Régóta tervezi bevezetni a kormány elterjeszteni az elektronikus ügyintézés lehetőségét, viszont a különféle hivatali ügyek elektronikus úton történő intézésének elengedhetetlen feltétele az ügyiratok elektronikus iktatása és kezelése. 2006. május 7-én hatályba lépett több minisztérium együttes rendelete a közfeladatot ellátó szerveknél alkalmazható iratkezelési szoftverekkel szemben támasztott követelményekről. Magyarországon több mint tíz gazdasági társaság értékesít ilyen önkormányzatoknak és intézményeiknek ajánlott, auditált szoftvercsomagot.
A Molnár Gyula MSZP-s országgyűlési képviselő és Zongor Gábor egykori szocialista honatya által vezetett, 1700 önkormányzatot egyesítő Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) nemrégiben pályázatot hirdetett az önkormányzati dokumentumkezelés fejlesztésének támogatására, korszerű iktató-, ügyiratkezelő rendszer kedvezményes beszerzésére. Az önkormányzati szövetség a pályázat kiírásával azt a célt tűzte ki, hogy azokat az önkormányzatokat támogassa, amelyek ma még „papíralapon” vagy olyan szoftverrel iktatnak, amely a jelenlegi jogszabályi környezetnek nem felel meg, és annak cseréjét az éves költségvetésük terhére nem képesek megvalósítani – olvasható a TÖOSZ internetes honlapján.
Az így kialakult kettéosztottság megszüntetése érdekében hozták létre az E-go program részeként az E-go 7.2.1 jelű pályázatot (más fórumokon Charles Simonyi-programként kommunikálva), amelynek keretein belül az önkormányzatok már a tanúsított, a rendeletben foglaltaknak teljes mértékben megfelelő iktató-, ügyiratkezelő rendszerhez juthatnak vissza nem térítendő pénzügyi támogatás segítségével. A pályázati kiírás hónapokkal ezelőtt megtörtént, a határidő napokon belül lejár. Várhatóan százhúsz pályázó önkormányzat kaphat összesen 45 millió forint közpénzt az iratkezelő szoftver vásárlására.
A TÖOSZ pályázati kiírása mellett további tájékoztatásként megad egy honlapot, ahol TÖOSZ-os fejléc és „informatika az önkormányzatokért” szlogenek alatt rögtön viszsza nem térítendő pénzügyi támogatást ígérnek az önkormányzatok iratkezeléséhez. A részletekre kattintva, majd az elérhetőségeken megadott értelemszerűen TÖOSZ-os pályázati referenst felhíva viszont az egyik forgalmazó, a netTeam Magyarország Zrt. munkatársa jelentkezik be. Az elektronikus ügyintézés és iratkezelés megvalósítása időszerű probléma a hazai önkormányzatok számára, ezért a hazai szoftverek különbözősége miatt több polgármester is furcsának tartja, hogy csak az egyik társaság szoftverére pályázhatnak az önkormányzati szövetségnél.
Megkeresésünkre Puskás Zsolt, a netTeam Magyarország Zrt. vezérigazgatója elmondta, a TÖOSZ E-go programja más-más szakterületekre koncentrálva már több éve támogatja az önkormányzatokat. Ők erről tudomást szerezve keresték meg az önkormányzati szövetséget, és a piaci ár alatt ajánlották fel szoftvereiket egy hasonló programban való részvételért. Amúgy hét önkormányzati szövetség működik az országban, s más szoftverfejlesztő társaságok számára is adott az a lehetőség, hogy önkormányzatokat támogató pályázati lehetőségeket dolgozzanak ki.
Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára sem lát kivetnivalót abban, hogy a pályázatnak egy gazdasági társaság a kedvezményezettje. Mint mondta, állami pénzt csak a nemzetközi kapcsolataik ápolására kapnak, fő bevételük az önkormányzati tagsági díjakból és a saját üzleti tevékenységükből származik, így közbeszerzési kötelezettségük sincsen. Céljuk, hogy jól gazdálkodjanak, és bevételeik legyenek, hiszen abból látják el az önkormányzatok érdekvédelmét. Ilyen üzleti megállapodás többek között a netTeam-es közös pályázat is, de nyitottak más cégek felé is. A bevételek növelése érdekében a TÖOSZ rövidesen virtuális piacteret nyit, s az ott megjelenő, önkormányzatokat megcélzó vállalkozásoktól elkérik majd a jutalékot – fogalmazott Zongor Gábor.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
