Verestóynál a posta többször csenget

Verestóy Attilának, az RMDSZ szenátorának többségi tulajdonában levő lapok kapták tavaly a legnagyobb összeget a román posta magyar nyelvű hirdetési keretéből. Az állami vállalat bőkezűsége azzal állhat összefüggésben, hogy akkoriban a szintén RMDSZ-es Nagy Zsolt irányította a bukaresti távközlési minisztériumot. A politikus ellen a postavállalat egyik telekpanamája kapcsán is bűnvádi vizsgálat zajlik.

2007. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megéri Erdélyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szócsövének lenni – anyagilag legalábbis. A Kolozsvárt megjelenő Krónika feltárta, hogy 2006-ban Verestóy Attilának, az RMDSZ szenátorának többségi tulajdonában levő lapok kanyarították ki a legnagyobb részt a román posta magyar nyelvű hirdetési keretéből. Miközben az állami tulajdonban levő társaság tavaly reklámkerete 9,49 százalékát, 700352 lejt (1,35 lej száz forintnak felel meg) költötte el a magyar nyelvű sajtóban közölt hirdetésekre, ennek több mint felét a Scripta Kiadó Rt. által megjelentetett Új Magyar Szó (ÚMSZ) és Erdélyi Riport számlájára utalták. A kiadóban 84,6 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, Verestóy Attila. A Krónika adatai szerint a Bukarestben szerkesztett napilap és a Nagyváradon megjelenő hetilap mintegy 375 ezer lejt könyvelhetett el postai reklámok, valamint a postának szentelt mellékletek után, további tizenkét erdélyi magyar szerkesztőség pedig a fennmaradó 325 ezer lejen osztozott; a megyei napilapok általában 20-30 ezer lejes összegeket kaptak. A reklámtortából a jelentősebb napilapok közül csupán az RMDSZ-szel szembeni kritikus hangjáról ismert sepsiszentgyörgyi Háromszék, a hetilapok közül pedig az Erdélyi Napló nem részesült. (Ezeknek a lapoknak a sajtópályázatait különben rendszeresen elutasítja a Szülőföld Alap kulturális kollégiuma is, miközben az Erdélyi Riportnak idén 2,5 millió forintot ítélt oda a testület.) A Krónikának is csak azután ajánlott a postát képviselő reklámügynökség reklámszerződést, hogy tavaly cikkezett a Scripta Kiadónak egy másik, ugyancsak a postával kapcsolatos reklámszerződéséről. Ez utóbbi még többet hozott a Verestóy-lapok konyhájára. A Scripta Kiadó és a postai alkalmazottak által működtetett Postcom magáncég által 2006 májusában kötött megállapodás értelmében az ÚMSZ és az Erdélyi Riport egy éven át háromszázezer euró értékben bocsát hirdetési felületet a társaság rendelkezésére, ezen túlmenően a szerződést kiegészítették egy újabb kétszázezer eurós tétellel. Ambrus Attila, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöke nyilvánvalónak tartja, hogy a postai hirdetéseket nem üzleti szempontok szerint osztották ki, de – mint azt a Krónikának megjegyezte – ez megszokottnak számít a romániai médiában. Nem tartja méltányosnak és igazságosnak az állami hirdetések leosztásának módját Rais W. István, a Romániai Magyar Lapkiadók Egyesületének elnöke sem. Közölte, a szervezet arra készül, hogy kritériumrendszert dolgoz ki az állami hirdetések elosztására.
Sokatmondó egyébként, hogy valamennyi postai szerződés megkötése idején az RMDSZ-es Nagy Zsolt töltötte be az állami társaság működését is felügyelő román távközlési és informatikai minisztérium vezetői tisztségét. Emlékezetes, Nagy idén júliusban mondott le tárcavezetői posztjáról, miután a bukaresti főügyészség nemzetközi bűnszervezet támogatásának alapos gyanújával vádat emelt ellene az energetikaprivatizációs kémbotrányban. Később a politikus visszalépett az RMDSZ európai parlamenti jelöltlistájának első helyéről. Néhány héttel ezelőtt a román korrupcióellenes ügyészség újabb bűnvádi vizsgálatot kezdeményezett ellene. A nyomozó hatóság – Tudor Chiuariu jelenlegi igazságügy-miniszterrel együtt – korrupcióval és közvagyon ellen elkövetett, rendkívül súlyos következményekkel járó, hivatali hatalommal való visszaéléssel gyanúsítja a magyar politikust a román postavállalat közbeszerzéseinek és társulásainak ügyében. Minisztersége idején ugyanis Nagy hagyta jóvá a postavállalat részvénytársaságokkal történő társulását, illetve azt, hogy a román posta 2005-ben egy ingatlanával társult egy céghez. Az ügyészek szerint ezáltal mintegy 90 millió euróra becsült ingatlan-telekegyüttes árát negyvenszer kevesebbre, 4,5 millió euróra értékelték, súlyosan megkárosítva ezáltal az állami közvagyont. Nagyon kívül különben a korrupcióellenes ügyosztály több másik magas rangú RMDSZ-es tisztviselő ellen is eljárást folytat. Szabó Istvánt, a Szatmár megyei önkormányzat elnökét Erdei István parlamenti képviselővel, Cseke Attila kormányfőtitkárral és Riedl Rudolf alprefektussal együtt azzal gyanúsítják, hogy politikai-etnikai alapon osztottak ki kormánypénzeket szatmári településeknek. Ferenczy Ferenc, Székelyudvarhely volt RMDSZ-es polgármestere, a Hargita megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság helyettes vezetője ellen két nappal ezelőtt hivatali hatalommal való viszszaélés gyanújával emeltek vádat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.