Egy szeptember végén elkészült ÁNTSZ-jelentésre hivatkozva december végén bezárnak Szegeden egy, a belváros közepén, a Deák Ferenc utcában működő óvodát, ahol Down-szindrómás és autista gyermekeket integráltan, azaz egészséges társaikkal együtt nevelnek. Erről egy hétfőn öszszehívott, kedden megtartott szülői értekezleten tájékoztattak. A közoktatási törvény értelmében tanév közben oktatási intézmény működésén változtatni, azt bezárni vagy áthelyezni csak akkor lehet, ha az épülete életveszélyes állapotban van.
A szülői értekezleten Kardos János, az önkormányzat oktatási irodájának vezetője és Lóczi Tünde, az óvodaigazgatóság vezetője azt állították a szülőknek: nem bezárni akarják az óvodát, csupán áthelyezni, mert az ÁNTSZ olyan hiányosságokat tárt fel az épületben, amelyek miatt a gyermekek nem maradhatnak ott tovább. A gyermekeket ezért nevelőikkel együtt a város szélén lévő intézménybe helyezik át. Bár a tájékoztatón először azt állították az illetékesek, hogy egyetlen dolgozótól sem válnak meg, a későbbiekben már többször is azt mondták, hogy négy óvónőt helyeznek át a Gyík utcai intézménybe, illetve a dajkákat is átminősítik. Az óvodában jelenleg három csoportban vannak gyermekek, mellettük hat óvónő dolgozik. A Gyík utcai intézmény azonban csupán két csoportot tud fogadni.
A szülők a tájékoztatást értetlenül fogadták: ha ugyanis életveszélyes az épület, akkor már a következő napokban sem viszik oda gyermekeiket, ha azonban nem az, akkor törvénysértésre készül az önkormányzat. A szülők kifogásolják azt is, hogy a város szélére költöztetné az óvodát az önkormányzat, valamint hogy a jelenlegi három csoportot két csoportba vonnák össze. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a jelenlegi csoportonként három-négy főről akár a duplájára is nőhetne a speciális nevelési igényű gyermekek létszáma, ami már nem szolgálná az integrációt. A nevelők ugyanis nem biztos, hogy boldogulnak a nagyobb létszámú, speciális fejlesztésre szoruló gyermekekkel, ez viszont az egészséges csemeték hátrányára is válhat. Az egyik Down-kóros kisfiú édesanyja arra is felhívta a figyelmet: gyermekénél nem néhány hétig, hanem egy teljes évig tartott, amíg beszoktatták az óvodába, fejlődése szempontjából kifejezetten káros lenne, ha ezt elölről kellene kezdeni. A szülők attól is tartanak, hogy a költöztetéssel megszűnik az integrálás. A város szélére ugyanis várhatóan csak azokat a gyermekeket viszik ki, akiknek mindenképpen szükséges a fejlesztőpedagógus a neveléséhez, a többiek (amennyiben tehetik) inkább közelebbi intézménybe viszik csemetéjüket.
Kardos János a szülői értekezleten beismerte: az épület nem életveszélyes, csak a fűtési rendszer balesetveszélyes. Az irodavezető többször is hangsúlyozta az értekezleten: nem bezárni akarják az óvodát. Ennek ellenére a szerdai Délmagyarország című megyei napilapban Solymos László (MSZP) alpolgármester kifejezetten az óvoda bezárásáról beszélt.
Az ÁNTSZ egyébként kilenc pontban fogalmazta meg aggályait, ezek között szerepel az önkormányzat által is súlyos gondnak tartott korszerűtlen fűtési és világítási rendszer. A helyhatósági számításai szerint előbbi javítása kétmillió, utóbbié pedig egymillió forintba kerülne. Az ÁNTSZ hibaként rója fel továbbá, hogy a konyha nem szellőzik megfelelően, a dolgozóknak nincs külön szociális helyiségük, nincs külön gazdasági bejárat, nincs játszóudvar, illetve az intézményen kívüli hulladéktárolás nem megoldott.
A valóságban azonban az óvoda konyhájában már évek óta nem főznek, a dolgozóknak van külön mosdójuk és öltözőjük is, az óvodának pedig soha nem volt játszóudvara, és a kukákat mindig a ház kapubejárójában tárolták. (Az óvoda egy több mint száz éve épült ház földszintjén működik, felette most is lakások vannak.) A szülők elmondták azt is: a ház kéményeit augusztusban újították fel, így azok nem lehetnek balesetveszélyesek. A fűtési rendszer kétmillió forintos javítási költségeiről a szülők úgy vélekednek: hat gázkonvektor van az óvodában, cseréjül darabonként körülbelül hatvanezer forintba kerülne. Ezekbe a költségekbe egyébként a szülők is hajlandók lennének beszállni.
Az értekezleten az egyik szülő felvetette: a szemközti, szintén önkormányzati tulajdonú épületben szeptemberig egy magánóvoda működött, helyiségei most üresek. A felújítás idejére átköltözhetne oda az óvoda, így nem vadidegen környezetbe, a város szélére kellene elzarándokolniuk a szülőknek a gyerekekkel. Kardos János azt ígérte: a szülők által felvetett kérdéseknek utánanéz, és november 12-én egy újabb értekezleten válaszol azokra.
Másnap, szerdán reggel azonban érdekes levél fogadott minket az óvodában – mondta el lapunknak az egyik szülő, Szabóné Frank Emese. A dokumentumban az áll, hogy gyermekének egy másik óvodát javasolnak a jelenlegi helyett, ha azonban a felkínált intézmény nem felel meg, november 6-án telefonon kérjen egyeztetésre időpontot a megnevezett ügyintézőnél. Szabóné közölte: fia személyes adatait teljesen elírták, lányának másik óvodát ajánlottak fel, mint fiának, a személyes egyeztetést pedig hamarabb kell megejteni, mint ahogyan az oktatási iroda vezetőjével megbeszélt újabb szülői értekezletet megtartják.
Emellett november 9-én ülésezik Szeged közgyűlése, a testület elé kerülő előterjesztés ugyancsak arról szól, hogy a Gyík utcai óvodába költöztetik a Deák Ferenc utcai óvoda csoportjait.
A szülők egyébként úgy vélik: óvodájukat azért kell bezárni, mert a közelben négy hónapja nem tud megnyitni egy kaszinó. A szerencsejáték-barlang ugyanis kétszáz méternél közelebb van az óvodához, így nem kaphat működési engedélyt.
Panyi Miklós: tízezrek juthatnak kedvezményes lakáshitelhez az első otthonuk megvásárlásához
