Besh o droM: nem a hangerő a lényeg

Tölgyesi Gábor
2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik legkedveltebb világzenei együttese a Besh o droM, fellépései mindig megmozgatják az irányzat kedvelőit. Az 1999 augusztusában alakult zenekar neve lovári nyelvjárásban annyit jelent: üld meg az utat – a Besh o droM ma este fél nyolckor Bangó Margittal lép fel a Művészetek Palotájában; aki most hallja majd először a sodró lendületű muzsikát, bizonyosan megüli az utat. A muzsikusok: Pettik Ádám (derbuka, tapan, kanna), Sidoo Attila (gitár), Barcza Gergely (alt szaxofon, ney, kaval), Csurkulya József (cimbalom), Békési László (tenor szaxofon, klarinét), Herr Attila (basszusgitár), a koncert vendégénekese Magyar Borbála lesz.
A világzene évtizedek óta gyűjtőfogalom, olyan zenekarokat ölel fel, amelyek muzsikájában a népzene, a folk, az etno fúziós szinten jelentkezik. A Besh o droM zenéjében a balkáni és a magyar népzene ötvöződik a klezmerrel és a szvinggel, pörgős lüktetésű, aszimmetrikus ritmusú, harsányabb hangzásvilágát sokan stílusteremtőnek is tartják. A zenekar világszerte ismert és elismert, Barcelonától Montrealig sok helyütt ünnepi fogadtatásban részesítik. Emlékezetes sikerének azokat a koncertjeit tartja, amelyeket a montreali dzsesszfesztiválon adott. A fesztivál központi színpadán, főműsoridőben négy ízben léphetett fel, alkalmanként 35 ezer ember előtt. A sajtóban megjelent kritikák a magyar együttest nevezték a fesztivál legjobb zenekarának több száz fellépő közül. Mai koncertjükön repertoárjukból adnak válogatást csendesebb változatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.