Gyűrődések

Bükkábrány határában a közelmúltban tizenhat darab nyolcmillió éves fára bukkantak. A lelet egyedülálló a világon. A fák sorsa akkor kérdéses volt. Talán a sajtóvisszhangnak is köszönhetően a kormány fölkarolta az ügyet, azonban későn. Hat fa tönkrement az erős napsütésben. Négyet a miskolci Herman Ottó Múzeumba, hatot Ipolytarnócra, az őslényparkba szállítottak. A fák konzerválása kihívás. Hogy mekkora, az a 125. évfordulóját ünneplő budapesti őslénytani tanszék szerdai ünnepi tudományos ülésén is kiderült.

Konkoly Edit
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyomok a Bükki Nemzeti Park ipolytarnóci őslényparkjában: nem embereké, hanem kihalt emlősöké, például hatalmas orrszarvúé. Aztán itt egy rejtélyes állat nyoma, amely leginkább a hétszázötven kilós grizzly medvééhez hasonlít. És voltak itt madarak is meg levelek, több mint száz növényt sikerült azonosítani. Vezetőnk, Juhász Tamás egy százméteres fenyőről mesél, amelynek darabjait az 1800-as évek első felében fedezték föl helybéliek. Szerencsére Kubinyi Ferenc volt a terület birtokosa, aki rajongott a természettudományokért. A lelet megtalálása elmélyítette szenvedélyét. Annyira, hogy többek között az ő kezdeményezésére húztak a frissen megalakult Nemzeti Múzeum munkatársai boltívet a fantasztikus leletnek számító fenyő fölé 1866-ban. Az építmény ma is látható, igaz, azóta beomlott. A két és fél méter átmérőjű fenyőnek, amely magasabb volt egy harmincemeletes felhőkarcolónál, újabb darabjai kerültek elő 1980-ban. Ez a fa idősebb, mint a hetekkel ezelőtt talált bükkábrányi társai: húszmillió éves. Szerkezete azonban már nem fás, hanem megkövesedett.
Ezért különleges a bükkábrányi lelet, hiszen ott fa került elő a mélyből. Fa cellulóz nélkül, szivacsos formában, de mégiscsak fa. Most az ipolytarnóci őslénypark átadásra váró épülete előtt hat darab álldogál becsomagolva. Körülöttük munkások egyengetik a földet. A hat fából öt kint marad, egyet bevisznek az új kiállítóterembe. De előtte konzerválni kell őket. Még Bükkábrányban vizes alapú műgyantát fecskendeztek a kérgük alá, de ez csak harminc centiméteres mélységig hat. A kint maradó fák fölé átlátszó védőtető kerül majd.
Hogy a fák konzerválása rendkívül nehézkes, arról az Eötvös Loránd Tudományegyetem őslénytani tanszékének szerdai ünnepi tudományos ülésén újra meggyőződhetek. E tanszék megalakulása Ferenc Józsefhez és Hantken Miksához kötődik. A Monarchia uralkodója nevezte ki Hantkent 1869. szeptember 2-án a Magyar Királyi Földtani Intézet igazgatójának. A nemzetközileg elismert paleontológus 1882-ben a Budapesti Tudományegyetem őslénytani tanszékének vezetője lett hatvanhárom évesen. Rövid idő adatott meg neki, 1894-ben meghalt. Helyét Koch Antal professzor töltötte be. Ma a tanszéket, amely a szerdai tudományos üléssel ünnepelte fennállásának 125. évfordulóját, Galácz András vezeti.
S hogy milyen mai gyakorlati hasznuk van az őslénytani kutatásoknak? Többek között következtetni lehet a segítségükkel a klímaváltozásokra. A miocén korban, amely húszmillió évvel ezelőtt kezdődött, sok volt a csapadék. Aztán megváltozott az időjárás, ami a fák kérgében, az évgyűrűkben is megfigyelhető, akárcsak a Föld gyűrődéseiben, mutat rá előadásában Magyar Imre professzor.
– Ezek a változások eddig tízezer évenként következtek be. Most ez a folyamat nagyon felgyorsult – magyarázza Veres János, a miskolci Herman Ottó Múzeum régésze kérdésemre.
Kázmér Miklós professzor bejelenti, hogy a jövő héten konferenciát tartanak a bükkábrányi leletekről, amelyre a világ leghozzáértőbb szakembereit hívták el. Ilyen hatalmas testeket még sohasem konzerváltak. Pénz is kellene ehhez, nem kevés. Kázmér abban reménykedik, hátha nem csak szaktudás jön a külföldi professzorokkal. A miskolci múzeumban a négy fa szarkofágokban várja a sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.