A kormány, az SZDSZ, a Fidesz és az MDF sem támogatja a büntető törvénykönyv MSZP kezdeményezte módosítását – ez derült ki tegnap az Országgyűlésben a javaslat általános vitájából. Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára közölte: a kormány nem támogatja a törvényjavaslatot. Indoklásként azt mondta, az Alkotmánybíróság korábban már alkotmányellenesnek találta a Btk. hasonló jellegű módosítását. Így érvelt az SZDSZ nevében felszólaló Hankó Faragó Miklós is, aki közölte: nem szavazzák meg az előterjesztést. A liberális képviselő szerint vagy együttes alkotmány- és Btk.-módosítással, vagy más jogágakban kell orvosolni a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos problémákat. Herényi Károly (MDF) szintén alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg.
– Ezenkívül fogalmi zavar és abszurd kifejezések szerepelnek benne – tette hozzá. Répássy Róbert (Fidesz) azt mondta, pártja szerint a törvényjavaslat két pontja alkotmányosan aggályos, egy pedig alkotmányellenes. A képviselő értetlenségének adott hangot azzal kapcsolatosan, hogy az MSZP miért erőltet olyan törvényjavaslatot, amelyet egyetlen párt sem támogat. A Fidesz képviselője szerint ez azért van így, mert a szocialisták a kisebbségek szavazatait próbálják ezáltal megszerezni. Ezt a vélekedést az MSZP soraiból felszólaló Avarkeszi Dezső méltatlannak nevezte. A törvényjavaslat mellett érvelve azt hangsúlyozta: van olyan szomszédos ország, ahol az „ordas eszmékkel” való rokonszenvezés bűncselekménynek számít, máshol a holokauszttagadás az. – A javaslatnak ki kell állnia az alkotmányosság próbáját. Sokak emberi méltóságának védelme érdekében szükség van a szabályozásra – mondta Avarkeszi Dezső.
A vita végén Bárándy Gergely (MSZP) az előterjesztők nevében kiemelte: a gyűlöletbeszéd van olyan súlyú társadalmi probléma, hogy a jogalkotónak foglalkoznia kell vele.
Ha a boldogságot már nem is, de az anyagi jólétet biztosította a családjának Diogo Jota
