Megtartják a sztrájkokat

Megtartja a holnapra meghirdetett ágazati sztrájkokat a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége, miután eredménytelenül zárult a kormánnyal folytatott egyeztetés. Az egészségügyi és a nyugdíjreform, illetve a vasúti mellékvonalak bezárása ellen meghirdetett társadalmi szolidaritás napján hat órára leáll a vasút, Vas és Békés megyében két órára a Volán-buszok közlekedése is, este hat órára pedig tízezer embert várnak a Kossuth térre. Ha a kormány semmibe veszi tiltakozásukat, az érdekvédők további nyomásgyakorlásra is készek.

Bákonyi Ádám
2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtartja a holnapra meghirdetett ágazati sztrájkokat a Liga és a Munkástanácsok, miután a kormány tegnap sem tett érdemi ajánlatot követeléseikkel kapcsolatban. Az érdekvédők mindenekelőtt azt akarják, hogy a kabinet vonja vissza a társadalombiztosítás üzleti alapú átalakítását célzó törvényjavaslatot. A kormány tegnap azt ajánlotta, hogy december 17-ig, azaz a tervezett parlamenti zárószavazásig folytassanak tárgyalásokat, de a szakszervezetek csak a javaslat visszavonását tartják elfogadhatónak. Szerintük a kormány egészségbiztosítási koncepciója munkavállaló- és társadalomellenes, kifogásolják, hogy nem folyt róla valódi társadalmi vita, és megsértve a jogalkotási törvényt, nem készült hatástanulmány az évente 1500-1600 milliárd forintot és tízmillió állampolgárt érintő átalakításokról. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy a kötelezően befizetett járulékokból, azaz közpénzből a biztosítók magánprofitot termeljenek, miközben százezrek szorulhatnak ki az ellátásból. Az érdekvédők ellenzik azt is, hogy a kormány ragaszkodik a jövő évi nyugdíjszámítási mód alkalmazásához, amely 8 százalékkal csökkenti a 2008-tól nyugdíjba vonulók juttatását. A kabinet mindössze a korkedvezményes nyugdíjazás szabályainak módosítására dolgozott ki egy ütemtervet, amit az érdekvédők tanulmányozásra átvettek. Bár a szakszervezetek készek ma, vagy akár még holnap is további egyeztetéseket folytatni, a korábbi bejelentéseknek megfelelően holnap 6 és 12 óra között leáll a vasúti közlekedés a harmincnyolc mellékvonal tervezett bezárása elleni tiltakozásként. Az egészségbiztosítási reform miatt a GYSEV Dolgozók Szabad Szakszervezete 6 és 8 óra között tart kétórás munkabeszüntetést. A társaság ezalatt egy-egy vonatpótló autóbuszt indít Sopronból Győrbe, Győrből Sopronba, Sopronból Szombathelyre, Szombathelyről Sopronba, Szombathelyről Szentgotthárdra, Szentgotthárdról Szombathelyre.
Ugyanebben az időpontban a Vasi és a Békés Volán kétórás, a Rába Munkavállalók Szakszervezete pedig egyórás figyelmeztető munkabeszüntetést tart. Ferihegyen a Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezete hajnali 2–4 óra között szervez szolidaritási sztrájkot, a menetrend szerinti járatokat viszont nem érinti a munkabeszüntetés. A villamosenergia-ipari dolgozók három erőműben és egy áramszolgáltatóban függesztik fel két órára a munkát.
A társadalmi szolidaritás napja záróakkordjaként 18 órakor tüntetés kezdődik a Kossuth téren, melyre tízezer embert várnak.
A szervezők visszautasították a kormány és az MSZP vádjait, hogy az akciósorozat egy szűk csoport érdekeit képviselné, illetve hogy pártpolitikai megbízottak lennének. Ismert, miután a Fidesz bejelentette, hogy erkölcsileg és politikailag támogatja a társadalmi szolidaritás napját, az MSZP azt állította: az ellenzéki párt akarja megbénítani az országot. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége rögvest be is jelentette, hogy nem vesz részt sem a sztrájkban, sem a tüntetésen.
Gaskó István hangsúlyozta: az MSZP-vel is egyeztettek, amikor a párt ellenzékben volt, és most se titkos tárgyalásokat folytattak a Fidesszel, hiszen az egyeztetésről tájékoztatták a nyilvánosságot. – Nincsenek politikai követeléseink, csak a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeinek védelmére vonatkozók – jelentette ki a Liga elnöke. Arról nem tehetnek, és nem is tilthatják meg, hogy egyes pártok – például a Magyar Kommunista Munkáspárt is (a szerk.) – egyetértsenek követeléseikkel, ugyanakkor pártszimbólumokat nem engednek be a demonstrációra. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke szerint azzal, hogy kétségbe vonja a sztrájkok jogszerűségét, a kormány el akarja bizonytalanítani, meg akarja félemlíteni az azokban részt vevőket. Az érdekvédők hangsúlyozták, ha a kormány semmibe veszi tiltakozásukat, további nyomásgyakorlásra is készek.

Jövő kedden a Volánon a sor. A Volán-társaságoknál november 27-én legalább kétórás munkabeszüntetést tartanak a vezetett jármű típusához kötött korkedvezményes nyugdíj elleni tiltakozásul. A sztrájk üzemkezdéstől hét óráig tart. Ezt Korcsolayné Kovács Krisztina, a Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) elnöke közölte. A KKSZ mellett a Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége, az Autóbusz-közlekedésben és Személyszállításban Dolgozók Uniója és a Liga Közlekedési Szakszervezetek Ágazati Szövetsége is részt vesz a munkabeszüntetésben.

Gyurcsány szavaira emlékeztetnek. Látványos akciót tart ma reggel fél kilenckor a Parlament előtt a Védegylet, a Humanista Mozgalom és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete összefogásából született TB Mentők szervezet. Egy közel hetvenméteres transzparenst állítanak ki a Parlament előtt a munkába vonuló képviselők okulására. Ezen Gyurcsány Ferenc a választások előtti, „elfeledett” gondolatai olvashatók, amikor a miniszterelnök még ellenezte a több-biztosítós rendszer bevezetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.