Benedek esete lehet a példa

Az érintettek és a kívülállók kezdenek felocsúdni a Kovács Ágnes doppingellenőrzése okozta sokkból, az első indulatokat felváltják a normális helyzetértékelések. A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) fegyelmi bizottsága eredetileg keddre tervezett, de csütörtökre halasztott ülése előtt ennek megfelelően már nem az a téma, mi volt, sokkal inkább az, mi lesz. Bár az adott esetben mindkét kérdésre adható válasz bizonytalan, olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszónk sorsa utóbbitól függ, ezért mi is ezzel foglalkozunk.

2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történtekről csupán annyit: a Magyar Antidopping Csoport (MACS) két munkatársa október 30-án, a reggeli edzés után rajtaütésszerű doppingellenőrzést hajtott végre Kovács Ágnesen a Kőér utcai Spartacus-bázison. A klasszis mellúszó a szükséges 75 helyett csak 25 milliliter mintát volt képes szolgáltatni, de mivel reggel kilenckor találkozója volt Roger Moore-ral, aki az UNICEF nagykövetének kérte fel, elsietett a helyszínről. Csakhogy ezt megelőzően aláírta a „Nyilatkozat doppingmintavétel megtagadásáról” című űrlapot, amivel a MACS november 8-i közlése szerint „doppingvétséget megalapozó magatartást” tanúsított. A döbbent bajnoknő másnap a televízió nyilvánossága előtt sírva panaszolta, hogy megalázták, félrevezették, a MACS vezetője, Tiszeker Ágnes ellenben azt állította, hogy kollégái a szabályoknak megfelelően jártak el, Kovács Ágnes pedig pontosan tudta, mit cselekszik, és azt is tudnia kellett, az mivel járhat.
Valóban, a kérdés ma inkább ez: mivel járhat? Az igazságot ugyanis már felesleges keresni, a megoldást viszont kötelező. Még akkor is, ha a helyzet több mint aggasztó. A „vád” ugyanis elégtelen mintaadás, valamint mintaadás megtagadása, és a diszkoszvető Fazekas Róbertet előbbiért, a kalapácsvető Annus Adriánt utóbbiért tiltották el, egyaránt két évre. Kovács Ági tehát papíron mindkettejük vétségét kimerítette, és a nemzetközi fórumokon ez számít.
Első fokon persze még a MÚSZ fegyelmi bizottsága határozhat, de a döntésről értesíteni kell a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testületet, a sport-szakállamtitkárságot, az Európai (LEN) és a Nemzetközi Úszószövetséget (FINA), ezek pedig indokolt esetben a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhatnak. Ez az indokolt eset bizonnyal előállna, ha a MÚSZ fb tagjai a szívükre hallgatva felmentenék Sydney olimpiai bajnokát. Hisz a tunéziaiak is ugyanezt tették a maguk bálványával, a 2006 novemberében amfetaminnal lebukott Oussama Melloulival, az első arab úszóval, aki vb-aranyat nyert. Amit azóta a CAS, minden egyéb, az elmúlt egy évben elért eredményével együtt elvett tőle, és el is tiltotta tizennyolc hónapra.
Ezt az utat tehát nem szabad követni. Már csak azért sem, mert a kontinentális és a világszövetségnél azzal bélyegezhetnének meg minket, hogy „mutyiznak” a magyarok. Miközben, mint az október 30-án reggel is kiderült, mi sem áll tőlünk távolabb. Még a korrekt és elvárható együttműködésre is képtelenek vagyunk.
A másik véglet, hogy a hazai szövetség fegyelmi testülete betű szerint alkalmazza a szabályt, és két évet szab ki. Ha így lesz, a LEN vagy a FINA bizonnyal nem fog ezen enyhíteni, csak mert tisztességesek és kérlelhetetlenek vagyunk.
Úgyhogy meg kellene találni a köztes megoldást, mint annak idején Benedek Tibor esetében. Az INA Assitalia Roma vízilabdázóját 1999. június 26-án, a Florentia elleni bajnoki elődöntő után tesztelték és fogták plostebol használatán. A pólós elismerte, hogy bőrbetegségét olyan kenőccsel kezelte, amely tartalmazta a tiltott komponenst, az Olasz Úszószövetség fegyelmi bizottsága pedig, mérlegelve az enyhítő körülményeket, nyolc hónapra függesztette fel a játékjogát. Benedek ezért kihagyni kényszerült az 1999 szeptemberi firenzei Eb-t – amelyet a magyar válogatott nélküle is megnyert –, de ott lehetett a diadalmas sydneyi olimpián.
Kovács Ágnes, illetve a magyar döntéshozók számára is ez lehet a reális cél: vesszen a decemberi rövid pályás debreceni és a tavaszi, normál medencés eindhoveni Eb, de maradjon meg Peking. Olyan ítéletet kellene hozni, és azt olyan indoklással megalapozni, hogy Kovácsnak az olimpiai részvételre, a LEN-nek és a FINA-nak pedig az egyetértésre adja meg az esélyt.
Nehéz lesz. De a könnyű elintézés lehetősége már október 30-án szertefoszlott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.