Magunkra maradtunk

Amennyiben a Lengyelországban meghirdetett adócsökkentési program életbe lép, akkor a közép- és kelet-európai uniós tagállamok közül hazánk marad az egyetlen, ahol nem történt meg az adórendszer átfogó reformja. A magas adóterhekre és versenyképességünk csökkenésére legutóbb az ICEG gazdaságkutató intézet és az International Herald Tribune figyelmeztetett.

Szabó Eszter
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután Lengyelországban is meghirdették az adócsökkentés és adóegyszerűsítés programját, a tíz uniós közép- és kelet-európai ország közül hazánk maradt az egyetlen, ahol az adórendszer átfogó átalakítása még várat magára. A versenyképesebb gazdaság érdekében legelőször a balti államok léptek: a 90-es évek közepén bevezették az egykulcsos személyi jövedelemadót, és a társasági adó rendszerét is egyszerűsítették. A térségi országok közül Szlovénia volt az első – igaz, adórendszerét nem alakította át olyan gyökeresen, mint például Szlovákia és Románia, ahol 2004-ben, illetve 2005-ben történt meg az összes fő adónemre vonatkozó reform. A cseh adórendszerben januártól lépnek életbe olyan lényeges változtatások, amelyek az ICEG gazdaságkutató intézet legfrissebb jelentése szerint az ország versenyképességének növekedését eredményezik. A csehországi adócsökkentés ráadásul három lépcsőben történik: a változtatások jelentősebb része jövő évtől érvényes, ám a parlament által elfogadott adóreform 2009-re és 2010-re további adócsökkentést határoz meg. A változások nyomán az élőmunkát terhelő adók is látványosan csökkennek: 250 ezer forintos bruttó fizetés esetén egy cseh polgár idén még 199 475 forintot vihet haza, ám a reformcsomag hatására ez az összeg jövőre 220 975 forintra emelkedik.
A lengyel és cseh változtatások tovább ronthatják hazánk pozícióját a térségi adóversenyben, hiszen a visegrádi országok közül a fizetésekből az állam már most is Magyarországon vonja el a legtöbbet, azaz nálunk a legnagyobb a szakadék a bérek bruttó és nettó értéke között. Az előbb említett 250 ezer forintos bruttó fizetés Szlovákiában jelenleg 195 ezer forintos, Lengyelországban pedig 170 875 forintos nettó bért jelent, míg hazánkban a munkavállaló ennyi bérből mindössze 143 ezer forintot tehet zsebre.
A magas magyarországi adóterhekre hívta fel a figyelmet hét végi cikkében az International Herald Tribune (IHT) is. A napilap szerint a jelenlegi gazdasági program rendkívül népszerűtlen, a tavaly szeptemberben és az idén januárban bevezetett adó- és járulékemelések pedig jelentősen viszszafogták a gazdasági növekedést. A lapnak nyilatkozó Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyanakkor közölte: az adó csak egy tényező a befektetői döntésekben, s a magyar kormány a reformokkal jobb üzleti környezetet teremtett.
Az államháztartási hiánnyal kapcsolatban az IHT rámutat: a tavalyi 11 százalékot meghaladó deficit csak a jelentős adóemelések nyomán csökkent le 9,2 százalékra, a kiadások mérséklése pedig továbbra is várat magára. Az óriási mértékű központosítást illetően a napilap megjegyzi: a kormány kiadásai tavaly elérték a GDP 53 százalékát, s ez az arány idén is várhatóan 51 százalék lesz. A költségvetés rendbetételét illetően a lap közgazdászokra, az üzleti élet irányítóira és a szocialista párt apadó támogatottságát mutató felmérésekre hivatkozva kétségeit fejezi ki, megjegyezve, hogy a népszerűség érdekében két év múlva Gyurcsány újra kiengedheti a nadrágszíjat.

Az SZDSZ felelőssége. Magyarország fő gondja a kiugróan magas államháztartási hiány és a (ha lassulva is, de) folytatódó eladósodás – állapítja meg Bauer Tamás közgazdász, aki a Népszabadságban elhibázottnak nevezte az SZDSZ jelenlegi költségvetési módosító javaslatait. Az SZDSZ-ből nemrégiben kilépett politikus szerint ha valóban meg lehet takarítani az államigazgatás működésén néhány tíz milliárd forintot, akkor azt az adósságcsapdából való kiszabadulásra kellene fordítani, nem pedig a fogyasztás növelésére. A közgazdász emlékeztet: amikor 2005 őszén világossá vált, hogy az országot pénzügyi válság fenyegeti, hiába könyörgött az SZDSZ vezetőinek az adócsökkentési program elutasításáért, azok csak a kampánnyal törődtek, az ország érdekével nem, így tevőleges szerepet játszottak az ország destabilizálásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.