Ius Reisitendi, vagyis az ellenállás joga – ezzel a címmel, vagy ha úgy tetszik jelmondattal rendezték meg a Somogy megyei Kötcsén az immáron negyedik Polgári pikniket. A nemzeti–polgári oldalhoz tartozó közéleti emberek, politikusok és értelmiségiek találkozóján az 1222-es Aranybulla záradékában szereplő ellenállási jog köré épültek a kerekasztal-beszélgetések és előadások.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke e gondolathoz kapcsolódva kifejtette: a parlamentben nem lehet hatékonyan ellenállni a kormány országrontó politikájának, a parlamenten kívül viszont még van egy lehetőség: ez pedig a népszavazás. A politikus világossá tette, a Fidesz csak az ellenállás demokratikus formáit hajlandó alkalmazni. A referendumnak a kormány leglényegesebb, választási ígéreteivel legélesebben szemben álló intézkedéseit kell megtámadnia, megkérdőjelezhetetlenül demokratikusnak kell lennie, és elsöprő népakaratot kell kifejeznie. Hogy egy ilyen eredmény mikor és hogyan váltja ki a kormány távozását, arra a Fidesznek nincs forgatókönyve, de nem is kell hogy legyen. – Azt nem lehet előre tudni, hogy egy kormány mikor és miért bukik meg. De amit ennek érdekében demokratikus úton meg lehet tenni, azt meg is kell tenni – fejtette ki a Fidesz elnöke. A népszerűségi mutatókról szólva úgy fogalmazott: a kormány szeretné azt elhitetni, hogy a saját maga és az ellenzék elutasítottsága azért közel egyforma, mert az emberek szerint az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz. – Ezzel szemben az igazság az, hogy a kormányt az intézkedései és hazugságai miatt utasítják el az emberek, az ellenzéktől viszont várják a helyzet megoldását, de sokszor tehetetlennek látnak bennünket – mondta Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke szerint a múlttal való szembenézéshez nem elegendő az ügynökakták feltárása. Meggyőződése szerint az egész rendszer működtetőinek felelősségét meg kell állapítani.
A jobboldal egységéről szólva kiemelte: amióta összetartó és stabil a jobboldali közösség, azóta tisztességes eszközökkel szinte legyőzhetetlen. – A polgári kormányzás után, 2002-ben a baloldal csalással szerezte meg a hatalmat, 2006-ban hazugsággal tartotta meg, tavaly ősszel ehhez pedig már erőszakra is szüksége volt – fogalmazott Orbán. Mint mondta, a népszavazás, az Európa Parlamenti, majd az országgyűlési választások alkalmával meg fognak jelenni azok a magukat jobboldalinak valló pártok, amelyek csak az egység megbontására törekszenek majd. – Lesznek MDF-esedések – fogalmazott Orbán Viktor.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint azért nem lehet értelmes vitákkal úrrá lenni az ország bajain, mert nincs hozzá vitapartner. – Vitázni csak azzal lehet, aki igazat mond, és állításait komolyan is gondolja. De Gyurcsány Ferenc, ha mond valamit, azt már abban a pillanatban sem gondolja komolyan. Ugyanis egyetlen dolog vezérli: csak azért beszél, hogy az adott helyzetből győztesen kerüljön ki – mondta Navracsics. Hozzátette: a parlamenti ellenállás során meg kell erősíteni a frakciófegyelmet, mert ha a Fidesz-képviselők jelen vannak, akkor több esetben is alkalom nyílhat a kormánypárti képviselők némelyikével kiegészülve leszavazni a kabinet egyes elképzeléseit. Pozitív példaként említette a korkedvezményes nyugdíj eltörlésének leszavazását; negatívként pedig azt, amikor a Sarkadi kistérség különválásának kapcsán alkalom nyílott volna a kormányjavaslat „elfektetésére”, de a fideszes képviselők nem voltak elegen az ülésteremben.
Kis-Rigó László, szeged–csanádi megyés püspök szerint a közösségek jelenthetik az egyik leghatékonyabb védelmet a külső romboló erőkkel szemben. Mint mondta, egy csoport két út közül választhat, ettől függ, hogy közösséggé vagy arctalan tömeggé válik. Ha a csoport tagjai a köztük legtehetségesebb, legintelligensebb és leginkább jó szándékú embert észreveszik, és hozzá igyekeznek felnőni, akkor közösséggé válhatnak. Ha azonban a csoport tagjai a legprimitívebb, bár meglehet legkarizmatikusabb embert követik, akkor az ő szintjére kezdenek el lesüllyedni, és csupán arctalan tömeg lesz belőlük. A püspök szerint mindig oda kell a legtöbb erőt összpontosítani, ahol a leginkább támadnak bennünket. Példaként említette, hogy az egyházmegyében az iskolabezárások idején öt új oktatási intézményt indítottak.
Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke előadásában kijelentette: Magyarországnak a globalizált világ másodrendű szerepet szán, ezt a szándékot szolgálja ki a jelenlegi hatalom. Ennek lényege, hogy olcsó munkaerőt biztosítsunk és igénytelen fogyasztókká váljunk. Elmondta, a tavaly őszi események egy zseniálisan aljas forgatókönyv alapján történtek. Az őszödi beszéd napvilágra kerülte után máig tisztázatlan körülmények között a rendőrség hagyta, hogy rosszul felszerelt egységeiket néhány tucat ember halálfélelembe kergesse az MTV székházánál. Ezeket a képeket már elég volt látnia az állomány többi tagjának, és a bajtársiasság kialakultával már szinte parancs sem kellett nekik, hogy október 23-án brutálisan szétverjenek mindenkit, aki az útjukba került. Kifejtette, a mai hatalom célja nem más, mint az ingerküszöb mind magasabbra tolása, a megfélemlítés és az ellenzék fasiszta megbélyegzése.
Tologatható fürdőszobával újít a Bürstner kempingbusza
