fel a pénzt, ugyanakkor megállapította: a jogszabályok szerint a felelősség szélesebb gyakorlására nem volt különösebb mód, ezért az odaítélés rendszerén szigorítani kell.
Más témában is kikértük a frakcióvezető véleményét. Kérdésünkre, miszerint a valóban létező – ám elhanyagolható – fasiszta jelenségek mellett a sztálinista tendenciákat is megpróbálják-e megakadályozni, mint például a fiatal baloldal által útjára indított Che (Guevara) Magazin, Lendvai Ildikó úgy felelt: a frakciónak döntenie kell ama törvényjavaslat tekintetében, amelyet a kormány készül előterjeszteni a polgári törvénykönyv módosítására. Eszerint egyébként, fűzte hozzá, magánszemélyek és civil szervezetek által peresíthetővé tennék a kirekesztést, a gyűlöletkeltést, az emberi méltóság sárba tiprását, és ebben a jogszabályban nem lesz jobb- vagy baloldali jelző.
Ujhelyi István, az önkormányzati tárca államtitkára lapunknak nyilatkozva úgy látta, hogy kisebb viták ugyan vannak, de a legfőbb kérdésekben meglehetősen egységesnek mutatkozik a frakció. Sokkal kritikusabb hangot ütött meg előttünk Karsai József battonyai szocialista politikus, aki megerősítette: az agrárium válságát, az élelmiszer árának drasztikus mértékű emelkedését fel akarja vetni a frakció előtt is, ráadásul külön megbeszélést kért Gráf József szakminisztertől és a kormányfőtől is.

Eörsi objektív vizsgálatot vár. Az országnak nem szigorú, hanem ésszerű költségvetésre van szüksége – mondta Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője a képviselőcsoport veszprémi ülésén. Szerinte a költségvetés akkor ésszerű, ha a költekezés nem haladja meg a bevételeket, és helytelen, ha a magyar állam eladósodik. Hozzátette: pártolják az adócsökkentést, de ez az álláspont nem előzheti meg az egyensúly szempontját. – Ha 2007 az egyensúlyteremtés éve, akkor 2008 legyen az adó egyszerűsítésének, 2009 pedig az adó csökkentésének az éve. Leszögezte: a szabad demokraták „sehol, semmilyen területen semmilyen adóemelést” nem fognak támogatni. Kívánalma szerint 2010-re működőképes, európai színvonalú lesz az egészségügy. Ehhez szerinte az kell, hogy az ágazat minden szereplője érdekelt legyen a működtetésben. Elmondta, ezért nem engednek eddigi álláspontjukból; amely nem jelent mást, mint a már megkezdett „reformok” változatlan folytatását, a profitorientált tőke bevonását a gyógyításba.
Eörsi a lassan a kormány legfelsőbb köreit is elérő Zuschlag-botránnyal kapcsolatban elmondta: „Ha gyanú merült fel bármelyik párt képviselőjével szemben, hogy törvényellenesen járt el, akkor elvárom a magyar bűnüldöző szervektől, hogy párthovatartozástól, beosztástól függetlenül járjanak el objektív vizsgálat keretében; ha valaki elkövetett egy törvénytelenséget, érjék szankciók.”

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.