Amerika fedezi Karadzsicsot?

A hágai nemzetközi törvényszék nem illetékes Radovan Karadzsics ügyében, ha valóban létezik a megállapodás Richard Holbrooke amerikai délszláv közvetítő és Karadzsics, akkor még a boszniai szerbek vezetője között. Az állítólagos dokumentum legfontosabb pontja ugyanis éppen az, hogy ha a boszniai szerb vezető visszavonul a politikából, nem fogja üldözni a nemzetközi törvényszék.

Sebestyén Imre
2007. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karadzsics maradéktalanul eleget tett a megállapodásnak. Lemondott és eltűnt a politikából. De nem csak a politikából. Azóta sem találják. Létezik-e az okmány, amelyről tudni vélik, hogy négy példányban készült el, s egynek a jugoszláv (most szerb) külügyminisztériumban kellene lennie? Voltak, akik látták a dokumentumot. Ám egyik aláírója tagadja létezését, a másik pedig – akit azóta sem láttak – hallgat róla. A kérdést eldöntő bizonyíték – maga az okmány – pedig ugyancsak nem került nyilvánosságra. De ha nem voltak mentességi garanciák, akkor miért tűnt el egyik napról a másikra a boszniai háború kegyetlenkedéseinek egyik legfőbb felelőse? Vagy eltűnésének magyarázatát másban kell keresni? Befolyásolná-e a hágai törvényszék munkáját egy ilyen titkos megállapodás? Mindezekre nincs válasz.
Akik az okmányt állítólag látták, azok a részleteket is közölték. Eszerint az amerikai kormányzat Karadzsics számára menedékhelyet, 600 ezer dollárt és minimum hat testőrt szavatolt. Nehéz azonban elképzelni, hogy egy ilyen tartalmú dokumentumot bármilyen kormány aláírna. Ám ellentmondás egyéb is akad. Például az aláírás időpontját egyesek 1995-re teszik (közvetlenül a Holbrooke által tető alá hozott daytoni megállapodás előtt) – ezt nyilatkozta Vlado Nadezsdin, Milan Milutinovics szerb elnök kabinetfőnöke is, aki állítólag látta is az okmányt –, mások egészen pontosan tudják, hogy 1996. július 19-én írták alá Paléban. Aki ez utóbbit állítja, Gojko Klicskovics, a boszniai Szerb Köztársaság kormányfője, aki – mint állítja – maga is jelen volt az eseményen. Carla Del Ponte hágai főügyész – aki 1999-ben tárgyalt Karadzsiccsal feladásáról – hisz az okmány létezésében. A Karadzsics család ugyancsak biztos benne. Luka Karadzsics, a vádlott testvére egyenesen azzal vádolta meg Washingtont, hogy megszegte a titkos megállapodást. De vajon megszegte-e?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.