Kivonulhat a tőke a régióból

2007. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Közép-Európa magas fizetésimérleg-hiánnyal küszködő gazdaságait könnyen elérheti az a veszély, hogy a kilencvenes évek rekordszintű tőkebeáramlásának iránya visszafordul, és elkezdődhet a magántőke kiáramlása – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) világgazdasági kilátásokat elemző legfrissebb tanulmánya.
A dokumentum szerint a pénzügyi piacokat érintő ingadozások és az ennek nyomán kialakult bizonytalanság jelentős mértékben visszafogja a világgazdaság fejlődését, és az egyik legsérülékenyebb régiónak Kelet-Közép-Európa számít. Itt ugyanis könnyen visszájára fordulhat a kilencvenes évek közepén még rekordszintű magántőke-beáramlás, és ma már a tőkekiáramlás veszélyével kell szembenézni – vélik az IMF szakértői. Elemzésük kitér arra, hogy a legkockázatosabbnak azok az országok tekinthetők, ahol amúgy is magas a fizetési mérleg hiánya, mert egy esetleges tőkekivonási hullám komoly egyensúlyi zavarokat okozhat.
Az elemzésben ugyanakkor a mostani megingást egyértelműen az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság nyomán kialakult pénzügyi felfordulással magyarázzák a szervezet szakértői, annál is inkább, mert a tengerentúli folyamatok még két-három évig hatással lesznek a piacra. Az IMF egy korábbi, szeptember végén közzétett jelentésében elhúzódó hitelválságra számít. A nemzetközi szervezet már e dokumentumban is jelezte, hogy emiatt az egész világ gazdasági növekedése visszafogottabbá válik. A Financial Times által közölt mostani IMF-becslés az eurózóna fejlődését 2,5 százalékról 2,1 százalékra mérsékelte, az USA gazdasági növekedését 2,8 százalékról 1,9 százalékra, Japánét pedig két százalékról 1,7 százalékra vette vissza. A kínai bővülés kilátásait ugyanakkor csak néhány tizeddel rontotta le az IMF, az ázsiai ország továbbra is 10 százalék feletti ütemben robog majd előre. Rodrigo Rato, az alap ügyvezető igazgatója a Financial Timesnak nyilatkozva felhívta a figyelmet: nőtt annak a veszélye, hogy jelentősebb mértékben zuhanhat a GDP-emelkedések üteme.
Részben jogosnak tartja az IMF aggodalmait Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki lapunknak hangsúlyozta: a legrosszabb fizetési mérlegük a balti államoknak van, itt azonban – a magyarországival ellentétben – nem az állam eladósodottsága, hanem a lakosság hitelfelvételei rontanak a helyzeten. Suppan szerint az állam túlköltekezése miatt fizetendő kamatterhek Magyarországon sokkal jelentősebb kiadásokkal járnak, mint régiós társaink esetében. A hitelválság elhúzódó jellegét elsősorban az magyarázza, hogy a kockázatos amerikai kölcsönökre egytől három évig tartó türelmi időt adtak a bankok korábban, így a bedőlések még 2009-ig folytatódhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.