Megyesi Gusztáv, az Élet és Irodalom bunkója

2007. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a jelenség névadója már távozott a politika első vonalából, a közbeszéd elkunczésodása megállíthatatlannak látszik. A vérbő szellemesség és a szimpla tahóság tartományai között szűk mezsgye húzódik, az úgynevezett SZDSZ első embere utolsó aktív éveiben mélyen átcsúszott az utóbbiba. Poénjait mindinkább a méltányosság és az emberi méltóság tiszteletének teljes hiánya jellemezte; a mélypont a rendőrök által ájultra vert Révész Máriusz fideszes képviselő nevével való ízléstelen tréfálkozás volt. A kunczésodás jele volt például a minden lében kanál alkotmányjogász, Kolláth György sutkája a rendőrterror kilőtt szemű áldozatainak rovására.
A véleménydeformáló médiaértelmiség kultúrfölénye megingathatatlan tudatában ítél meg élőket és holtakat, gyakran a másik oldal iránti empátia hiányából fakadó embertelenséggel (Para-Kovács Imre, Tóta W. Árpád, Veress Jenő, Bolgár György, Avar János, Váncsa István, Havas Henrik, Vágvölgyi B. András és társaik alkotják a balliberális Kuruc.info virtuális szerkesztőségét). Következésképpen azon az oldalon nincs igény a moderált véleménynyilvánításra, a nyugati kultúra, a liberális demokrácia sáncain kívülre helyezett ellenfelekről bármi leírható, még az is, hogy üdvös lenne a likvidálásuk, közéjük kellene lövetni, vagy éppen: körbevizelik a Kossuth teret.
Ehhez képest apróságnak tetszik, amit most szóvá tenni kollegiális kötelességem. Az Élet és Irodalom legutóbbi számában a publicistaként szebb napokat megélt Megyesi Gusztáv élcelődik lapunkon Helyesbítés címmel, nem is alap nélkül. P. T. monogrammal írt múlt heti cikkünk ugyanis megnevezte azt a céget, amelyik megnyerte az idei október 23-i ünnepségek lebonyolítására kiírt állami tendert. Csakhogy eredményt még nem hirdettek, a cikkben a három évvel korábbi nyertes neve szerepelt. Amint a csúnya és kínos tévedést észleltük, azonnal helyesbítettünk. Magas labda ez a konkurenciának, amit Megyesi Gusztáv le is ütött – fordított esetben mi sem teszünk másként. Az ÉS szerzője korrektül leírja a történteket, még azt is megjegyzi, hogy mással is megesik hasonló tévedés. Normális világban ezzel a dolog el is van intézve, állapítja meg, mégis folytatja, amivel kívül helyezi magát ezen a normális világon: „… ámbár megjegyzem, hogy ez a P. T. monogram bizonyos Pilhál Tamás újságíró nevét takarja, és abban a Magyar Nemzet-es kollegák is egyetértenek, hogy ilyen vezetéknévvel újságírói, sőt bármiféle szellemi munkával járó tevékenységet folytatni igen kockázatos.”
Szeretném csak úgy barátilag megkérdezni: ugyan mi szükség volt erre a megjegyzésre? Ha Megyesi Gusztávnak problémái vannak Pilhál Györggyel, a Magyar Nemzet Tollhegyen rovatának szerzőjével, az ellenérzéseit nem képes másként formába önteni? Ezért elveri a port azon, akiről csupán annyit sejt – helyesen –, hogy közeli rokona az utált szerzőnek. Apák és fiúk liberális módra? Ez volna a nagy ballib kultúrfölény? Kapott ezért vállveregetést a kollégáktól, prémiumot a főszerkesztőtől? Csettint-e Nádas, Esterházy, amikor ilyesmit olvas?
Idézett cikke végén Megyesi Gusztáv a Hajógyári-szigeten beszédet mondó Orbán Viktorral szembeni ellenérzéseinek is hangot ad, érvkészlete lehengerlő: „egy alacsony ember állt a szónoki emelvényen”. Nincs több kérdésem. Csak egy kérésem: az ÉS következő számában helyesbítsék azt a valótlan tényállítást, hogy szerzőjük „gondolatával” lapunk munkatársai is egyetértenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.