Az apró települést, Abaligetet az ország minden tájáról felkeresik a turisták, a diákcsoportok vagy éppen a gyógyulni vágyók. A néhány száz lelkes község nevezetessége – a mészkőbarlang – az idén ünnepli fél évszázados születésnapját. A természeti képződményt – bár a helyiek már korábban is tudtak róla – 1768-ban fedezték fel, a plébános akkoriban pincének használta, de csak az első néhány tíz métert lakta be. Az emiatt Paplikának elnevezett barlangban az első túrát egy molnár tette, de fél századdal később már a helyiek is végigjárták, útjukról beszámolót készítve – s ez a későbbi korok tudósainak is nagy segítséget jelentett. A múlt században aztán több expedíció is felfedezésére indult.
Az eddigi kutatások szerint az üregrendszer hossza csaknem 1700 méter: a föld alatti járatok egyediségét az adja, hogy a látogatók útvonala a képződmény „édesanyjának” tekinthető, kristálytiszta patak mellett vezet végig. A szakemberek vezetésével indított túrákon a résztvevők a legváltozatosabb színvilágú – bár az aggtelekinél valamivel kisebb méretű – cseppköveket is megcsodálhatják, s egy hatalmas, sziklaomlásokkal létrejött termet is bejárhatnak.
A Mecsekben csaknem száz barlang található, legtöbbjük – néhány kivételtől eltekintve – tíz-húsz méteres mélységben eltömődött, így ezek a szakemberek által is megközelíthetetlenek.
A Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatóságának geológiai szakreferense, Havasi Ildikó a Magyar Nemzetnek elmondta, a fokozottan védett abaligeti járatrendszerben csaknem kétszáz állatfajt dokumentáltak. Egy részük már teljesen alkalmazkodott a körülményekhez, így például a patak vizében élő vakrák, amely egy, a jégkorszakból visszamaradt ízeltlábú. Az emlősöket a denevérek öt faja képviseli.
A barlang gyógyhatását sajátos mikroklimatikus viszonyainak, a levegő magas pára- és kalcium-ion tartalmának, valamint a penicillint termelő gombáknak tulajdonítják. A nemzeti park az évfordulóra tekintettel november 17-én fél áron biztosítja a csodálatos föld alatti világ bejárását.
Orosz–brit háborúra figyelmeztet a tábornok
