Kneecap-ügy: a „szabadság szigete” elárulta a szabadságot

A „szabadság szigete” elárulta a szabadságot – állítja Vajda Tamás közgazdász, újságíró és fotóriporter, aki az elsők között szólalt fel az ír banda fellépése ellen. Vajda Tamás szerint a Sziget a Kneecap kapcsán hátat fordított a felelősségnek, és nem csupán Izrael-ellenes gyűlöletet, hanem egy szélesebb, civilizációs támadást engedett be a színpadra.

2025. 07. 25. 14:37
A Kneecap frontembere Fotó: ARIS OIKONOMOU Forrás: Hans Lucas
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról lapunk korábban beszámolt, a magyar kormány antiszemita gyűlöletbeszéd miatt kitiltotta az ország területéről a Kneecap ír együttest. A banda arról híres, hogy terroristákat éltet, antiszemita szólamokat skandál. Ennek ellenére a Sziget fesztiválra is meghívást kapott.

Kneecap
Kneecap-ügy: Vajda Tamás szerint a „szabadság szigete” elárulta a szabadságot. Fotó: AFP

A döntés komoly nemzetközi visszhangot váltott ki – az ír és brit sajtóban is téma lett, hogy az ír raptrió több tagja nem léphet Magyarország területére.

A legfrissebb hírek szerint a zenekar nem léphet fel a Szigeten: három évre szóló beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el az együttes több tagja ellen, köztük Naoise Ó Cairealláin ellen is.

 

Kneecap-ügy: a „szabadság szigete” elárulta a szabadságot

A döntésre reagálva Vajda Tamás is megszólalt a Magyar Nemzetnek. Éles hangon bírálta a Sziget szervezőit, és nemcsak a zenekar miatt, hanem a teljes kulturális környezet felelősségét is felvetette.

A »szabadság szigete« elárulta a szabadságot és a felelősséget is

– mondta Vajda Tamás, aki szerint volt idő, amikor a kultúra jelentette a lelkiismeret utolsó védvonalát. Amikor a művészek nem a Spotify-megtekintésekért, hanem az emberi méltóságért emelték fel a hangjukat. Amikor nem az volt bátor, aki a többségnek hízeleg, hanem aki szembement az árral – a gyűlölet, a kirekesztés áradatával.

Vajda szerint azonban ma már sok nemzetközi kulturális intézmény – a Sziget fesztivált is beleértve – nem a szabadságot képviseli, hanem annak gúnyképét.

Vajda Tamás villámtüntetésen a Kneecap fellépése ellen a Sziget bejáratánál. Fotó: Vajda Tamás

Vajda Tamás kiemelte, a Sziget fesztivál döntése, miszerint meghívta a Kneecap nevű zenekart, nem adminisztratív hiba volt, hanem tudatos választás:

A Kneecap-ügy nem félresikerült »booking« volt, nem adminisztratív hiba. Ez tudatos döntés volt. Egy cinikus üzenet, hogy ebbe a térbe már belefér a nyílt gyűlöletkeltés, Izrael és a zsidók többségének kollektív démonizálása, a terrorszervezetek fényezése.

A szerző szerint a zenekar tevékenysége nem kritikai álláspontot képvisel, hanem kifejezetten gyűlöletet terjeszt:

A zenekar nem burkoltan, hanem kifejezetten a Hamász és a Hezbollah dicsőítésére építette a márkáját, miközben közösség ellen uszított és gyűlöletet szított. Nem kritikát gyakorolt – tömegmészárlást ünnepelt és gyilkolásra buzdított.

Vajda szerint a fesztivál közönségének és a magyar társadalomnak egy jelentős része felismerte a helyzet súlyát, és sokan felszólaltak: – Amikor ez világossá vált (ebben vállaltam először szerepet), a magyar közélet nagy része helyesen reagált: civilek, zsidó közösségek, művészek, értelmiségiek és számtalan polgár emelte fel a szavát. Petíciók, tüntetések, nemzetközi tiltakozások követték egymást.

