Míg meg nem gyúl bennünk a pálinka

A pesti íróasztalok mögül a Nyírség bizony még ma sem a világ közepe. Talán a szabolcsi Paszabot is örökre elnyelte volna egy munkanélküliségi statisztika számsora, ha Oláh József és terebélyes rokonsága jó húsz éve nem fordítja komolyra a generációk óta szájról szájra, lábról lábra terjedő hagyományt, és nem alakítja meg ízig-vérig autentikus cigány zenei együttesét, a Parno Grasztot.

Klementisz Réka
2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Távol a nagyvárosoktól, a megélhetési szintisek haknibirodalmától, düledező vityillók árnyékában, valamikor 1987-ben aztán neve lett a végtelen családi örömzenélésnek, és a Fehér Ló (cigányul Parno Graszt) nekilódult a vágtának. A paszabiak összedobtak kannát, kanalat, gitárt, szatmári botolót járó táncos lábakat, generációk óta a bölcsőtől a sírig dúdolt dalaik mellé gyűjtöttek román és szabolcsi énekeket, és sorsuk szolgálatába állították a velük született zabolátlan őserőt. Bő évtizedig szólt a nóta szépen csendben, aztán 2002-ben rávágtak a zongorára. Első albumukkal elérték, amit errefelé csak kevesen – hetedik helyen nyitottak az európai világzenei slágerlistán. Miután a világzenei rádióknak hála már egész Európa a paszabi shukár slágerekre csettintgetett, elindult a roma road movie. Csűrdöngölő koncertek, az együttes életét feldolgozó dokumentumfilm Silló Sándor rendezésében, a BBC felkérésére, újabb lemez (Járom az utam, 2004), szakmai vállon veregetések. Hiába őrülnek meg értük még a francia punkok is, nekik Paszab maradt a világ közepe. Két turné között Jakocska János, Balogh Géza, Oláh József énekes-gitárosok, Horváth Sándor kanalas, Oláh János bőgős és Németh István kannás-szájbőgős is ott kaszálják a lucernát, ahol először verték a talpukat a földhöz botolóra, és a keserédesen bazseváló Máriák (Balogh Mária és Váradi Mária) is ott várják haza uraikat, ahol először ringatták a szoknyát cigány csárdásra.
Itt éri őket a jubileum is, amire új anyagot készítettek. Ez a világ nekem való – hirdeti a cím, és aki berakja a lemezt a lejátszóba, szűk egy órára el is hiszi. A nótákban most is az a jó, ami a Parno Graszt puritán letisztultságú, hagyományőrző zenéjében mindig: megcsiklandozzák a rejtett virtust, és akkor nincs mese, ropni kell, „míg meg nem gyúl bennünk a pálinka”. Szépen összeölelkezik bennük cigány folklór és magyar műzene, ezúttal vendégsztárok közreműködésével (Pál István Szalonna, Unger Balázs). Annak, aki nem most ismerkedik a Parno Graszttal, a Megyek, megyek (Gelem, gelem) cigány himnusz és néhány más felvétel ismerősen csenghet – a paszabiak áthangszereltek néhány régi nótát is a jubileumi lemezre. Lehet hát fújni, hogy „Choro Sanyi de shukar”, s most, hogy a magyar újra és egyre inkább hallja a hegedűt, különösen van helye a megalkuvásoktól mentes, szerethetően önazonos cigány zenének. Jakocska Jánoséknál „óttentikusabbat” pedig aligha találni. Aki nem hiszi, látogasson el egyszer Paszabra.
(Parno Graszt: Ez a világ nekem való. Pódium Productions, 2007.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.