November 4., a nemzet gyásznapja

Komolyabb incidens nélkül zajlottak le a hét végén az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 51. évfordulója alkalmából tartott rendezvények. Sok helyütt tartottak megemlékezést a gyásznapon. Wittner Mária a jelenlegi helyzetre is emlékeztette hallgatóságát a Kossuth téren, amikor azt mondta, a rendszerváltozás még nem történt meg. Gyurcsány Ferenc titokban látogatott el a 301-es parcellához.

Velkei Tamás
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már szombaton is zajlottak megemlékezések az 1956-os forradalom és szabadságharc Szovjetunió általi eltiprásának évfordulója alkalmából. A többek között a Szabadságharcosokért Alapítványba tömörült ötvenhatos civil szervezetek november 3-án rótták le kegyeletüket az áldozatok előtt a fővárosi Kisfogház emlékhelyen. Ugyancsak szombaton avattak emléktáblát a belső-józsefvárosi harcok, illetve a megtorlás emlékére a Nemzeti Fórum 1956-os munkacsoportja kezdeményezésére. Az emléktáblát Wittner Mária fideszes képviselő és Győrffy László író leplezte le.
A köztársasági elnök koszorúzására a Rákoskeresztúri új köztemetőben került sor tegnap a forradalom kiemelkedő vezetői, Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál és Szilágyi József sírjánál. Sólyom László tisztelgett a vértanúk 301-es parcellánál márványba vésett névsoránál is. Az államfő a gyásznap alkalmából ezután ellátogatott a kőbányai Kisfogházba, ahol Fónay Jenő egykori halálraítélt is jelen volt.
Tegnap reggel Gyurcsány Ferenc MSZP-elnök, miniszterelnök gyakorlatilag titokban, „magánemberként” kereste föl a 301-es parcellát. Társaságában volt Hiller István pártalelnök, kultuszminiszter és Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője.
Tegnap délben a Mátyás-templomban tartottak ünnepélyes szentmisét a 1956-os forradalom és szabadságharc elesetteiért, a megtorlás éveiben, évtizedeiben szenvedőkért, többek között a Nemzeti Fórum szervezésében. Varjú Imre plébános, aki annak idején két évet ült Kádár börtönében, a mise homíliájában felidézte az 51 évvel ezelőtti „saját” november negyedikéjét. Akkor, négy hónapja felszentelt papként, a szeminárium ablakából reggel kitekintve szemtanúja volt, amint egy templomba igyekvő embert lelőnek a Kálvin tér irányából. Imre atya ekkor határozta el, hogy visszatér a Bakáts téri kórházba, ahol előzőleg egy héten keresztül lelkigondozta a sebesülteket. Varjú Imre szentbeszéde második részében felolvasott a kiszabadított Mindszenty József bíboros azon november 3-i rádióbeszédéből, amelyet a kispaptársaival brosúrákon is terjesztettek a szabadságharc leverése után. A tegnap déli szentmisén a hívek könyörgésében közreműködött Wittner Mária egykori halálraítélt is.
„A megtorlás napja – a megtorlás éve: 2007” címmel több civil szervezet részvételével tartottak megemlékezést a Kossuth téren tegnap délután. A Parlament előtt elhangzott: a civilek törvényjavaslatot nyújtanak be azért, hogy a jövőben az 1956-os forradalom tagadását törvénnyel büntessék. Az 1956 Alapítvány, az Október 23. Bizottság Alapítvány és a Kárpát-medencei 1956-os Emlékbizottság tartott koszorúzással egybekötött megemlékezést a Kossuth téren. Az eseményen elhangzott: az igazi rendszerváltás még nem történt meg, de be kell fejezni a megkezdett folyamatot, hogy az országban mindenki egyenlőként élhessen, az ifjúság, a nyugdíjasok, a gazdák és a betegek is. Wittner Mária országgyűlési képviselő úgy vélte: mára bebizonyosodott, Apró Antal vezényelte le a Kossuth téri vérengzést, ma pedig unokái viszik romlásba az országot. A képviselő kijelentette, az Egyesült Államok 1956-ban hibázott, ma mégis ezt az országot szolgálja ki a kormány.
– Hol a becsület, a hit, az erkölcs, a szeretet? – tette föl a kérdést Wittner Mária.
Horváth Attila egyetemi docens, a Civil Jogász Bizottság tagja ugyanitt arra emlékeztetett, hogy 1956-ban a Szovjetunió jogellenesen avatkozott a magyar belpolitikába, mivel egy évvel korábban Ausztria négyhatalmi felosztottsága megszűnt, így okafogyottá vált országunkban a szovjet jelenlét. Horváth Attila kijelentette: az 1848–49-es szabadságharc, az 1919-es tisztogatás és az 1945-ös felelősségre vonás során együttvéve nem ítéltek el annyi embert, mint az ’56-os forradalom után. Székelyhidi Ágoston író párhuzamot vont 1956 és 2007 között, amikor azt mondta: akkor a többség szembeszállt a kisebbségi erőszakkal, ma pedig kialakult egy önszerveződő új többség, amely szintén hatalomváltást akar. A megemlékezés után a megjelentek átvonultak a Szabadság téri szovjet emlékműhöz, ahol Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetőjének vezetésével három keresztet, a jelenkori magyar golgotát helyezték el jelképesen a katonai emlékművel szemben.
Késve érkezett a Jutadombon tartott megemlékezésre tegnap Hiller István oktatási és kulturális miniszter. A Jutadombon az 51. légvédelmi tüzérezred katonái és soroksári nemzetőrök sikerrel szálltak szembe a szovjetekkel 1956. november 4-én. A soroksári rendezvényt a honvédelmi tárca szervezte.
Este hét órakor a fővárosi Hősök terén kezdődött koszorúzás közjogi méltóságok, többek között Gyurcsány Ferenc közreműködésével, ahol a miniszterelnököt több száz tüntető füttykoncertje fogadta. Az eseményt – ahogy azt az utóbbi időszak hasonló rendezvényeinél megszokhattuk – rendkívüli készültség, komoly biztonsági intézkedések kísérték, a környékbeli utcákat lezárták, a földalatti nem állt meg a téren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.