Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. pár napja megtagadta a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (TEBÉSZ) azon kérését, hogy tegyék közzé az FHB Jelzálogbank Nyrt. újdonsült, az 50 százalékos állami tulajdonú részvénycsomagjából részesedő tulajdonosait. A törvények alapján azonban az érdekvédőknek lehetőségük nyílt bepillantani a pénzintézet részvénykönyvébe, mely már a szeptember 5-i, vagyis a tranzakció lezárását követő állapotot tükrözte. Az 5 százalék feletti részvényesi kört ezt követően maga az FHB közzé is tette.
A könyvben összesen 1307 nevesített részvényes található, melyek közül 9 letétkezelő – mondta el lapunknak Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke. Az FHB által közölt listából kiderül, hogy 3 olyan letétkezelő van, amely 10 százaléknál is nagyobb hányad fölött rendelkezik. Az ilyen intézmények csak kezelik a papírokat, a meg nem nevezett befektetők pedig mögöttük bújnak meg. A Raiffeisen Zentralbank 18,44, a Citibank 14,16, míg a Keler 13,06 százalékos tulajdonrésszel van bejegyezve. Utóbbi mögött csupán egyetlen befektető áll – a többinél ugyanis több számlát jelöl a lista, bár Dióslaki Gábor szerint még ez sem biztos, mert egyetlen számla mögött is állhat olyan intézmény, amely szintén több befektető pénzét kezeli. Ezt a verziót erősíti, hogy a hazai szabályozás szerint ha valaki 10 százaléknál nagyobb részesedéshez akar jutni egy társaságban, azt előbb a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) engedélyeztetnie is kell, amennyiben ezt nem teszi, vizsgálat indul ellene. A TEBÉSZ elnöke közölte, arra kérték az FHB-t, nevesítse a letétkezelők mögött álló valódi tulajdonosokat. Ha ez valami miatt nem valósul meg, az szintén PSZÁF-vizsgálatot von maga után.
Dióslaki Gábor kiemelte, a nevesített részvényesek között kettő olyan akad, aki két százaléknál nagyobb, de öt százaléknál kisebb hányadot birtokol. – Nem tudni, hogy a tulajdonosok közül kik azok, akik a privatizáció során jutottak tulajdonrészhez, illetve kik rendelkeztek már régebben is bizonyos százalékkal – fűzte hozzá.
Egy biztos: a korábban már 10 százalék körüli tulajdonosok nem jutottak újabb részesedéshez, így az Allianz Hungária Biztosító továbbra is 9,91, a Vcp Finanz Holding Vagyonkezelő 9,85, a Silvermist Estate pedig 9,55 százalékkal bír. Az FHB közléséből az is kiderül, hogy a belföldi intézményi befektetők százalékosan többségbe kerültek a külföldiekkel szemben (korábban ez fordítva volt). Ez az adat azonban nem fedi igazán a valóságot, mivel az amerikai érdekeltségű Citibank vagy a német hátterű Allianz hazai leányvállalata is belföldi tulajdonosnak számít.
Tologatható fürdőszobával újít a Bürstner kempingbusza
