Megint ellopták a néhai miniszterelnök, Antall József fejszobrát a fővárosi, XV. kerületi Pestújhelyi térről – tájékoztatta lapunkat Bartha László százados, a BRFK sajtóügyeletese. Elmondta, hogy a bronzból készült alkotást október 26. és november 2. között vihették el a tolvajok. A kerületi kapitányság lopás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen kezdte meg a nyomozást. Legutóbb májusban tűnt el a szobor, de egy hét alatt megkerült. Akkor lakossági bejelentés nyomán, a XXI. kerületi Ady Endre utca egyik családi házának kerítése előtt találták meg a művet. Hajdu László XV. kerületi polgármester a távirati irodának elmondta, szerinte színesfémgyűjtők számlájára írható a bűncselekmény. Az elkövetők „profik” lehettek, mert a szobrot tartó két, másfél centis acélrudat is el tudták vágni – tette hozzá.
Most köztéri szobrokat – Antall József szobrát –, később biztonsági berendezéseket lopnak majd el – írta közleményében Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetője. Az MDF elvárja, hogy a kormány szigorítsa meg a színesfém-kereskedelem szabályait és azok betartásának ellenőrzését.
– Az Európai Unióénál sokkal szigorúbb magyarországi törvények megfelelően szabályozzák a színesfém- és hulladékkereskedelmet – válaszolta még májusban Hock Zoltán MDF-es képviselő kérdésére Kondorosi Ferenc, az igazságügyi tárca államtitkára az Országgyűlésben. Elmondta továbbá, hogy tárcája még márciusban egyeztetést kezdett a gazdasági minisztériummal az illegális színesfém-kereskedelem visszaszorításáról, de a büntetési tételeket nehéz növelni, inkább a megelőzést javítanák. A válasz nem nyugtatta meg a fémtolvajok okozta károkkal nap mint nap szembesülő legális hulladékhasznosító cégeket, önkormányzatokat, amelyek szeptember 2-án egy ORFK szervezte munkaértekezleten fejthették ki javaslataikat. Október közepén két jogszabály-módosítást szorgalmazó beadvány is megfogalmazódott. A Hulladékhasznosítók Országos Egyesülete (HOE) a színesfém útjának követhetőségére helyezné a hangsúlyt.
Sárosi Eszter, a szervezet ügyvezető igazgatója kérdésünkre kifejtette: a lopott színesfémet leadók ma könnyen megúszhatják a büntetést, hiszen nehéz azonosítani a hulladék származási helyét, s jókora foghíj tátong a jogszabályokban. Hiába szembesül például egy telep felvevője azzal, hogy leégetett rézkábelt próbálnak eladni neki, a lelkiismeretén múlik, megveszi-e az anyagot, értesíti-e a hatóságokat. Miközben ugyanis a műanyag égetése tiltott tevékenység, és környezetvédelmi bírsággal sújtható, a hasznosítókat semmiféle rendelkezés nem kötelezi ellenőrzésre vagy az eset jelentésére, ráadásul fel sem tartóztathatják a gyanús kábeleket, fémdarabokat megvételre kínálókat. Sárosi hangsúlyozta, a legális telepek érdeke is a bűncselekmények visszaszorítása, hiszen gyakran őket is meglopják. A munka megkezdődött, és a HOE, akárcsak a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), reméli, hogy érdemi változást hoz a szigorítás.
Gémesi György, Gödöllő polgármestere még a Teleki-szobor tolvajainak elfogásáról tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a MÖSZ fordulatot ígérő javaslatcsomagot állított össze, a dokumentumot október 16-án át is adták a Miniszterelnöki Hivatal megbízottjának. A szövetség azt szeretné elérni, hogy a színesfém-hulladék kezelését a jövőben ne kereskedelmi, hanem hulladékgazdálkodási tevékenységnek minősítsék. Gémesi ezt lapunknak azzal indokolta, hogy a kereskedelmet a versenyszabályok tartják kontroll alatt, ezek alól pedig könnyen kibújnak a vétkesek. Módosító javaslataik három tárca három törvényét érintenék, többek közt a büntető törvénykönyvön is változtatnának. Az érintett minisztériumok még nem reagáltak a kezdeményezéseikre.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
