Vereség, összeomlás és korrupció – így látják Ukrajnát a befektetők

A BlackRock ukrajnai újjáépítési alapja befektetői érdeklődés hiányában összeomlott. A pénzügyi befektetők Ukrajna vereségét prognosztizálják, valamint az országban uralkodó állapotok – többek között a munkaképes korú lakosság negyven százalékának elvesztése, a szakképzett munkaerő hiánya és a korrupció – érdektelenné tette a befektetőket, mivel úgy látják: Kijev háború utáni romjai nem kínálnak nekik semmit.

2025. 07. 14. 5:35
Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen Fotó: ALESSANDRO DELLA VALLE Forrás: POOL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július 5-én a Bloomberg arról számolt be, hogy a BlackRock által kezelt, több milliárd dolláros alapot Kijev újjáépítésére, amelyet július 10–11-én Rómában tartandó Ukrajna-újjáépítési konferencián mutattak volna be, 2025 elején „érdeklődés hiányában” felfüggesztették. A befektetők lelkesedése hiányzott és a projekt jövője is bizonytalanná vált.

ukrajna
Ukrajna: a BlackRock felfüggesztette az újjáépítési alapot. Fotó: Getty Images North America/Michael M. Santiago 

 

A BlackRock Ukrajna Fejlesztési Alapja 2023 májusa óta volt kidolgozás alatt. Saját megfogalmazásuk szerint „a történelem egyik legambiciózusabb köz- és magánszféra közötti, pénzügyi együttműködésének” szánták.

A hatalmas hozamok ígéretével a befektetők kezdetben állítólag „készségesen öntötték volna a pénzt” a vállalkozásba, mivel széles körben optimizmus uralkodott, hogy Kijev „nagy hűhóval” beharangozott „ellenoffenzívája” még abban az évben „gyorsan véget vethet a háborúnak”. A végeredmény azonban teljes kudarc volt – írta az Al Mayadeen English, ekként részletezve a veszteségeket:

Ukrajna akár 100 ezer áldozatot is elszámolhat, nyugati szállítású fegyverzetének, járműveinek és fegyvereinek nagy része megsemmisült, cserébe pedig a proxy háború kezdeti szakaszában Oroszország által elfoglalt területnek mindössze 0,25 százalékát sikerült visszaszerezniük. 

A BlackRock alelnöke, Philipp Hildebrand nemrégiben arról beszélt, hogy a harctéri helyzet elvette a befektetők lelkesedését, mivel „az ellenségeskedés beszüntetését, vagy legalábbis a béke kilátásait” igényelték. A pénzügyi befektetők körében ráadásul egyre fokozódott az aggodalom Ukrajna csökkenő, képzett munkaerő-állománya miatt is. 

Ma nincs jele annak, hogy békeegyezmény születne, Oroszország több fronton is gyorsan előrenyomul, és az ukrán kormány becslései szerint az ország a proxy háború miatt a munkaképes korú lakosságának körülbelül 40 százalékát vesztette el. 

– írta elemzésében a portál, hozzátéve, hogy a külföldi befektetők egyáltalán nem érdekeltek Kijev újjáépítésében, mivel nyitott és súlyos kérdés, hogy mi marad Ukrajnából a konfliktus után.

A portál úgy fogalmaz:

A BlackRock Ukrajna Fejlesztési Alapjának összeomlása nem csupán Kijev és külföldi bábmestereinek közelgő, elkerülhetetlen vereségének mikrotükre: tükrözi a nyugati vállalatok, oligarchák és kormányok által régóta dédelgetett álom halálát is, miszerint Ukrajna iparát és erőforrásait szétszedik, hogy korlátlanul kifosszák és kifosztják. 

Befektetési környezet

2013 elejétől a nyugati vállalatok tömegesen kezdték el Ukrajnát felvásárolni. Európában és Észak-Amerikában azt várták, hogy Kijev „társulási megállapodást” köt az EU-val, amely megkönnyíti a privatizációt és feloldja a régóta fennálló törvényeket, amelyek korlátozzák a külföldieknek az ország gazdag mezőgazdasági termelését adó területek és vállalatok megvásárlását és tulajdonlását. A „Szovjetunió egykori gabonakamrája” az EU teljes termőterületének egyharmadát teszi ki, a potenciális nyereség pedig hatalmas lehetett. 

A közvélemény-kutatások évek, sőt szinte évtizedek óta következetesen azt mutatták, hogy az ukrán állampolgárok túlnyomó többsége elutasítja a privatizációt és országuk mezőgazdasági földjeinek külföldi vevőknek történő eladását. 

A háború kitörése és a hadiállapot bevezetése azonban lehetővé tette Volodimir Zelenszkij kormányának, hogy teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a közvélemény és az ukrán polgárok akaratát és a politikai ellenzéket. 

2022 folyamán sorozatban fogadtak el olyan törvényeket, amelyek célja „a privatizáció lehető legkönnyebbé tétele a külföldi befektetők számára” volt. Ennek során közel 1000 államosított vállalkozást kínáltak fel külföldi eladásra, és „egyszerűsített feltételek mellett” árveréseket hirdettek ezek megvásárlására. A következő évben ezek az erőfeszítések fokozódtak, és további törvényeket fogadtak el, amelyek lehetővé tették „az állami vagyon és állami vállalatok nagyszabású privatizációját”. 

