Bebetonozódtak az álláspontok, egyik fél sem mozdul egy tapodtat sem – így jellemezte az egészségbiztosítás átalakításáról zajló vita jelenlegi állását Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Intézetének szakértője. Úgy látja: az elmúlt hónapokban annyi egyeztetés zajlott az MSZP és az SZDSZ között, hogy ha eddig nem sikerült megegyezniük, akkor arra ezután sincs sok esély. Ha pedig ez mégis sikerülne, akkor attól kell tartanunk, hogy a megállapodás egy rossz, működésképtelen, nem a biztosítottak érdekeit szolgáló rendszert jelent majd. Sinkó Eszter szerint új alapokra kellene helyezni a tárgyalásokat, mindkét pártnak egy új modellben kellene gondolkodnia. Tudomásul kellene venniük a politikusoknak, hogy nem lehet maradéktalanul érvényt szerezni a koalíciós szerződés egészségügyre, azon belül a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó részének. A lakosság biztosítók közötti felosztásáról szóló vita csak a jéghegy csúcsa, a tervezett átalakítás ugyanis megbukott azon a ponton, hogy alapjaiban másként gondolják a szabad demokraták és a szocialisták. Előbbiek hisznek a biztosítók versenyében, és azt gondolják, hogy ez a garanciája a jobb minőségű ellátásnak. Utóbbiak azonban nem hisznek a biztosítóverseny mindenhatóságában, és azt mondják, hogy enélkül is lehet javítani a színvonalat.
Az ellentét nem csak ebben gyökerezik. Úgy tudjuk, a szabad demokraták igyekeznének minél szélesebb menedzsmentjogokat adni a magánbefektetőknek, míg a szocialisták ebbe nem mennek bele.
Horn Gábor, az SZDSZ koalíciós egyeztetésért felelős államtitkára az MTV Nap-kelte című műsorában kategorikusan kijelentette, hogy az SZDSZ nem fog belemenni olyan kompromisszumba, ami nem működik. Egyértelművé tette, az SZDSZ addig marad a koalícióban, amíg van remény arra, hogy a reformokat folytassák. „Ehhez, megállapodásunknak megfelelően, október közepén be kell nyújtani a parlamentnek a biztosítási reformról szóló törvényjavaslatot” – tette hozzá. Arra az újságírói kérdésre, hogy mi történik, ha addig nem nyújtják be, úgy felelt: „be fogjuk nyújtani”. Az újságírók emlékeztették rá, hogy az SZDSZ rendszeresen fenyegetőzik a koalícióból való kilépéssel, de még mindig tagja annak. „Van még valaki Magyarországon, aki elhiszi, hogy az SZDSZ – történjék bármi is – kilép a koalícióból?” – tette fel a kérdést a műsor vezetője, amire Horn Gábor úgy felelt: „Hát én például elhiszem, s szerintem a kollegáim is így vannak ezzel.”
– Elképzelhetetlen, hogy a csütörtöki tárgyalás eredménytelensége után a hétfői folytatásban ne szülessen megegyezés – fogalmazott tegnap miskolci sajtótájékoztatóján Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke. Lapunk kérdésére úgy reagált, optimista ember lévén nem tartja valószínűnek, hogy koalíciós válság alakulna ki a reform miatt. Hétfőn egyezségre kell jutni, de ha mégsem, akkor „pont” – mondta, de nem részletezte tovább a gondolatot.
Nagyon gyanús lett a biztonsági őrnek, amit az önkiszolgáló kasszánál csinált a nyírmihálydi páros
