Hatalmas média- és közérdeklődés közepette tegnap elkezdődött a vörös khmer rémuralom egyik vezetőjének ENSZ-törvényszék előtti meghallgatása Kambodzsa fővárosában, Phnom Penhben. A 66 éves Kaing Guek Eav a rezsim 1975 és 1979 közötti rémuralma idején a hírhedt Tuol Sleng fegyház és kínzóközpont vezetője volt. A Phnom Penh-i központban több mint 16 ezer férfi, nő és gyermek halt meg a vörös khmerek hatalmi dühöngésében. Eavot emberiesség elleni bűnökkel, népirtással, kínzással, önkényes letartóztatással vádolják. Mielőtt tavaly júliusban letartóztatták, a vörös khmerek között Duch néven ismert Eavot 1999-től tartották fogva anélkül, hogy vádat emeltek volna ellene. Eav több interjúban is elismerte, hogy a Tuol Sleng vezetőjeként bűnöket követett el. Feltevések szerint a vérengzéseknek alig tíz olyan túlélője maradt, aki beszámolhat a kínzásokról.
Az eseményről mintegy 200 helyi és külföldi újságíró tudósít, a törvényszék épületénél százak kísérték figyelemmel a kétnaposra tervezett meghallgatást, amelyet élőben közvetítenek Kambodzsában és tíz másik országban.
Három évtized után Kambodzsa késznek tűnik arra, hogy leszámoljon véráztatta múltjával. Hétfőn a hatóságok Khieu Samphan exállamfőt is őrizetbe vették. Vele a vörös khmerek vezéregyéniségek mind az öt, még élő tagja a hatóságok kezére került. A 76 Samphant a kórházból szállították börtönbe, ahol szívroham miatt ápolták. Nemrég kiadott visszaemlékezéseiben a volt elnök a rezsim valódi vezetőjét, Pol Potot nemzeti hősként állítja be, aki életét áldozta a nemzet jólétéért. Ieng Sary volt külügyminisztert és feleségét, Ieng Thirithet is ebben a hónapban tartóztatták le.
A több helyi kommunista párt összeolvadásából kialakult vörös khmer mozgalom a polgárháború után, 1975-ben ragadta magához a hatalmat Kambodzsában. A marxizmust a nacionalizmussal vegyítő vörös khmer ideológia egyfajta agrárállami lázálom jegyében szigorú kényszermunkára fogta az ország egész népét. Becslések szerint az ezt követő éhínség és a kivégzéshullám következtében mintegy kétmillió ember vesztette életét. A rezsim vezéregyéniségei közül a mozgalom fő ideológusának tartott, az év első felében letartóztatott Nuon Chea volt az egyedüli, aki nem Párizsban tanult. Pot 1998-ban, a népirtás irányítójaként ismert Ta Mok hadseregparancsnok 2006-ban halt meg anélkül, hogy törvényszék előtt felelősségre vonták volna őket. Rémuralmuknak egy észak-vietnami invázió vetett véget 1979-ben, de a vörös khmer ellenállási mozgalomként azonban egy 1996-os békeszerződésig működött a nyugati országrészben.
Bezárta a lakásába, majd megerőszakolta a kínai férfi a 16 éves gimnazistát Debrecenben