Ez állítólag Ukrajna „nagy állami vagyonának intézményi befektetők számára való vonzereje” miatt történt.

Ezek között volt az odesszai ammóniagyár, nagy bányavállalatok és vegyipari cégek, az ország egyik vezető áramtermelője és egy kiváló minőségű titántermékeket gyártó vállalat. A privatizációk mentén az Ukrajnát jellemző korrupció is megjelent.

A nyugati országok ösztönözték Kijevet, hogy 2024 júliusában bejelentse a „nagyszabású privatizációs” tervét, amely még értékesebb vagyontárgyakat tett árverésre. Két hónappal később a brit külügyminisztérium egy tájékoztató dokumentumában elismerte, hogy a háborút nemcsak válságnak, hanem lehetőségnek is tekinti. London elsődleges gazdasági segélyprogramja Ukrajnában kifejezetten arra irányul, hogy az ország „olyan gazdasági reformokat fogadjon el és hajtson végre, amelyek inkluzívabb gazdaságot teremtenek, és javítják a kereskedelmi lehetőségeket az Egyesült Királysággal”.

Davos 2023: a mérföldkő

2023 januárjában a Világgazdasági Fórum éves kongresszusát tartották Davosban. A háború és Kijev gazdasági jövője nagy szerepet kapott az esemény napirendjén. A rendezvény középpontjában egy politikai vezetők és üzleti nagykutyák részvételével tartott reggeli találkozó állt, amelyen Zelenszkij videókapcsolaton keresztül vett részt. Az elnök köszönetet mondott a „nemzetközi pénzügyi és befektetési világ óriásainak”, köztük a BlackRocknak, a Goldman Sachsnak és a JP Morgannek, amiért háborús időkben felvásárolták országának vagyontárgyait. Merészen megígérte, hogy „mindenki nagyvállalatot építhet, ha együttműködik Ukrajnával”. 

Zelenszkij az ötnapos konferencia során több rendezvényen is felszólalt Davosban, ahol a Kijev-barát hangulat állítólag többségben volt. Az elnök a Krím visszahódításáról beszélt, és azt követelte a résztvevőktől, hogy „adják át nekik a fegyvereiket”. Hallgatósága minderre rendkívül fogékony volt. Ezt követően Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója ígéretet tett, hogy több milliárd dollárnyi újjáépítési finanszírozást koordinál Kijev számára, és előrejelzése szerint az ország ennek eredményeként a „kapitalizmus fáklyavivőjévé” válik. 

Az Ukrajna Fejlesztési Alap jó úton haladt afelé, hogy legalább 500 millió dollárt biztosítson országoktól, fejlesztési bankoktól és más támogatóktól, valamint kétmilliárd dollárt magánbefektetőktől

– idézte a Bloomberg Philipp Hildebrand, a BlackRock alelnökének 2024-es nyilatkozatát, aki a tárgyalásokat vezető finanszírozók között volt. Hildebrand akkor azt mondta, hogy ez összehozhat egy tőke- és hitelbefektetőkből álló konzorciumot, amely legalább 15 milliárd dollárral finanszírozhatná az ukrajnai újjáépítési munkákat. Az újjáépítés teljes költségeit a Világbank és más szervezetek 2025 februárjában több mint 500 milliárd dollárra becsülték. 

A BlackRock visszalépett

A BlackRock szóvivője azt közölte, hogy a cég 2024-ben befejezte az Ukrajna Fejlesztési Alapnak nyújtott pro bono tanácsadói munkáját, és jelenleg nem vesz részt „aktív megbízatásban” az ukrán kormánnyal. 

Döntéshozatalunkat kizárólag ügyfeleinkkel folytatott beszélgetések befolyásolják

– tette hozzá a szóvivő, akit a Bloomberg idézett. 

Ukrajna: közel az összeomlás?

Szakértők szerint a 2023. januári davosi csúcstalálkozó egyrészt Ukrajna proxy háborújának csúcspontjaként, másrészt pedig a látványos összeomlás kezdeteként értékelhető. A kikövetelt fegyverek hatalmas mennyiségben érkeztek Ukrajnába, de hatástalanok maradtak. Kijev három legnagyobb katonai erőfeszítése „rendkívül költséges katasztrófává” vált, amelyek után létszámhiány és rossz felszereltség maradt, így képtelen volt visszaverni az orosz előrenyomulást. A lőszert szállító országok pedig ezzel gyakorlatilag lefegyverezték magukat. 

Ugyan a háborúpárti nyugati országok továbbra is hatalmas mennyiségű fegyvert küldenek Ukrajnába és komoly erőfeszítéseket tesznek a háború fenntartására, az ukránok ereje gyengül és egyes elemzők már egyértelműen a háború veszteseként tekintenek az országra.

A folyamatot jól mutatja az is, hogy a BlackRock Ukrajna Fejlesztési Alapja pedig végül egyetlen dollárt sem tudott összegyűjteni az ország újjáépítésére, ami erős jelzés arra, hogy a nemzetközi befektetők úgy látják: Kijev háború utáni romjai nem kínálnak nekik semmit.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.