Szeretnék visszahozni a demokráciát

A Le Monde tegnap interjút közölt Orbán Viktor Fidesz-elnökkel. Ebben a politikus kifejtette: Magyarország jelenleg nagyon súlyos szociális és gazdasági válságban van. A társadalom elkeseredettségét látva szeretnék újra visszahozni a demokráciát, és lemondatni a kormányt, ami lehetővé tenné a válság megoldását is. Ennek az eszköze a népszavazás.

Munkatársunktól
2007. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyjából ötezer ember vonult Budapest utcáira szeptember 15-én, ami egyben a tavaly őszi kormányellenes tüntetések évfordulójára tervezett demonstrációsorozat nyitányának is tekinthető. A 2006-os tüntetések azt követően kezdődtek, hogy szeptember 17-én kiszivárgott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szocialista képviselők előtt elmondott beszéde, amelyben beismerte: hazudott az ország gazdaságának helyzetéről, hogy megnyerhessék az országgyűlési választásokat. Egy évvel később a legnagyobb jobbközép ellenzéki párt, a Fidesz messze a legnépszerűbb az összes párt közül. Vezetője, Orbán Viktor továbbra is kitart szándéka mellett, hogy lemondassa a kormányfőt – írta bevezetőjében a Le Monde.
– Egy éve, hogy kijelentette: a Gyurcsány-kormány illegitim. Azóta a kormányfő megszerezte a parlament és Brüsszel bizalmát is, és a 2007. évi hiányt is sikerült 6,4 százalékra csökkenteni a tavalyi 9,2 százalékhoz képest. Továbbra is úgy gondolja, hogy a miniszterelnöknek le kell mondania?
– Magyarország jelenleg nagyon súlyos szociális és gazdasági válságban van. Nemsokára hárommillió ember lesz képtelen megélni fizetéséből. Ezenfelül a megélhetési költségek rendkívül megemelkedtek: a gáz ára egy év alatt 50, a villanyé pedig 30 százalékkal lett több. A munkanélküliség szintén magas. Európához képest az egyszázalékos gazdasági növekedéssel is hamarosan az utolsók leszünk, messze lemaradva a közép-európai államoktól. (2006-ban a GDP-arányos növekedés még 3,9 százalék volt – Le Monde.) A társadalom nagy többsége nem fogadja el ennek a kormánynak döntéseit, és a lemondását követeli, mert az emberek becsapva érzik magukat, miközben a magyarországi demokráciát egy gyűlöletes játéknak tartják. Egy éve kiszivárgott beszédében még a miniszterelnök is beismerte, hogy a hatalom megtartása érdekében hazudtak a választóknak.
– 1989 óta önt gyakran a demokrácia védelmezőjeként emlegetik. Az elmúlt egy évben viszont több tüntetésen is megjelentek a Fidesz képviselői a szélsőjobboldali MIÉP vezetőinek oldalán. Nem összeférhetetlen ez az ön által vallott demokratikus értékekkel?
– Tudni kell, hogy Magyarországon a szélsőjobboldal nem bír különösebb súllyal a politikai életben. Képviselőit nem lehet Le Penhez hasonlítani, a bokájáig sem érnek. A magyar politikai rendszer sokkal inkább hasonlít a némethez, mint a franciához. A Fidesz által képviselt demokratikus jobbközép erőktől jobbra nincs számottevő politikai szervezet, és nem is lesz. Ez mindenképp személyes stratégiám részét képezi.
– Az augusztus végén létrehozott szélsőjobboldali, paramilitáris Magyar Gárda kapcsán a kormányfő azzal vádolta önt és pártját, hogy a szélsőjobb szavazóit próbálják megnyerni.
– A Fidesz elnökségének első ülése alkalmával elítélte a Magyar Gárda megalapítását. Ugyanakkor, miközben elhatároljuk magunkat ettől a szervezettől, nem kívánjuk eltitkolni az általános elégedetlenség tényét sem. A Magyar Gárda körüli ügyet tehát arra használtuk fel, hogy bemutassuk saját álláspontunkat. Jelen pillanatban az ellenzék a demokrácia egyetlen reménye. A kormányhatalom működése antidemokratikus. Éppen ezért a pillanatnyi helyzetre adott válaszunk három elemből tevődik össze: egyrészt ki kell fejezni az elégedetlenséget, a kormánynak le kell mondania, azonban ennek demokratikusnak és erőszakmentesnek kell lennie, mégpedig úgy, hogy a legszélesebb társadalmi szövetségen alapuljon. Az egész társadalom elkeseredettségét látva szeretnénk újra visszahozni a demokráciát, és lemondatni a kormányt, ami lehetővé tenné a jelenlegi gazdasági és szociális válság megoldását is. Ennek az eszköze a népszavazás. Miután a jelen helyzetben, az emberek várakozásainak dacára, parlamentáris eszközökkel nem tudjuk lemondatni a kormányt, nem marad más eszközünk, mint a referendum. Ennek érdekében szeretnénk mobilizálni a társadalmat.
– Folytatni fogják a küzdelmet rendszeres kormányellenes tüntetések keretében az utcán?
– A népszavazás érdekében fenn fogjuk tartani az utcáról érkező nyomást. Azt gondoljuk, össze tudunk gyűjteni másfél millió aláírást. (Magyarország lakossága 10,5 millió – Le Monde.) A köztársasági elnök döntésének értelmében a népszavazást 2008 első felében tudjuk majd megtartani. Győzelem esetén a magyarországi helyzet gyökeresen meg fog változni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.