Kinyílt a részvénykönyv

A FHB Jelzálogbank Nyrt. ugyan közzétette részvénykönyvének a privatizáció utáni állását, ebből azonban nem derül ki, hogy kik a pénzintézet új befektetői. Az értékpapír-tulajdonosok listáján csupán három letétkezelő jelent meg, illetve két olyan megnevezett részvényes, aki két százaléknál több, de ötnél kisebb hányadhoz jutott.

Dékány Lóránt
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. pár napja megtagadta a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (TEBÉSZ) azon kérését, hogy tegyék közzé az FHB Jelzálogbank Nyrt. újdonsült, az 50 százalékos állami tulajdonú részvénycsomagjából részesedő tulajdonosait. A törvények alapján azonban az érdekvédőknek lehetőségük nyílt bepillantani a pénzintézet részvénykönyvébe, mely már a szeptember 5-i, vagyis a tranzakció lezárását követő állapotot tükrözte. Az 5 százalék feletti részvényesi kört ezt követően maga az FHB közzé is tette.
A könyvben összesen 1307 nevesített részvényes található, melyek közül 9 letétkezelő – mondta el lapunknak Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke. Az FHB által közölt listából kiderül, hogy 3 olyan letétkezelő van, amely 10 százaléknál is nagyobb hányad fölött rendelkezik. Az ilyen intézmények csak kezelik a papírokat, a meg nem nevezett befektetők pedig mögöttük bújnak meg. A Raiffeisen Zentralbank 18,44, a Citibank 14,16, míg a Keler 13,06 százalékos tulajdonrésszel van bejegyezve. Utóbbi mögött csupán egyetlen befektető áll – a többinél ugyanis több számlát jelöl a lista, bár Dióslaki Gábor szerint még ez sem biztos, mert egyetlen számla mögött is állhat olyan intézmény, amely szintén több befektető pénzét kezeli. Ezt a verziót erősíti, hogy a hazai szabályozás szerint ha valaki 10 százaléknál nagyobb részesedéshez akar jutni egy társaságban, azt előbb a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) engedélyeztetnie is kell, amennyiben ezt nem teszi, vizsgálat indul ellene. A TEBÉSZ elnöke közölte, arra kérték az FHB-t, nevesítse a letétkezelők mögött álló valódi tulajdonosokat. Ha ez valami miatt nem valósul meg, az szintén PSZÁF-vizsgálatot von maga után.
Dióslaki Gábor kiemelte, a nevesített részvényesek között kettő olyan akad, aki két százaléknál nagyobb, de öt százaléknál kisebb hányadot birtokol. – Nem tudni, hogy a tulajdonosok közül kik azok, akik a privatizáció során jutottak tulajdonrészhez, illetve kik rendelkeztek már régebben is bizonyos százalékkal – fűzte hozzá.
Egy biztos: a korábban már 10 százalék körüli tulajdonosok nem jutottak újabb részesedéshez, így az Allianz Hungária Biztosító továbbra is 9,91, a Vcp Finanz Holding Vagyonkezelő 9,85, a Silvermist Estate pedig 9,55 százalékkal bír. Az FHB közléséből az is kiderül, hogy a belföldi intézményi befektetők százalékosan többségbe kerültek a külföldiekkel szemben (korábban ez fordítva volt). Ez az adat azonban nem fedi igazán a valóságot, mivel az amerikai érdekeltségű Citibank vagy a német hátterű Allianz hazai leányvállalata is belföldi tulajdonosnak számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.