Programellenes kabinet

2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hallatlan, borzasztó! – jajveszékel a lassan a statisztikai hibahatár alá, a mérhetőség szélére kerülő SZDSZ, amiért a nagyobbik koalíciós párt húsz-harminc képviselője nem akarja igába hajtani a fejét. Nem tartják célravezetőnek, hogy a megalakuló pénztárakban a kisebbségi tulajdonos magánbefektetők adják a főigazgatót. Jobban szeretnék, ha az állam delegálna arra a posztra, amely vitás kérdésekben, például szavazategyenlőség esetén a végleges döntéseket meghozza. Itt tényleg nem bombasztikus a fordulat: élet és halál uraivá válhatnak a pénztárak vezetői. Akkor hát miért ne lenne jó, hogy az állam, vagyis a mi képviselőnk döntsön azoknak a százmilliárdoknak a felhasználásáról, amiket a mi zsebünkből préseltek ki? Nem kell jogásznak lenni ahhoz, hogy nyilvánvaló legyen minden ép jogérzékű ember számára az alkotmányellenesség. Ha ehhez hozzávesszük a szabad orvosválasztás tervezett megszüntetését, a kórházak tömeges bezárását, még a Rákosi Mátyás-féle szovjet rezsim egészségügye is édeni állapotnak tűnhet.
A legmegalázóbb a társadalmat tökéletesen hülyének néző, agresszív érvelés. Azt mondják ugyanis az (anti)liberális párt élemberei, hogy a kormányprogramot írnák át azok a szocialista képviselők, akik nem akarják megszavazni a magánbiztosítók érdekeinek totális érvényesülését. Horváth Ágnes miniszter még le is szögezte: az új pénztáraktól üzleti szemléletet várnak el. Azaz nem egészségügy, hanem biznisz lenne… Nem félnek attól, hogy valaki beleolvas az általuk elfogadott kormányprogramba? A dokumentumban tudniillik egy megveszekedett mondat sincsen a több-biztosítós rendszernek még a bevezetéséről sem, nemhogy a kizárólagossá tételéről. Így végképp nem szerepelhet benne az akkor még legfeljebb perverz gondolat stádiumában lévő vegyes pénztárakról semmi. Javaslom, sürgősen mélyedjenek el saját kormányprogramjuk tanulmányozásában a kisebbik koalíciós partner zsugorodó háza táján. Még ha ez az önjelölt szürkeállomány számára intellektuális nehézségekbe ütközik is.
Igaz, Horn Gábor SZDSZ-es államtitkár nemrég egy tévéműsorban azzal a meghökkentő állítással rukkolt elő, miszerint az emberek szerencsére nem olvasnak pártprogramokat. Mint lapunk már többször is kimutatta, a két kormánypárt esetében ez érthető óhaj, hiszen távoli, integető viszonyban sincsenek a hupilila ígéretekkel megspékelt választási programjaik a mai, szélsőségesen életellenes intézkedésekkel. Bizonyára abban reménykedik tehát a szadi–műszoci páros, hogy a kormányprogramot ugyanilyen szerencsére szintén nem forgatja a magyar. Hátha mégis! Mert akkor azt találja benne, hogy „2007 végéig létrehozzuk a biztosítási alapon működő egészségügy szabályozási, intézményi, pénzügyi, működési, felügyeleti és garanciális feltételeit”. Vagyis csupán a feltételek megteremtéséről volt szó, s egyáltalán nem az azonnali, erőszakos bevezetésről. De olvassuk tovább: „A szervezett és szabályozott piac feltételeinek kialakítását követően a tapasztalatok birtokában dönt a kormány az egészségbiztosítási piac több biztosító felé történő megnyitásáról.” Jól figyeljünk: nem a piac bekebelezéséről, a több-biztosítós rendszer kizárólagossá tételéről, hanem csak a magánbiztosítók felé történő megnyitásáról ábrándoztak a kabinetben. Azt is csak egy távolabbi jövőben, „a tapasztalatok birtokában”. Mitől lett azóta ennyire sietős? Csak nem attól, hogy az elfuserált gazdaságirányítás miatt üres a kassza, s csak az adósságok halmozódnak az egekig? S ezért kell lábon kiárusítani az egészségünket, végeredményben a lakosságot, amit még Gogol a Holt lelkekben is túl fantasztikusnak talált volna leírni. Hol van utalás a kormányprogramban a magánbefektetők mindenhatóságára? Ebben még a piacra való beengedésüket is csak óvatosan pendíti meg a kabinet. Érthető is, hiszen a mindenkori kormány mégsem tűzheti ki célként, hogy az állam a balek szerepét játssza el csupán.
