Kína és Szerbia közös hadgyakorlatot tart

Július második felében Kína és Szerbia különleges egységei közös katonai gyakorlatot tartanak Kína északi részén, Hebei tartományban, „A béke őrzője 2025” (Čuvar mira 2025) néven. A bejelentés felveti a kérdést: vajon Belgrád új, a Nyugattól független biztonsági szövetségi kapcsolatokat épít?

2025. 07. 16. 19:51
Felderítő katona gyakorlat közben Fotó: DANIEL CENG Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai védelmi minisztérium szóvivője, Csian Bin ezredes a tárca sajtótájékoztatóján közölte: „Ez lesz az első közös kiképzés a kínai és a szerb hadsereg között. Ez hozzájárul a résztvevők harci képességeinek erősítéséhez és a két hadsereg közötti együttműködés elmélyítéséhez” – idézte a szóvivőt a Vreme.com.

Szerbia különleges egységei közös hadgyakorlatot tartanak Kína északi részén, új szövetségek alakulnak (Fotó: ELVIS BARUKCIC / AFP)
Szerbia különleges egységei közös hadgyakorlatot tartanak Kína északi részén, új szövetségek alakulnak (Fotó: ELVIS BARUKCIC / AFP)

A hadgyakorlat jelentős diplomáciai és biztonságpolitikai üzenetet hordoz, hiszen Kína eddig európai hadsereggel csak Oroszországgal tartott közös gyakorlatokat – számolt be a Focus.

Fegyvervásárlás és titokzatos szállítmányok 

Alekszandar Radics katonai elemző az N1 csatornának elmondta: Szerbia az egyetlen európai ország, amely katonai együttműködést folytat Kínával. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt napokban több nehéz szállító-repülőgép érkezett Kína északnyugati részéről Dubajon keresztül a belgrádi Batajnica repülőtérre, erről azonban semmilyen hivatalos tájékoztatást nem adtak.

Szerbia új irányt keres a globális politikában 

Mitar Kovacs nyugalmazott tábornok, az Eurázsiai Biztonsági Fórum igazgatója a Sputniknak nyilatkozva úgy értékelte: „Jó jel, hogy Szerbia elkezdett orientálódni a katonai együttműködés felé más globális hatalmakkal is, és nem csak a nyugati államokkal.”

Kovacs szerint a Nyugat egyre erősebb nyomása miatt a szerb vezetés kénytelen alternatívákat keresni minden területen – beleértve a hadügyet is.

Stratégiai fordulat Kína felé 

Kovacs szerint ez a folyamat illeszkedik Szerbia általános orientációváltásába Oroszország és Kína irányába. Emlékeztetett arra, hogy Belgrád már vásárolt Kínától korszerű fegyverrendszereket:

  • 2020-ban hat darab CH-92A pilóta nélküli repülőgépet,
  • később pedig FK-3 légvédelmi rakétarendszert.

Közben közös katonai technológiai fejlesztések is zajlanak.

„Teljesen normális, hogy fokozódjon és folytatódjon a katonai együttműködés Kínával” – fogalmazott.

Kína érdekei és Délkelet-Európa 

Kovacs kiemelte: nemcsak Szerbiának, hanem Kínának is érdeke ez az együttműködés. Kína eddig kizárólag Oroszországgal tartott közös hadgyakorlatokat Európában – most először Szerbiával.

Valószínűleg úgy ítélik meg, hogy a szerb nép, Szerbia és a Szerb Köztársaság természetes támaszpontot jelent stratégiai érdekeik megvalósításához Délkelet-Európában – mind a gazdasági és infrastrukturális érdekeik, mind a kommunikációs csatornák megnyitása szempontjából, legyen szó szárazföldi vagy légi közlekedésről.

Hivatalosan Belgrád továbbra is az EU-tagságra pályázik. Ugyanakkor egyetlen EU-tagjelölt ország sem lett még tag anélkül, hogy előzőleg ne csatlakozott volna a NATO-hoz.

A szerb vezetés közben szoros és baráti viszonyt ápol Kínával, ezt stratégiai partnerségként definiálják. Belgrád számít Peking támogatására nemzetközi fórumokon is – például Koszovó függetlenségének el nem ismerésében. Emellett Szerbia jelentős kínai beruházásokra és hitelekre is támaszkodik gazdasági fejlesztéseiben.

Borítókép: Felderítő katona gyakorlat közben (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.