Olasz–román vita

Miközben olasz politikusok Itália határainak lezárásában látják a megoldást a külföldi bevándorlók által elkövetett bűncselekmények visszaszorítására, Bukarest jogi és konzuli támogatásban részesíti a félszigeten élő állampolgárait. Eközben a két EU-tagállam között feszültté vált kapcsolatokat tovább mérgezik a szélsőséges nyilatkozatok, a Bukarestben és Rómában rendezett utcai tüntetések.

2007. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
Bukarest azt tanácsolja Olaszországból kitoloncolt állampolgárainak, hogy jogi úton támadják meg az itáliai hatóságok által a közbiztonságot fenyegető bevándorlók kiutasításáról szóló rendeletet – jelentette be Adrian Cioroianu külügyminiszter a román kormány tegnapi rendkívüli ülése után. A bukaresti kabinet azt követően tartott válságtanácskozást a témában, hogy Olaszországban egyre keményebb fellépést követelnek a bevándorlókkal szemben a külföldiek által elkövetett bűncselekmények számának megsokasodása miatt. A támadások kereszttüzébe az Itáliában másfél milliós létszámban élő román közösség került, miután egy héttel ezelőtt egy cigány származású román fiatalember kirabolt, majd brutálisan megvert egy 47 éves római asszonyt, aki a kórházban belehalt sérüléseibe. Calin Popescu-Tariceanu kormányfő – aki holnap Rómába utazik a kitoloncolások ügyében – elsősorban arra kéri az olasz hatóságokat, tegyenek meg mindent a xenofób megnyilvánulások visszaszorításáért. Ezzel együtt Bukarest bejelentette: harminc főre növeli Olaszországban tevékenykedő rendőrállományának létszámát, amelynek fő feladata a románok által elkövetett bűncselekmények megelőzése lesz. A román hatóságok olasz ügyvédi irodákat alkalmaznak állampolgáraik jogi védelmének ellátására, és együttműködésre készek a római kormánnyal, hogy az itáliai román közösség tagjai zökkenőmentesen beilleszkedjenek az olasz társadalomba. Bukarest ugyanakkor az önkéntes hazatelepedést támogatja azoknak a románoknak az esetében, akik nem rendelkeznek munkahellyel és szállással Olaszországban. A román diplomácia ugyanakkor Brüsszelhez fordult az olasz kormány által életbe léptetett, az uniós állampolgárok kitoloncolását megkönnyítő jogszabály miatt, mivel aggályosnak tartja, hogy Róma azokat a bevándorlókat is hazaküldi, akik büntetett előéletűek ugyan, ám Itáliában nem követtek el bűncselekményt.
Rómában vasárnap este szélsőségesek egy csoportja valamennyi roma és román kitoloncolását követelte, egy észak-olaszországi településen, Monterotondóban pedig hevenyészett robbanószerkezetet robbantottak egy román állampolgár élelmiszerüzlete előtt; a tulajdonos egyébként névrokona a Giovanna Reggiani halálát okozó Romulus Mailatnak. Számos olasz politikus – közöttük Silvio Berlusconi és Gianfranco Fini – azt javasolta, hogy Itália zárja le teljesen a határait a román munkavállalók előtt, az országból pedig haladéktalanul küldjenek haza kétszázezer bevándorlót. Itália-szerte folytatódnak a kitoloncolások is. Eközben Bukarestben tegnap többtucatnyi polgár tiltakozott az olasz nagykövetség előtt a románellenesnek nevezett intézkedések ellen. Különben Bukarestben többen fasiszta beszólásnak nevezték Cioroianu külügyminiszter minapi kijelentését, miszerint a román hatóságoknak büntetőszázadba vagy az egyiptomi sivatagba kellene deportálniuk a Romulus Mailathoz hasonló bűnözőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.