Kampány Erdélyben: kölcsönös vádak

Ádáz harcot folytat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és Tőkés László püspök az erdélyi magyar szavazatokért a november 25-i európai parlamenti választások kampányában. Előrejelzések szerint nem lesz erdélyi magyar képviselő az EP-ben.

2007. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
A romániai rendszerváltás óta eltelt tizenhét év során először szembesül nyílt politikai versenyhelyzettel a magyarság a bő két hét múlva rendezendő európai parlamenti választásokon. Tömbmagyar vidékeken a helyhatósági választások során eddig jobbára csak független magyar polgármesterjelöltek jelentettek konkurenciát a parlamenti képviselettel rendelkező, tizenegy éve kormányon lévő RMDSZ számára, Tőkés László indulásával azonban első alkalommal országos szinten is megteremtődött a választás szabadsága a közösség számára. Szeptemberig még úgy tűnt, hogy a két fél meg tud egyezni egy közös lista felállításáról, az erdélyi magyar képviselet megtisztulása és megújulása témájában folytatott egyeztetések azonban megakadtak. A kudarc alaposan rányomja bélyegét az RMDSZ, illetve Tőkés László kampánydiskurzusára, ugyanis mindkét fél a másikat vádolja a megállapodás létrejöttének meghiúsulásáért.
„Új honfoglalás” jelszavával a Markó Béla vezette alakulat azt hangsúlyozza: önkormányzati és parlamenti jelenléte mellett a szövetségnek az Európai Unióban is képviseltetnie kell magát, hogy a magyarság visszaszerezhesse elkobzott földjét, erdőit, ingatlanait, és együtt lehessen a Kárpát-medence többi magyar közösségével. Az RMDSZ politikusai ajtóról ajtóra kopogtatva igyekeznek meggyőzni a választókat, hogy indulásával Tőkés megosztja a magyarokat, és veszélyezteti a közösség EP-képviseletét. A 2000-es marosvásárhelyi helyhatósági választást hozzák fel elrettentő példaként, amikor az RMDSZ polgármesterjelöltjének első fordulós győzelme egy független magyar jelölt által elvitt voksokon múlt. Ezzel egy időben a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöke az „Unió, Erdélylyel” szlogen mentén hirdeti: Európában kisebbségvédelmi rendszert kell kialakítani, amelynek keretében „kodifikálni” kell az autonómia kérdését. Tőkés szerint az RMDSZ politikája lényegében a román nemzeti érdekeknek van alárendelve, és a bukaresti hatalommal való együttműködés oltárán Markóék feláldozták a sajátos magyar nemzeti érdekeket, a közösségi önrendelkezés ügyét – emiatt indokolatlan a mindenáron való egység követelése. A két fél között civakodásra ad okot az anyaországi politikának az EP-választásokhoz történő viszonyulása is. Frunda György szenátor, az RMDSZ listavezetője tisztességtelen gesztusnak tartja, hogy Orbán Viktor volt kormányfő személyes részvételével is Tőkést támogatja a korteshadjárat során. Eközben a püspök kampánystábja arra emlékeztet: az RMDSZ mellett az MSZP és az SZDSZ, személyesen Kiss Péter kancelláriaminiszter és Eörsi Mátyás tette le a garast. Az RMDSZ számára ez a támogatás bizonyára a november 14-én Nagyszebenben tartandó magyar–román kormányülésen is megnyilvánul majd.
Közvélemény-kutatások szerint az RMDSZ a mandátumszerzéshez szükséges ötszázalékos küszöb alatt szerepel, Tőkés László pedig 2,5 százalékos támogatásnak örvend, ami egyikőjüknek sem lesz elegendő a Romániában első alkalommal rendezendő európai megmérettetésen. Elemzők úgy vélik, a mostani verseny igazi tétje az erdélyi magyar konszenzusos demokrácia kialakítása, és az esetleges közös kudarc már csak azért sem lesz visszafordíthatatlan, mert 2009-ben az EU valamennyi tagállamában EP-választásokat rendeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.