Gyógyítás kacagtatással

Idillikus hangulat fogadja a nézőt november 16-tól a Magyar Színházban. Egy örökzöld klasszikus kerül a színre, amely megelevenítve a színházi élet hőskorát, nosztalgikus, XIX. századi képet nyújt. Egy alma, egy hagyma, egy krumpli: Liliomfi.

Weszely Balázs
2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Liliomfi 1954 óta összeforrt Darvas Iván zseniális játékával, tovább ringatva a nézőt a Soós Imre, Ruttkay Éva és Dajka Margit által megformált hálás és szerethető karakterekkel. Nehéz vállalkozás így újra és újra a fiatal teátrista szövevényes történetét színpadra állítani, ennek ellenére a beregszászi színház mellett a Magyar Színház társulata is megpróbálkozott a feladattal. Az előadás készítői az egyik legnagyobb magyar színházi ember, Szigligeti Ede 1849-ben megírt és be is mutatott színművének eredeti olvasatához ragaszkodtak, megtartva ezzel a szöveg régies báját a mögötte lévő konkrét lélektani helyzetekkel. A díszlet, a jelmezek korhűek, csupán az alcím változott társadalmiról cselvígjátékra, szimbolizálva ezzel a kor a mű által eredeztetett aktualitását. Pinczés István rendező szerint a darab lényege a kacagtatva gyógyítás, a nézőt a színházi varázsdoboz segítségével elröpíti a díszlettel is szimbolizált illúzióvilágba. Ehhez is szorosan kapcsolható az a tény, hogy a magyar klasszikus vígjátékok sorából e jeles darab fordulatos és sokszor mulatságos történetével méltán idézi fel és őrzi meg a színészet hőskorának romantikáját.
Ez a romantikus pezsgés, álmodozás tükröződik a színpadot benépesítő szereplőgárda játékán is, magával ragadva a szemlélőjét, egy felhőtlen, gondtalan életet elevenítve meg. A próbafolyamatok során az improvizatív technikák hozzájárultak a karakterek szerethetőségéhez, elfogadásához és a művészi megformáláshoz.
Nem volt könnyű a dolguk a hálásnak mondható szerepek ellenére sem, mégis a Liliomfit alakító Rancsó Dezső, a Kányait megelevenítő ifj. Jászai László, a Szilvai professzornak életet adó Fillár István és a keveset, de annál figyelemreméltóbban feltűnő ifjabbik Schwartz, azaz Jegercsik Csaba meggyőzően vannak jelen a színen.
A commedia dell’arte-ra emlékeztető helyzetkomikumok, egymás melletti elbeszélések, kibogozhatatlannak tűnő félreértések mind újabb poént kölcsönöznek, biztosítva, hogy a gördülékeny történeti szál szinte végtelennek tetsszen. A néző ráhangolódását segíti a hallban megrendezett kiállítás, amely az 1849-től bemutatott Liliomfik plakátjait, fotóit, jelmezeit tartalmazza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.