Az egyre mosolyogtatóbban önmagát szocialistaként meghatározó erő legalább maradék presztízsét megőrizhetné. Hogy ne legyen hasonlatos a kabarétréfa szereplőjéhez. Ahhoz az apró cowboyhoz, aki belöki a vadnyugati csehó ajtaját, s az üvölti: „Ki festette kékre a lovamat?!” „Én” – emelkedik föl egy toronydaru méretű ember. „Csak azért szólok, mert megszáradt. Lehet lakkozni” – mentegetőzik rebegő hangon a kis tehénpásztor. Az MSZP behódolása azonban ennél is rosszabb. Olyan, mintha a nagy benga erős cowboy mondaná kétrét görnyedve, alázatosan a kis mitugrásznak, hogy lehet lakkozni a lovat. Hisz ne felejtsük, ha igaz a hír, hogy húsz-harminc képviselő a sarkára állna végre-valahára az MSZP-frakcióban, az azt is jelenthetné: a többi honatya és -anya még mindig nem tartja megalázóan abszurdnak, amit a magánbefektetők szélsőséges érdekképviseletévé, kefeügynökévé züllött szabad demokraták művelnek, bohócot csinálva a törvényalkotásból, a parlamentáris demokráciából.
Racionális érveket senki nem tud mondani arra a képtelenségre, hogy a magánbiztosítók jelentenék a megoldást, s a számukra majdnem ingyen átadott egészségbiztosítási pénztár után a megalakuló szervezetekben is miért kellene nekik fenntartani a döntés jogát. Ilyen alapon például követelhetnénk, legyen Áder János a házelnök, hisz nem számít, hogy a választásokon nem a Fidesz kapta a legtöbb voksot. Sőt az efféle logika mentén a miniszterelnököt is a polgári erőknek kellene adniuk. Igaz, így az ország sokkal jobban járna. Kapaszkodjanak meg: a ma még kormányon lévő pártok is. A fiatal demokraták ugyanis nem engednék a hiénatőkét a tb-milliárdjaink közelébe sem. Ezzel viszont önzetlenül megóvnák az MSZP-t attól, hogy egy kellemesen karcsú lengyelországi szintre süllyedjen a számarányuk a következő Országgyűlésben. Az emberek ugyanis újabb, még szisztematikusabban végrehajtott kirablásukat már kevésbé bocsátanák meg, s 1990-es méretű minipárttá olvasztanák a bolsevik utódformációt.
Ha semmi hitele nincsen a kormányprogramnak, talán jobb lenne a sok papírpocsékolás helyett nyíltan bevallani: csupán egyszavas a kabinet projektje. Ami a következőképpen szól: Csak. Rossz helyen keressük a kormányzati direktívákat, hiszen egyetlen alkalommal tényleg őszintén tárta fel a magánbefektetők mindenáron való támogatását a még hivatalban lévő kormányfő. Balatonőszödön, a káromkodásokkal kevésbé teletűzdelt – és ezért méltatlanul ritkán citált – első beszédében. Az egyszavas kormányprogram viszont őszinte lenne. Jobban kifejezné az MSZP, illetve Gyurcsány és köre köldökzsinórszerű kötődését a keleti típusú despotizmushoz, szovjetrendszerhez. Amelyben burjánzik a kontraszelekcióból adódó tehetségtelenség, s virágzik a korrupció. Ahol – Sztálin mélységesen cinikus szavait idézve – a magyar-, illetve emberkérdés csupán vagonkérdés. Vagy ahogy a Doktor Zsivágóban mondja egy ortodox kommunista vezető a sokmilliós emberveszteségre reagálva: „Mindez nem számít.” Nekünk azonban igen. S a választások idején ők se számítsanak a társadalom feledékenységére, ha őrült terveiket meg akarják valósítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.