Hova álljanak a belgák?

Lóránt Károly
2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgiumnak négy hónapja nincs kormánya, és ha a dolgok a jelenlegi mederben mennek, nem is lesz egy ideig. Az ország a szétesés határára jutott. A belga egység hívei kérték a lakosságot, hogy aki az ország egysége mellett voksol, tegyen ki ablakába egy belga zászlót, de nem sokan hajlottak a szóra. Az újságok általában úgy tálalják a krízist, hogy a gazdagabb Flandria nem akarja tovább finanszírozni a szegényebb vallon országrészt, tehát a szolidaritás hiánya az, ami a felosztás felé löki az országot. Valójában a francia nyelvű terület növekszik a flamand rovására, és ez az, amibe a flamandok nem akarnak belenyugodni.
Belgium egy kétezer évvel ezelőtt ott élt germán törzsről kapta a nevét, de az ország mai lakosainak vajmi kevés közük van az eredeti belgákhoz. A flamandok etnikailag és nyelvükben azonosak a hollandokkal, ami elválasztja őket, az az, hogy a protestáns hollandokkal szemben katolikusok. Ez úgy történt, hogy a reformáció korában éppen spanyol elnyomás alatt éltek, és így kevés esélyük volt, hogy Luther Márton elveit kövessék.
Az 1831-ben létrehozott belga államban a vezető szerepet a francia katolikus klérus játszotta, így az ország hivatalos nyelve is a francia volt, annak ellenére, hogy lakosságának többsége flamandul beszélt. A helyzetre jellemző, hogy a belga alkotmányt csak 1967-ben, több mint száz évvel az ország megalakulása után adták ki flamand nyelven.
A flamand nemzeti mozgalom az első világháborúban, az ypres-i csatát követően bontakozott ki, amely csatában a francia nyelvet beszélő tisztikar úgy használta a főleg flamand eredetű közkatonaságot, mint az ágyútölteléket. A több százezres emberveszteség és az emlékezés formálta a flamand nemzeti mozgalmat, amely hosszú évtizedek küzdelmében elérte a flamand nyelv egyenjogúsítását. Az 1963-as nyelvtörvény az országot négy nyelvi zónára osztotta: a flamandra, a franciára, a németre és a kétnyelvű (francia, flamand) Brüsszelre. A felosztás ellenére a francia nyelv terjeszkedése folyamatos, Brüsszelt egyáltalán nem lehet kétnyelvűnek nevezni, vagy ha igen, a második nyelv az angol, amelyet az eurokraták és a bevándorlók egy része beszél. Bár mindegyik flamand párt a flamandok jogainak érvényesítéséért harcol, legradikálisabban, az ország felosztását követelve a Flamand Blokk lépett fel. A párt az 2004-es választásokon a flamand szavazók egynegyedének voksait kapta meg, és így a flamand országrész legnagyobb pártja lett, a pártot azonban a belga legfelső bíróság bűnöző szándékúnak (fasiszta, szélsőjobb) nyilvánítva feloszlatta.
A Flamand Blokk feloszlatása azonban mit sem változtatott a helyzeten, amelyet a jelenlegi válság is jelez. Mindazonáltal felveti azt a kérdést, hogy ha egy terület független akar lenni, vagy akár csak autonómiát akar, akkor az e célt békés eszközökkel elérni kívánó párt legitim lehet-e a „megvalósult” nyugati típusú demokráciákban, vagy e kívánságot csak akkor méltányolják, ha fegyverrel támasztják alá, mint az UCK Koszovóban?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.