Nem hozza meg a Magyarországon bevezetni kívánt profitorientált biztosítási rendszer a kormányzat által várt változásokat – mondta Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem (SE) Menedzserképző Központjának vezetője szombaton Budapesten, a Professzorok Batthyány Köre által rendezett konferencián. A szakember szerint komoly kockázattal jár egy olyan rendszer bevezetése, amelyhez hasonló a 27 uniós tagállamból csupán kettőben, Hollandiában és Szlovákiában működik. Nemzetközi szakirodalmak alapján úgy látja, hogy a hazánkban kiépülő, versengőalapú rendszerben a betegeknek korlátozottabb lehetőségei lesznek az ellátáshoz, mert a profitra törekvő társaságok szűkítik és kiüresítik majd a szolgáltatások körét. Sinkó Eszter nem látja igazoltnak azt sem, hogy a minőség javulna a versengő rendszerekben, és a hatékonyság sem lesz kedvezőbb. Hangsúlyozta azt is, hogy a jelenlegi koncepcióból nem lehet kiolvasni, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jogutódjának, a tervek szerint az alapkezelőnek milyen feladatai lesznek, illetve nem tisztázott az sem, hogy a magyar államnak mi lesz az új szervezetben a szerepe.
Kopp Mária, az SE Magatartástudományi Intézetének vezetője kitért arra, hogy a biztosítás tervezett átalakításával az idősek és a szegények kiesnek a rendszerből, és azon betegek elégedettsége sem fog javulni, akiket ellátnak a kórházakban. Lányi András, az Élőlánc Magyarországért Mozgalom elnöke hozzászólásában hangsúlyozta, hogy egy rendszeren belül nem fér össze a szolidaritáson alapuló társadalombiztosítás és a piaci elvű biztosítás. Az egyetemi tanár figyelmeztetett: a társaságok a költségek „roppant racionális módszerét fogják bevezetni”, ami azt jelenti, hogy ki fogják zsákmányolni az egészségügyi dolgozókat, vagy elbocsátják őket, és ez az ellátás minőségi romlásához vezet majd.
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke közölte: a szervezet elutasítja a tervezett egészségbiztosítási rendszert. Felháborítónak nevezte, hogy az egészségügyi kormányzat egy olyan koncepcióról kezdeményezett velük egyeztetést, amellyel már az elejétől fogva nem értenek egyet. – Egészségügyi és társadalmi katasztrófához fog vezetni a rendszer – mondta Szabó Endre.
Sipos József történész, az MSZP társadalompolitikai tagozatának vezetője arról tájékoztatott, hogy a napokban tárgyalják meg a tárcakoncepciót, de előzetesen annyit elmondott, hogy várhatóan tartják magukat korábbi állásfoglalásukhoz, és az egységes állami egybiztosítós rendszer korszerűsítését fogják támogatni. – Ez nem járhat a működési költségek növekedésével, a betegellátásra fordítható pénzek csökkenésével – tette hozzá Sipos József.
Szakszervezeti nem. Politikai hovatartozástól függetlenül várhatóan az egész szakszervezeti oldal nemet mond az egészségbiztosítás átalakításáról szóló kormányzati koncepcióra az Országos Érdekegyeztető Tanács mai ülésén. Úgy tudjuk, a témában az oldalon nem is lesz szóvivő, mert a kérdésben minden konföderáció ki akarja fejteni álláspontját. Az érdekvédők mindenekelőtt keveslik, hogy mindössze egy hetet szánt társadalmi vitára a kormány, továbbá saját és más szakértők véleménye alapján félrevezetőnek tartják a Gyurcsány-kormánynak az egészségbiztosítás átalakításáról szóló propagandáját.
Kiss Rajmund: Az európai politikai vezetés háttal ül a lovon
