Mindössze kilenc négyzetméteres terület bérbeadásán múlott, hogy Kolozsváron ma sincs felállítva Márton Áron püspök szobra – adta hírül a minap az erdélyi Krónika napilap. A kincses városi római katolikus Szent Mihály-plébánia azért nem rendelkezik a szoborállításhoz szükséges építkezési engedéllyel, mert a helyi képviselő-testület nem szavazta meg a szükséges kilenc négyzetméternyi terület bérbeadását. Ezáltal a már elkészült és jelenleg Budapesten őrzött műalkotás felállítása tovább késik, bár a kolozsvári magyar közösség egyházi és politikai vezetői 2005-ben még úgy nyilatkoztak: csak hónapok kérdése Erdély néhai katolikus püspöke szobrának felállítása. A már felavatása előtt sorozatos kálváriát átélő, három méter magas alkotás a napokban amiatt került a figyelem középpontjába, hogy Gheorghe Funar, a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt szenátora a Márton Áronnak emléket állító szobrot is belekeverte az Avram Iancu kolozsvári emlékművének esetleges eltávolítása körüli vitába. Az egykori városvezetőt felháborította, hogy kincses városi román értelmiségi körökben felmerült: távolítsák el talapzatáról a mócok királya tiszteletére Funar által emeltetett, esztétikailag ellentmondásos köztéri alkotást.
Funar a minap azzal vádolta utódját, Emil Boc demokrata polgármestert, hogy Avram Iancu szobrának lerombolásával párhuzamosan annak a magyar egyházfőnek kíván emléket állítani, aki „a székely hadosztály hadnagyaként sok románellenes terrorista cselekedet értelmi szerzője, később pedig a kommunista titkosszolgálat, a Securitate besúgója volt”. Miközben az expolgármester közvitára bocsátaná Márton Áron tevékenységének megítélését, a püspökről tett kijelentései nyilvánvaló hazugságok, hiszen 1980-ban bekövetkezett halála előtt az egyházfőt a kommunista román hatalom börtönbe vetette, 1944-ben pedig – a zsidók és keresztények deportálása elleni tiltakozása miatt – a magyar kormány kitiltotta Észak-Erdélyből.
Márton Áron szobrát először 2004-ben, a nemrég nyugdíjba vonult Czirják Árpád érseki helynök, volt kolozsvári főesperes kezdeményezésére szerették volna felállítani a Szent Mihály-templom melletti zöldövezetben. Akkor a kincses város központjának városrendezési terve, legújabban pedig nacionalista felhangokkal fűszerezett jogi akadályok késleltetik a szovátai Bocskai Vince szobrász alkotásának leleplezését. Miközben a mű felállításához már csak egy építkezési engedély hiányzik, amelynek kiállításához a városi tanácsnak jóvá kellene hagynia a talapzat körüli terület bérbeadását, több román városatya azzal utasította el a határozatot, hogy Márton Áron „románellenes cselekedeteket hajtott végre”.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak