A hadgyakorlat jelentős diplomáciai és biztonságpolitikai üzenetet hordoz, hiszen Kína eddig európai hadsereggel csak Oroszországgal tartott közös gyakorlatokat – számolt be a Focus.
Fegyvervásárlás és titokzatos szállítmányok
Alekszandar Radics katonai elemző az N1 csatornának elmondta: Szerbia az egyetlen európai ország, amely katonai együttműködést folytat Kínával. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt napokban több nehéz szállító-repülőgép érkezett Kína északnyugati részéről Dubajon keresztül a belgrádi Batajnica repülőtérre, erről azonban semmilyen hivatalos tájékoztatást nem adtak.
Szerbia új irányt keres a globális politikában
Mitar Kovacs nyugalmazott tábornok, az Eurázsiai Biztonsági Fórum igazgatója a Sputniknak nyilatkozva úgy értékelte: „Jó jel, hogy Szerbia elkezdett orientálódni a katonai együttműködés felé más globális hatalmakkal is, és nem csak a nyugati államokkal.”
Kovacs szerint a Nyugat egyre erősebb nyomása miatt a szerb vezetés kénytelen alternatívákat keresni minden területen – beleértve a hadügyet is.
Stratégiai fordulat Kína felé
Kovacs szerint ez a folyamat illeszkedik Szerbia általános orientációváltásába Oroszország és Kína irányába. Emlékeztetett arra, hogy Belgrád már vásárolt Kínától korszerű fegyverrendszereket:
- 2020-ban hat darab CH-92A pilóta nélküli repülőgépet,
- később pedig FK-3 légvédelmi rakétarendszert.
Közben közös katonai technológiai fejlesztések is zajlanak.
„Teljesen normális, hogy fokozódjon és folytatódjon a katonai együttműködés Kínával” – fogalmazott.