Mo Chara and Moglai Bap of Irish group Kneecap perform on stage during Rockwave Festival, in Athens, Greece, on July 13, 2025. The member of the group Mo Chara was charged with a terror offence in May and appeared at Westminster Magistrates Court earlier this month.  
Mo Chara et Moglai Bap du groupe irlandais Kneecap se produisent sur scene lors du Rockwave Festival, a Athenes, en Grece, le 13 juillet 2025. Le membre du groupe Mo Chara a ete accuse d un delit de terrorisme en mai et a comparu devant le tribunal de premiere instance de Westminster plus tot ce mois-ci. (Photo by Aris Oikonomou / Hans Lucas via AFP)
Fotó: Hans Lucas

A Sziget vezetése azonban nem reagált a társadalmi tiltakozásra. A Sziget vezetése „csak” egyetlen dolgot tett: nem hallotta meg a józan és erkölcsi tiltakozást.

Sőt amikor az állam – az utolsó mentsvárként – jogilag és morálisan is teljesen indokolt módon közbelépett, hogy megvédje a közösségi békét, a közrend fenntartását, és megelőzze a társadalmi robbanást, a fesztivál újabb lapáttal dobott a cinizmusra.

Áldozatként tetszelegtek – a „cenzúra” és a „véleményszabadság eltiprásának” mártírjaként. Vajda Tamás szerint azonban ez a beavatkozás nem cenzúráról, hanem a demokratikus felelősségvállalásról szólt: – Ez a beavatkozás nem túlkapás volt, hanem a demokrácia egyik utolsó, működő reflexe.

Mert amikor a civil kontroll nem működik, amikor a szervezők süketek maradnak a társadalmi tiltakozásra, akkor a jogállam kötelessége, hogy lépjen. Hogy megvédje a közösség biztonságát, az együttélés alapértékeit és a gyűlölet célkeresztjébe került embereket.

Vajda Tamás világossá tette: 

A Kneecap nem csak zsidókat célzott meg. Hanem mindenkit, aki szerint a civilizált világ nem kér több terrordicsőítést. Nem kér több gyilkosságra szólító refrént. Nem kér olyan »művészi performanszt«, ami új pogromokat szülhet.

Az elmúlt másfél év világosan megmutatta, hová vezet a közöny és a relativizálás: – Zsidó üzleteket vernek szét Európa-szerte. Diákokat vernek meg azért, mert mécsest gyújtanak izraeli túszokért. Zsinagógákat gyújtanak fel. Rendőrök kérnek meg zsidókat, hogy ne viseljenek zsidó jelképeket, ha életben akarnak maradni.

Member of Irish group Kneecap DJ Provai interacts with the audience during Rockwave Festival, in Athens, Greece, on July 13, 2025. The member of the group Mo Chara  was charged with a terror offence in May and appeared at Westminster Magistrates' Court earlier this month. (Photo by Dimitris Kapantais / SOOC via AFP)
Fotó: Sooc

A válasz minderre: a kulturális elit egy része továbbra is Izraelt ostorozza, miközben terroristák PR-ügynökeinek biztosít színpadot. Európa ma azt a zsidót tűri meg, aki bocsánatot kér a létezéséért. Aki hallgat. Aki lesüti a szemét. Aki nem áll ki. Aki nem énekel héberül. Aki nem szereti Izraelt. Ez nem pusztán antiszemitizmus. Ez társadalmi és kulturális kiszorítás. Egy népcsoport rendszerszintű marginalizálása. A gettófalak talán leomlottak, de az üzenet újra aktuális: „Nem vagytok itt kívánatosak.”

A Sziget vezetősége pedig ezt az üzenetet legitimálta. Azzal, hogy hallgatott. Azzal, hogy mentegetőzött. Azzal, hogy nem kért bocsánatot és azzal, hogy mindenáron ragaszkodott a banda felléptetéséhez

– emelte ki Vajda Tamás. – Márpedig ez nem kommunikációs hiba. Ez morális bukás. A csend, a semlegesség, a „kulturális sokszínűség” mögé bújt gyávaság ma már nem ártatlan magatartás. Ez ma: paktum a gyűlölettel.

A kérdés nem az, hogy ki volt hangosabb – hanem az, hogy ki volt bátrabb. Ki állt ki időben, és ki maradt csendben, amikor a refrén már nem szórakoztatott, hanem célzott.

– Mert aki ma még tapsol azoknak, akik színpadra viszik a pogromot, az holnap ne csodálkozzon, ha érte is eljönnek – zárta Vajda Tamás.

 

Borítókép: A Kneecap frontembere (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.