„A Gulag szigeteire készülök”

Az idei – a harmincadik – karácsonyi Hobo Blues Band-koncert lemezbemutató is: a fővárosiak most hallhatják először az új album, a Senkifalva dalait. S nyitány is: a jövőre harmincéves együttes ünnepi koncertsorozatának első állomása. A kornak az új lemezen megénekelt nyűgeiről, védelmezendő értékeiről Hobót, Földes Lászlót kérdeztük.

Varga Klára
2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miről szólnak az új album, a Senkifalva dalai?
– Arról, amit érzünk és gondolunk ma ebben a térségben. Kétségbeejtő az ország és az emberek lelkiállapota, de vannak gyönyörű értékek, amelyeket az ember megpróbál megőrizni.
– Egy-két éve egy rockzenész arról panaszkodott nekem, hogy anynyira kivannak az emberek, hogy sokkal több időbe telik egy koncerten beizzítani őket, mint korábban.
– Nem szoktam ilyesmivel foglalkozni. A zenekar tagjaival – a nagy koncerteket leszámítva – nem beszéljük meg előre, mit játsszunk, ott dől el a helyszínen, hogy mit érzünk ott és akkor fontosnak. A közönség nem várja el, hogy a régi nagy dalokat nyomjunk, mi meg nemigen mondjuk, hogy kezeket a magasba. De azt érezzük, ahogy hullámzik felénk az energia, ahogy fölárad a szeretet a színpadra.
– Ön szerint a mai magyar társadalomban hiánycikk az őszinteség, a közvetlenség?
– Amit most felvetett, az nem csak az országra érvényes. Kezd kialakulni egy vastag mentális felszín, ami alá nehéz lemenni. Ma leginkább a rosszindulat bukik felszínre, ami persze mindig őszinte, és nagyon aktív. A szeretet és az érzékenység rejtőzködőbb, mint kellene lennie. A tömegkommunikáció jó ideje rátelepszik az emberekre, és annak a generációnak, amely már ebben nőtt fel, mások a szokásai, mint amit én meg szeretnék szokni. Bemennek egy szobába, ahol emberek ülnek, és nem köszönnek. A férfiak már bemutatkozáskor sem nyújtanak egymásnak kezet.
– Kriza Ildikó néprajztudós felhívta a figyelmet a köszönésekre: a mesében sokszor a helyes megszólításon múlik a hős sorsa. A tévéből az ilyesmi az idő állítólagos hiányában kimarad.
– Ezek a fiatalok nem rossz minőségű emberek, bunkók vagy rosszindulatúak, egyszerűen más szokásokat sajátítottak el.
– Ha már a korleltárnál tartunk, a Vadászat című lemezen, az Orgia című dalban szerepel egy ilyen sor: A szolgák lopnak és lopakodnak…
– Ma már nemcsak a szolgák lopnak, hanem az urak is.
– Vannak igazi urak: létezik nemcsak gazdasági, hanem egyben szellemi elit?
– Nem. Azok az urak, akik rángatják a szellemi elitet.
– Akit rángatni lehet, az sem szellemi, sem elit.
– Az idézőjelet nem tettük ki. De mondok egy ide illő négysorost az új lemezről: „Egy vén csavargó vagyok Pannóniából, / Mely lábam alatt lassan kettészakad, / Húznak jobbról is, húznak balról, / Inkább seggre esek, / Így maradok szabad.”
– A Ghymessel közös Bakaballada-album azt bizonyítja, hogy az ön számára alapélmény a történelem.
– A háború alatt születtem, nagybátyám a Don-kanyarban esett el. Tudja, hol írtam a lemez szövegeit? San Francisco és Seattle között a Greyhound buszon, amikor Hendrix sírjához utaztam. Nem tudom, miért pont akkor, és miért pont ott. Jövőre a Gulag szigeteire készülök, tudom, hogy nincs ott már semmi, de el kell töltenem azokon a helyeken néhány hetet, ahogy a Székelyföldre is el kellett mennem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.