Szerintük mindenki téved

Összesen 80 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami támogatás odaítéléséről döntött a kormány egyedi hatáskörben az elmúlt években – közölte tegnap a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, amely nem ért egyet az ÁSZ kritikáival, szerintük ugyanis teljesen átlátható a támogatások rendszere. A szaktárca szerint az igazságügyi minisztérium is téved, a Hankook-szerződésről nem volt szükséges magyar fordítást készíteni.

Szabó Eszter
2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedi kormánydöntés keretében 43 cég összesen 80 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami támogatást kapott 2003 óta – közölte tegnap Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára azon a sajtóbeszélgetésen, amelyen a tárca a Hankook dél-koreai multicégnek nyújtott, vissza nem térítendő állami támogatás okait és a magyar állam által biztosított egyéb más kiváltságokat kívánta megmagyarázni. A tájékoztatón kiderült: az egyedi döntések gyakorlatát a tárca a jövőben is folytatni kívánja, hiszen az államtitkár tájékoztatása szerint több mint két tucat befektetés vissza nem térítendő támogatására tettek ajánlatot, s ezek közül több már szerződéskötési fázisban van.
*
A csaknem 20 milliárd forintos támogatásról szóló Hankook-szerződés kapcsán Garamhegyi Ábel visszautasította a kritikákat. A szerződés csak angol nyelven készült el, arról semmilyen magyar nyelvű fordítás nem született, az államtitkár szerint azonban ebben semmi rendkívüli nincs, csak a „bevett gyakorlatot” tükrözi. Arra az újságírói felvetésre, hogy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium álláspontja szerint ebben az esetben kötelező lenne a magyar fordítás, Garamhegyi úgy válaszolt: a tárca téved.
Ahogyan arról lapunk beszámolt, jogi szakértők szerint az angol szaknyelv számos fogalmat másképp határoz meg, mint a magyar, így a fordítás hiánya és a szerződésben rögzített hazai jogrend miatt egy későbbi per esetén ebből komoly jogi viták keletkezhetnek. Ennek kivédésére a megállapodást az ügyvédek szerint két nyelven kellett volna elkészíttetnie a GKM-nek, s a magyar nyelvet kellett volna irányadóként szerepeltetni.
A gazdasági minisztérium tegnap az Állami Számvevőszék (ÁSZ) álláspontjával sem értett egyet. Mint ismert, az ÁSZ már többször figyelmeztetett arra, hogy lehetetlen kimutatni, miért és milyen összegű kedvezményeket kapnak közpénzekből a magáncégek. A számvevők – éppen az átláthatatlanság miatt – nem tudták megmondani, hogy tavaly mekkora összegű társaságiadó-kedvezményben részesültek a nagyvállalatok. A rendelkezésére álló adatok alapján az ÁSZ eddig mindössze annyira jutott, hogy nagyjából azonosítani tudta a támogatásban részesülők körét. Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke ezért a múlt hónapban azt javasolta, hogy az állami szervek tegyék nyilvánossá, mely vállalat, milyen jogcímen, mekkora adókedvezményben, illetve támogatásban részesül. Garamhegyi minderre úgy reagált, hogy kritikáikat a számvevők csupán a jövőre vonatkozóan, a támogatások tervezhetőségével kapcsolatban fogalmazták meg, „az adókedvezmények rendszere ugyanis tökéletesen átlátható”. A tegnapi megbeszélésen a Hankooknak nyújtott más kedvezményekről is szó esett. Arról, hogy a multinacionális vállalat egy esetleges későbbi, számára hátrányos adóváltozás esetére is be lett biztosítva, az államtitkár úgy vélekedett: a döntés növelte a versenyképességet. Ugyanez volt a válasz arra a kérdésre is, amely azt firtatta: miért rögzítette azt a szerződés, hogy a Hankook érdekeit a GKM képviseli. Garamhegyi szerint a multicéget azért képviselte az államigazgatáson belül a tárca, hogy az ügyintézés gyorsan és zökkenőmentesen történhessen meg.

Elriasztott befektetők? A Hankook-szerződésével kapcsolatos támadások miatt a gazdasági tárca számos befektetői tárgyalása lelassult – jelentette ki tegnap Garamhegyi Ábel államtitkár, aki szerint ez a folyamat jól érzékelhető. Mint ismert, a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. privatizációját illetően hasonló kritikák hangzottak el a magánosítás ellenzőivel szemben. Akkor Kóka János gazdasági miniszter a parlamentben egyenesen Orbán Viktort, a Fidesz elnökét vádolta meg a befektetők elriasztásával. A miniszteri kijelentést követően a reptéri tender második fordulójában visszalépő két cég országának, Ausztráliának és Dániának a nagykövetségei határozottan cáfolták az erről szóló híreszteléseket. A nagykövetségi cáfolatok után a gazdasági tárca szóvivője azt ígérte: Kóka János összegyűjti a kijelentését alátámasztó információkat, s hamarosan ismerteti őket. Bár az ígéret 2005 decemberében hangzott el, a bizonyítékok azóta sem kerültek elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.