Röghöz kötött esélyegyenlőség az oktatásügyben

2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha igazi baloldali politikát akarunk folytatni, felül kell vizsgálni a szabad iskolaválasztást – mondta Lamperth Mónika, az MSZP pedagógus tagozatának tanácskozásán. Ötletét azzal indokolta, hogy a polgármester, a jegyző és az orvos akár a 20 kilométerre lévő iskolába is beírathatja a gyerekét, mert meg tudja oldani az utaztatást, helyben pedig a szegény családból származó gyerekek maradnak.
Ez nincs így jól – olvasható ki a szociális miniszter szavaiból. Hogy miért? Nyilván azért, mert hiányzik az esélyegyenlőség. Azt pedig a miniszter asszony gondolatmenete szerint úgy lehetne megteremteni, hogy a nyomorszintnél valamivel följebb elhelyezkedő, törekvő családok gyermekeinek megtiltanák, hogy elhagyják a helyi, nyomor szintű oktatást. Így szegény és gazdag, buta és okos, törekvő és belenyugvó ugyanazt a lehetőséget kapná meg: megtanulhatna írni, olvasni és valamelyest számolni. Legjobb estben. Egy nagy demokratikus egységbe forrna össze a szegényebb települések lakossága.
Ismerjük jól ezt a baloldali politikát. Már a szocializmusban is úgy volt, hogy az ember Békésből vagy Somogyból, netán Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből fölvergődött egy budapesti egyetemre, diploma után megpróbálták viszszakényszeríteni oda, ahonnan jött. Mert azokon a környékeken nagy a szellemi sivárság, tehát fel kell emelni a vidéket – hangoztatták. Hogy miért nem a budapesti lakosú diplomásoknak javasolták a vidék szellemi felvirágoztatását? Természetesen azért, mert a jobb egyetemeken, például a Marx Károlyról elnevezett közgazdasági fakultáson és a fővárosi jogi karon hemzsegtek a protekciósok. Többségük eleve alibifelvételivel került be az egyetemre. Az ’56-os forradalom leverésében való részvétellel kiérdemelt szochazás kitüntetés vagy a munkás–paraszt hatalomért érdemérem birtokában, vagy egyszerűen csak párt- és állami funkcionáriusként intézték el a szülők a felvételt. A funkcik mégoly tehetségtelen, bukdácsoló gyerekei is bejuthattak a legjobb állásokba, míg másoknak ez sokszor csak extraeredménynyel sikerülhetett.
A Kádár-rendszer ugyanakkor a közoktatásban, az általános és a középiskolai intézményekben nem tekintette abszolút normának a tanulók s velük az adott társadalmi rétegek röghöz kötését. Megengedte a szabad iskolaválasztást. Most úgy látszik, ez a politika nem volt igazán baloldali. Az igazi baloldali politika a szociálisan minden bizonnyal nagyon érzékeny szociális miniszter nézetei szerint akkor valósulhat meg, ha a falusi gyerekek csak és kizárólag a legközelebbi középiskolába iratkoznak be. Ez alól a jegyző, a polgármester és az orvos sem lehet kivétel. Illetve, a falusi előkelők csak akkor írathatják be távolabbi, jobb iskolákba a gyerekeiket, ha ők maguk is odaköltöznek. De akkor ki lesz a falu jegyzője, orvosa, polgármestere? Majd küld Lamperth Mónika a budapesti jogi, közgazdasági, orvosi egyetemekről frissen végzett hallgatókat Békésbe, Somogyba, Szabolcsba. Így – a kedvelt szocialista tézist felidézve – majd csak megszűnik a különbség a falu és a város, a fizikai és a szellemi munka között.
Nem volna vajon egyszerűbb, ha a gondokon a kormányzat a vidéki iskolák, sőt óvodák fejlesztésével próbálna enyhíteni? Ha azt tűzné ki célul, hogy a helyenként immár mélyszegénységben élő vidékeken elősegítse a munkahelyteremtést. Az oktatásba pénzt fektetne ahelyett, hogy további összegeket von ki, iskolákat szüntet meg, pedagógusokat tesz az utcára. A vasúti szárnyvonalakat is lekapcsolja.
Mégis örülhetünk Lamperth Mónika közlésének. Így legalább egyértelmű, hogy milyen perspektívát szán az országnak a szocialista párt. A polgári társadalmakban kezdettől fogva érvényes elv idehaza a következő időkben nem jöhet számításba: az emberek és eszmék szabad áramlásáról véletlenül sem beszélhetünk. A röghöz kötést, a szabad helyváltoztatás tilalmát az 1848-as áprilisi törvények megszüntették ugyan, ám a szocialisták most újra bevezetik. A társadalmi mobilitás elemi szinten sem valósulhat meg. A kontraszelektált jelenlegi párt- és állami elit gyermekein és unokáin kívül senki sem jut lehetőséghez. Hogyne, hiszen a tudás veszélyes. A részleges és teljes analfabetizmus viszont a hatalom készséges kiszolgálóivá teheti az embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.