Gyurcsány Ferencet lépten-nyomon üldözi a botrányt kiváltó őszödi beszéd – állapítja meg Reinhard Olt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerzője beszámol az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója idején lezajlott tömeggyűlésekről, illetve a véres összetűzésekről. A tüntetések az idén októberben is megismétlődtek, bár – mint fogalmaz – az erőszakos cselekményeket ezúttal sikerült kordában tartani, ami nem utolsósorban azoknak a biztonsági erőknek köszönhető, amelyek egy évvel ezelőtt dicstelen szerepet töltöttek be.
A szocialisták a miniszterelnök tavalyi beszéde óta nem képesek elmozdulni a „népszerűségi mélypontról” – írja a FAZ. Gyurcsány még mindig „tántoríthatatlanul a merész, de népszerűtlen reformok útján” kíván tovább haladni, ugyanakkor a társadalommal való párbeszéd elmaradása ezt az utat még inkább megnehezítette számára, amihez még „kínos korrupciós ügyek” is párosultak. Olt kiemeli: Gyurcsány széke jelentősen inog, még ha egyelőre nem is lehet látni, hogy ki válthatja fel őt. A szocialisták még várhatnak a 2009-ben esedékes európai parlamenti választásokig, de korábban is cselekedhetnek, amennyiben a „Zuschlag-ügy” még kínosabbá válik, vagy az Orbán által szervezett népszavazás eredménye „katasztrófával” járna Gyurcsány számára. Olt szerint szocialista körökben egyre többen utalnak arra a mondásra, hogy „jobb a fájdalmas vég, mint a vég nélküli fájdalom”. A tudósító úgy véli, Gyurcsány csillagának hanyatlására egyértelműen utalt a Népszava című lapban Kiss Péter kancelláriaminiszter, aki mellett természetesen mások neve is elhangzik esetleges „örökösként” – írja a lap, megemlítve Szili Katalint, Szekeres Imrét és Lendvai Ildikót. Gyurcsányt tehát a szocialista párt különböző szárnyai is megbuktathatják, megállapodva egy utód kijelöléséről.
Hitelességi problémák. A múlt héten a Financial Times a hazai politikai helyzetről azt írta, hogy Gyurcsány Ferenc az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta hitelességi problémákkal küszködik, amelyet még erősít a nemrég kirobbant pályázati pénzekkel kapcsolatos botrány, amelyben szocialista politikusok érintettek.
Hozzáteszik, a miniszterelnök túlélheti ugyan a Fidesz által szervezett népszavazást, de még akkor is szembe kell néznie azzal a fenyegetéssel, hogy saját pártja akarja őt eltávolítani hivatalából még jóval 2010 előtt. A Neue Zürcher Zeitung az október 22–23-i események után arra mutatott rá, hogy „Gyurcsány számára a szélsőjobboldaliak verbális és fizikai tombolása természetesen óriási segítséget jelent. Lehetővé teszi számára, hogy az egész jobboldalt úgy általában felelőtlennek minősítse, beleértve azokat a rendszerint higgadt polgári tömegeket is, amelyek a Fidesz rendezvényein részt vesznek.”
Panyi Miklós: tízezrek juthatnak kedvezményes lakáshitelhez az első otthonuk megvásárlásához
