Értékesítések mélyrepülésben

Jelentős visszaesést jósol üzleti helyzetük várható alakulásában a hazai vállalatok többsége – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének legfrissebb jelentéséből. A több ezer cég megkérdezésével készült felmérés szerint a termelés szintjét, a várható jövedelmezőséget, az értékesítést és az export kilátásait tekintve is jelentős romlás következett be az elmúlt fél évben.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind a belföldi, mind a külföldi piacokra termelő vállalatok üzleti várakozásai romlottak az utóbbi hat hónapban – állapítja meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének (MKIK GVI) a napokban megjelent tanulmánya. A cégek kilátásainak romlása nem független a kormányzat megszorító- és keresletszűkítő csomagjától – áll a felmérésben, amely több mint 12 ezer kis-, közepes és nagyvállalat helyzetét értékelte. Ennek alapján még a fél évvel ezelőtti helyzethez képest is nagymértékben romlottak a cégek kilátásai a foglalkoztatottság, a termelési szint, a jövedelmezőség, de főképpen az értékesítés területén. Utóbbi oka a hazai piacra gyártók esetében az itthoni kereslet zuhanása, míg az exportra termelőknél többek között a legnagyobb külkereskedelmi piacnak számító német konjunktúra gyengülése.
A mikro- és kisvállalkozások körében továbbra is magas az üzleti környezetet rossznak ítélők tábora, mindössze 13 százalékuk vár kedvező változást a jövőre nézve, a legnagyobb cégeknél ez a mutató már 42 százalékos, ami szintén nem rózsás. A legnagyobb különbséget ugyanakkor a tisztán hazai tulajdonú és a külföldi érdekeltségű vállalatok között mérte az MKIK GVI: utóbbiak esetében a várakozások jóval kedvezőbbek, mint a magyar tulajdonosok körében. A tervezett beruházások megítélése ugyan némi javulást mutat, a cégek többsége változatlan növekedéssel, illetve csökkenéssel számol, de mindössze 27 százalékuk lát esélyt ilyen irányú fejlesztésre a közeljövőben.
Erőteljes romlás érzékelhető az idegenforgalomban, s az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások terén, valamint az építőiparban is: utóbbi még mindig nem lábalt ki a több mint egy éve tartó hullámvölgyből. A tanulmány megállapítja: a GDP csökkenésével szinte párhuzamosan zuhan a hazai vállalatok értékesítése is, miközben meredeken ível felfelé az úgynevezett vállalati bizonytalansági mutató, amely 2002 októberétől kezdve erőteljes romlást mutat.
– Az üzleti kilátásokat mérő konjunktúraindexek szabadesésben vannak, tíz éve nem mértek ilyen rossz adatokat – mondta lapunk kérdésére Parragh László, az MKIK elnöke. – A költségvetés megszorító intézkedéseinek öszszetétele a költségcsökkentési ígéretek ellenére inkább a bevételek fokozására tette a hangsúlyt, ami jelentős kereslet-visszaesést okozott – hangsúlyozta Parragh, kiemelve, hogy az állami költségek csökkentése eredetileg 30 százalékot tett volna ki, amely idén 50 százalékra emelkedett volna. Ehelyett azonban a főleg adóemelések formájában történő bevételnövekedés adja ma a kiigazítások gerincét, ennek következményeként azonban csak nehezen nyerheti vissza fejlődési ütemét a hazai gazdaság – érvelt Parragh.
– Félő, hogy a bevételek központosításának magas aránya a későbbiekben is megmarad, jó példa erre a szolidaritási adó, amelyet eredetileg csak átmeneti jelleggel vezettek be, most azonban már a jövő évi költségvetésbe is beépült – fogalmazott az elnök, aki hozzátette: a legnagyobb probléma, hogy nem elsősorban a költségvetés kiadási oldalának lefaragásával próbál egyensúlyt teremteni a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.