Az igazság valódi katarzisára van szükség

Ahhoz, hogy nemzeti ünnepeinken, megemlékezéseinken elhallgassanak a sípok és a szirénák, az „igazság valódi katarzisára” van szükség. Ez azt jelenti, hogy helyre kell állítani az őszödi beszéd által durván megbontott kollektív erkölcsi rendet. Amíg ez nem történik meg, a társadalmi feszültségek – erőszakos cselekményekben is megjelenő – állandósulásával számolhatunk, minden pusztító hatásával együtt – véli Münnich Iván agressziókutató. Leszögezte azt is: mindez elsősorban a jelenlegi hatalom felelőssége.

Szarka Ágota
2007. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az őszödi beszéd kiszivárgása után olyan reakciókat mutatott a magyar társadalom, amelyekre évtizedek óta nem volt példa. Nemcsak az utcán állandósultak a konfrontációk, de az emberek egymás közötti mindennapi viszonyában is. Münnich Iván agressziókutató szerint ennek a „lázas” állapotnak, amelyben a társadalom immár több mint egy éve létezik, megvannak a pszichológiai okai. – Ha valakit becsapnak, hülyének néznek, morálisan mélyen megsértenek – a szemébe vágják, hogy a szavazatáért folyamatosan hazudtak neki –, és még azt is elvárják tőle, sőt hatalmi pozícióból arra kényszerítik, hogy ezt fogadja el, ráadásul a beszédhez fűzött magyarázatok még azt is sugallják, aki nem fogadja el a hazugságot, annak szégyellnie kell magát: ez óhatatlanul agressziót szül. És ez befelé, de kifelé, társadalmi szinten is megnyilvánul előbb-utóbb. A következmények, amelyeket érzékelünk is: egyrészt frusztráció, a társadalmi kapcsolati, bizalmi háló szétesése, ezzel párhuzamosan pedig a lázadás a megaláztatás, a belső értékrend elleni kendőzetlen támadás miatt – hangsúlyozta Münnich Iván.
Szerinte elhibázott stratégia, hogy a politikai és az értelmiségi elit egy része azzal próbálja meg szalonképessé tenni a hazugságot, hogy ebben a normaszegésben igyekszik mindenkit cinkosként feltüntetni, lerántva a saját szintjére. Münnich kifejtette: ugyanis nem igaz az, hogy „mindenki hazudik”, tehát ezért a hazugság bocsánatos bűn. A fokozódó feszültségek is éppen ezt bizonyítják. A Kádár-rendszer alapköve volt a hazugság, a kis stiklik fölötti kényszerű, meghunyászkodó összekacsintás, amely a túlélést jelentette, s a „társadalmi béke” alapja volt. A nyolcvanas évek óta azonban új generációk nőttek fel, amelyek már nem a kádári közmegegyezéses „mutyin” szocializálódtak, és saját értékrendjük mellett ki is állnak. Az őszödi beszéd relativizáló kommunikációja azt jelzi, hogy a kiötlők erről nem vesznek tudomást. Az utcai harcokban, az ünnepeken történő rendzavarásokban az a feszültség robban ki időnként agresszív formában, amely az elvárt és közmegegyezésen alapuló, tradicionális erkölcsi normák szinte magamutogató megszegéséből fakad, éppen azok részéről, akiknek példát kellene adniuk, és akiknek a kezében hatalom is van. Az agressziókutató hozzátette azt is, hogy ráadásul mindez azzal is párosul, hogy a „többiektől” – azaz a néptől – maximális normakövetést igyekeznek kikényszeríteni éppen azok, akik nyilvánosan, bevallottan megsértették azokat. „Nekünk szabad büntetlenül, de neked nem” – ezt a békát kellene lenyelnie a társadalomnak.
– Ebben a hozzáállásban ismét a kádári reflexek működnek, csakhogy már nem élünk diktatúrában. És ez csak a jelen dimenziója. De nem szabad elfeledkezni arról, hogy a most hatalmi pozícióban lévő személyek tekintélyes része a jogelőd MSZMP neveltje, a diktatúra haszonélvezője, kivételezettje volt. Mit látnak a közép- és a fiatal generáció tagjai, akik már nem voltak áldozatai a kádári agymosásnak? Azt, hogy most pedig milliárdosok, és hatalmuk van az ő sorsuk felett is. Joggal teszik fel tehát a kérdést: hogy van ez? Egy bűnös rendszer kiszolgálója maga is bűnrészes. De hol a büntetés? Ez ismét olyan súlyos feszültségforrás, amit ha nem oldunk fel, agressziót szülhet. A feloldásnak pedig csak egyetlen útja van, az igazság katarzisa, a kollektív szembenézés, ami révén visszaállhat a megbomlott erkölcsi rend – mondta Münnich Iván. Ám úgy véli: a dolgok most nem ilyen irányba mennek. – „Aki hazudik, az lop is”, tartja a mondás, és ez a népi bölcsesség bebizonyosodni látszik. Az őszödi beszéd romboló hatását most már tetézi a korrupciógyanús ügyek áradata, amelyek nagy része a hatalmon lévőkhöz köthető. Ez is szítja az indulatokat, s negatív viselkedési mintát is nyújt a társadalom tagjai számára. Miközben a társadalom nagy része – és ez felmérésekkel is bizonyítható – erkölcsileg elkötelezett a klasszikus értékek iránt, azt tapasztalja a vezetői példáját látva, hogy felrúgásukkal lehet „sikeres”. Ez egy újabb feszültségforrás, amelynek hatása hosszú távon a bűnügyi statisztikákban is megjelenhet – tette hozzá.
– A jelenleg hatalmon lévő elit a Kádár-korban szocializálódott, elvárásaik a társadalom felé a régi beidegződéseket tükrözik. És megsértődnek, ha kiderül, hogy az egykori módszerek már nem működnek olyan olajozottan. A hazugság össztársadalmi konszenzusát már nem lehet elérni, és már nem lehet kikényszeríteni sem a demokratikus viszonyok között. Ahhoz, hogy az agressziót szülő feszültségek enyhüljenek, az agresszió fokozódását pedig meg lehessen állítani, tiszta vizet kell önteni a pohárba. Az értékek relativizálása, a bűn – mint például a hazugság – büntetlensége, következmények nélküli tűrése, sőt a média, a politikusok és az értelmiség segítségével való felmagasztalása veszélyes lejtőre visz, amelynek a végén már nem az lesz a legnagyobb gondunk, hogy nemzeti ünnepeinken, megemlékezéseinken kifütyülik-e a miniszterelnököt – szögezte le Münnich Iván.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.