Befejeződött az édes élet

Az uniós cukorpiaci reform következtében a kabai cukorgyár után lakat kerül a petőházi és a szolnoki cukorgyár kapujára is – jelentették be az érintett társaságok. A gyárbezárások következtében mintegy 300 dolgozó és több száz répatermeléssel foglalkozó gazdálkodó kerül nehéz helyzetbe. Az agrártárca szóvivőjének tájékoztatása szerint a jogszabályi kötöttségek miatt tehetetlenek a gyárbezárásokkal kapcsolatban.

Dénes Zoltán
2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezárja petőházi cukorgyárát a Magyar Cukor Zrt. és szolnoki gyárát a Mátra Cukor Zrt. – jelentette be a két társaság. A gyárbezárások következtében 300 dolgozó kerül utcára. A cukorgyártók bejelentése szerint a hazánk által az uniótól megkapott 2,2 millió tonnás cukorkvóta csaknem felét, megközelítőleg egymillió tonnát fognak visszaadni. Ez 700-720 ezer tonna cukorrépa termesztését teszi fölöslegessé, így előreláthatólag sok gazdálkodó is a cukorrépa-termelés felhagyására kényszerülhet, vagyis a gyárbezárás miatt bajba kerülők száma akár az ezer főt is elérheti. Kelemen István, a Magyar Cukorrépa-termelők Országos Szövetségének főtitkára szerint azt még nem lehet tudni, hogy hány gazdálkodónak kell abbahagynia a cukorrépa-termesztést, mivel a két társaság még működtet két gyárat Magyarországon, s előfordulhat, hogy egyesek megtarthatják szállítási jogukat. Vagyis ha a következőkben sikeres tárgyalások zajlanak a termelők és a gyártók között, úgy előfordulhat, hogy a bezárásra ítélt két gyár helyett némely termelő szállítani tud majd a Magyar Cukor megmaradt kaposvári, illetve a Mátra Cukor még működő szerencsi gyárába.
Mindkét társaság az unió cukorreformjára hivatkozva jelentette be gyárbezárási tervét. Közleményében a Magyar Cukor Zrt. pető-házi cukorgyárának bezárását az Európai Unió drasztikus cukorgyár-kapacitási leépítéssel járó reformjával indokolja. Mint írják, mivel az ágazat vállalatai (az unió régi tagállamaiban – a szerk.) önként csak csekély mértékben mondtak le termelési kvótáikról, a 2007-ben ismételten átalakított szabályrendszer olyan feltételeket teremt, amelyek lehetetlenné teszik, hogy a cégek a jelenlegi szinten tartsák termelésüket. A Magyar Cukor Zrt. döntésének közvetlen oka az volt, hogy az Európai Bizottság reformlépései már nemcsak a cukorgyártók, hanem a cukorrépa-termelők számára is lehetővé teszik, hogy jelentős kárpótlás fejében, az összes megtermelt nyersanyag tíz százalékának erejéig maguk döntsenek a cukorrépa-termelés feladásáról. Ráadásul – tették hozzá – a helyettesítő növényeknek az elmúlt években jelentősen megemelkedett a piaci áruk, ami ezt a döntést gazdaságilag racionálissá teszi.
A társaságok azzal, hogy a répatermelők tevékenységfeladása előtt döntöttek a gyárbezárásról, bizonyára jobban járnak. Az uniós reformszabályok értelmében ugyanis az a cukorgyártó, amelyik csökkenti termelését, a szerkezetváltás négy éve alatt az első két évben 730 eurót kap tonnánként, a harmadikban – amibe a mostani gyárbezárások tartoznak – 625 eurót, a negyedik évben pedig 520-at. Könnyen belátható, hogy ez komoly ösztönzés a gyártulajdonosoknak, már csak azért is, mert a hazai gyárak német és osztrák anyavállalatai saját országukban jellemzően a termelők tulajdonában vannak. A tonnánként megkapott 625 euróból a gyártóknak minimum 10 százalék erejéig a répatermelőket kell kártalanítaniuk, s további összegeket kell fordítaniuk a dolgozók, illetve a gyárak teljes, visszafordíthatatlan leszerelésére.
Kelemen szerint az unió a tavalyi tonnánkénti 32,08 eurós minimálárat az idén 29,78-ra csökkentette, s a gyártók nem szoktak ennél magasabb árat ajánlani. Emiatt főként az aszályosabb területeken termelők az idén biztos veszteséget könyvelhetnek el. Mint mondta, ha a gyártók nem javítanak a répaátvételi kondíciókon, csak az időjárás dönti el, hogy érdemes-e hazánkban cukorrépát termeszteni, hiszen az unió által meghatározott referenciaár a következő három évben tovább csökken, egészen a 2009–2010-es gazdasági évre meghatározott, tonnánkénti 25,51 eurós szintre. A termesztők szerint a fennmaradásukhoz legalább tonnánkénti 40 eurós ár lenne elfogadható. Kelemen hozzátette: a gyárbezárásokkal kapcsolatban most kezdődő tárgyalások során azt is el szeretnék érni, hogy a megnövekvő távolságokról beszállító répatermesztőknek a gyárak kompenzálják emelkedő szállítási költségeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.